reklama

Láska

Přináší štěstí, radost, šimrání v žaludku, probdělé noci, ale i bolest zlomeného srdce. Co je vůbec láska? Jeden moudrý citát praví, že lásku nepoznáme v okamžiku, kdy nalezneme dokonalého člověka, ale v okamžiku, kdy ho jako takového začneme vidět.

Podoby lásky

Jak se říká, láska má tisíc podob. Může být oboustranná, ale i neopětovaná. Lásku jako mezilidský vztah charakteristický silnými pocity náklonnosti k druhému či k druhým lze oficiálně dělit a popisovat těžko. Přesto by šlo nalézt několik kategorií.
Prvním stádiem lásky je zamilovanost. Člověk nasadí růžové brýle, často nevidí na tom druhém nedostatky, dokonce i ty závažné. Podle psychologů je zamilovanost základním kamenem pro udržení dvou lidí spolu po dobu nutnou pro zplození a výchově potomka.
Hluboká láska založená na důvěře a znalosti toho druhého. Přirovnat se dá k pevnému přátelství obohacenému o milostný akt.
Podobný cit, ale bez sexuality, je platonická láska. Termín vznikl jako popis lásky filozofa Sokrata ke svým žákům.
Podle východní moudrosti začíná skutečná láska u sebe samého. Tvrdí, že pokud milujeme sami sebe, teprve potom můžeme doopravdy milovat druhé.
Jedním z nejsilnějších citů je láska mateřská. Ta, stejně jako partnerská, mnohdy nepřijde ze dne na den, ale až po delším soužití.
Láska může být i neosobní, třeba láska k vlasti, lidstvu obecně, náboženská láska, láska k zvířatům či k nějaké činnosti.

Symboly lásky

Nejznámějším symbolem je srdce. Je to především proto, že při zamilovanosti člověku srdce buší rychleji. Podle pověsti přinesl kat, který setnul svatého Valentýna, jeho srdce dívce, kterou miloval.
Neopětovaná láska či konec vztahu se zobrazuje rozpůleným srdcem, které symbolizuje zlomené srdce. Podle vědců, kteří přirovnávají rozchod k traumatu ze smrti blízkého, zůstávají na srdci skutečné jizvy.
Významným symbolem je i rudá barva, barva lásky a vášně, odvozená od barvy srdce a krve.
Dalším známým symbolem především na svatbách jsou hrdličky. Stejné oslovení si vyslouží dvojice, která patří k sobě.
Ve světě se za svátek lásky považuje den svatého Valentýna 14. února, v Česku je tímto symbolickým dnem 1. květen.

Jak vidí lásku vědci aneb Láska je droga

Představa lásky z pohledu biochemie není zdaleka tak romantická. Vidí ji jako zvířecí pud vedoucí k reprodukci a výchově potomků.
Zamilovanost v těle probouzí hormonální reakci, někdy tak silnou, že může dojít k chemické intoxikaci organismu. Tělo prožívá stejné reakce jako ve stresu či u závislých na automatech. V těle se vyplavují látky zvané aminy, které mají stejný účinek jako návykové látky.
I po vyprchání nejsilnější zamilovanosti se v období „vystřízlivění“ do organismu dostávají látky podobné opiátům, účinek je nyní ale uklidňující.
I při dlouhodobém vztahu a výchově potomka hraje roli chemie. O monogamnosti rozhoduje hormon oxytocin. Ten tělo uvolňuje a vyvolává pocit uspokojení.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama