reklama
 

Chcete mít úspěšné dítě? Víme, jaký jazyk musí umět

Kdo chce mít úspěšné dítě, ví, že bez znalosti druhého jazyka se neobejde. Jaký jazyk však zvolit? Světovou angličtinu? Sousední němčinu? Prudce módní francouzštinu? Hodně záleží na profesi a na tom, kde člověk žije.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdo chce mít úspěšné dítě, ví, že bez znalosti druhého jazyka se neobejde. Jaký jazyk však zvolit? Světovou angličtinu? Sousední němčinu? Prudce módní francouzštinu?

Hodně záleží na profesi a na tom, kde člověk žije. Světoběžník se neobejde bez angličtiny. Ta je prostě jazykem číslo 1. Pro spoustu lidí se však daleko víc vyplatí němčina. A dívky? Ty dávají přednost jazykům románským. I podle těchto faktů byste se měli řídit, až budete vybírat jazyk pro vaše dítě. Ještě důležitější však je, kdy se začne učit.

"Z pohledu vývoje lidského mozku není až tak důležité, jaký jazyk se malé dítě učí, ale že se vůbec nějaký učí," konstatuje Bára Tošenovská, lektorka jazykové školy Helen Doron. "Automatické přijímání melodie, rytmu a struktury jazyka nebo jazyků patří mezi nejkomplexnější schopnosti, které člověk v okamžiku narození má. A je vědecky prokázáno, že kritickým obdobím pro osvojení si jakéhokoliv jazyka je právě věk od narození do zhruba sedmi let. Jinými slovy - je velice důležité začít co nejdříve."

Angličtině se vyhnout nedá

"Vzhledem k faktu, že světovým jazykem číslo jedna je angličtina, která je navíc vyžadována na všech českých základních i středních školách a stále častěji už od prvních tříd, jeví se jako nejpochopitelnější volba pro druhý jazyk v raném věku - po tom mateřském - právě jazyk anglický," dodává Bára Tošenovská.

Doporučujeme: Děti a angličtina: Odkdy se ji začít učit a jak?

Naučit se ho ovšem není jednoduché, vyžaduje spoustu času, práce, píle a neustálé motivace. Aby počáteční nadšení rychle neopadlo, věnujte čas výběru kurzu: vyberte si několik jazykových škol, pročtěte reference, zajděte na ukázkovou hodinu.

Pomůcky, které zvládnutí jazyka ulehčí:

 • Učte se s dítětem. Vypište si slovíčka a fráze na kartičky, při učení je otáčejte a vyřazujte ta zvládnutá. K těm těžším se vracejte.
 • Dbejte na každodenní domácí samostudium - půl hodiny postačí.
 • Neodrazujte dítě kritikou chyb, důležité je rozmluvit se! Chyby odstraní dalším studiem.
 • Využijte všech možností být v kontaktu s jazykem: filmy v původním znění s titulky, časopisy, knížky se zjednodušenými texty, počítačovou hru.

Dívky touží po moři, chlapci po hokeji 

Ne každý má ambice vycestovat do zemí, kde dominuje angličtina. Mnohdy je jednodušší vyrazit na zkušenou k sousedům. Němčina je nejpoužívanějším mateřským jazykem vůbec - ovládá ji zhruba 90 milionů rodilých mluvčích. To už představuje zajímavý argument. V úvahu je třeba vzít i vliv regionu, potřeby lokálních zaměstnavatelů a trendy v turismu. Jestliže bydlíte třeba ve Vrchlabí a váš puberťák by rád dělal číšníka na horské chalupě, bez němčiny se neobejde.

A za jakými jazyky se nejvíc jezdí do světa? Kromě angličtiny, která převládá u obou pohlaví, jezdí dívky nejčastěji studovat libozvučné románské jazyky. Na kurzech francouzštiny jich bývá 75 %, na kurzech italštiny a španělštiny 70 %. "Dívky se často učí cizí řeč kvůli kultuře, která je s daným jazykem spojená. Francouzština, italština i španělština mají přitažlivou kulturu, kvalitní módu a zajímavou kuchyni. Navíc jde o země, které jsou atraktivní slunečným počasím a mořem," vysvětluje Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře Intact, specializované na individuální jazykové kurzy v zahraničí.

"Jedinou výrazně mužskou destinací je Kanada, kde muži představují asi 60 % studentů. Přitahuje je divoká příroda a hokej, zatímco něžné pohlaví odrazuje představa chladnějšího klimatu. Kanada zkrátka nemá Floridu, Havaj, Los Angeles ani Hollywood," dodává Karel Klusák.

Jaká byla vaše volba? Máte holčičku na francouzštině, a nemůžete si to vynachválit? Vrátily se vám paníze a čas investované do synovy angličtiny? Dali byste sami přednost třeba němčině? O tom můžete hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Až porodím, chci sníst svoji placentu!

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Růžová barva v interiéru je výzva: Ale vyplatí se!

Víte, že...

 • ve světě se hovoří až 10 000 jazyky, a to nepočítáme všechny jejich dialekty a varianty?
 • prvními dvanácti z celkového počtu jazyků mluví zhruba tři pětiny obyvatel planety?
 • půl miliardy obyvatel EU hovoří 23 úředními jazyky?
 • nejpoužívanějším mateřským jazykem je němčina? Za ní následuje angličtina, francouzština a poté italština.
 • více než polovina Čechů mluví jen svou mateřštinou?
 • jedním jazykem (mimo mateřský) se v ČR domluví 27 %, dvěma jazyky 14 % a třemi nebo více jazyky 5 % lidí?
 • z těch, kdo mluví dobře anglicky, se 44 % domluví bez problémů i německy? A  naopak - z těch, kdo mluví dobře německy, celých 54 % mluví dobře také anglicky.

zdroj: ISEA, EU


 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama