reklama

Růžová barva v interiéru je výzva: Ale vyplatí se!

Jak si poradit s růžovou barvou v interiéru, aby se z ní nestal kýč? Stačí trochu střídmosti a fantazie.

Foto: ISIFA/Thinstock

Představa růžové barvy v interiéru nás ve většině případů děsí. Ale už dávno nepatří odstíny růžové jen do dívčích pokojů. Růžová barva a její tóny jsou trendy. Jak s ní ale zacházet v interiéru, abychom neměli z bytu jeden velký kýč?

Růžovou barvu je třeba v interiéru dobře dávkovat. Využijte obrovské množství odstínů malby, nábytku a doplňků a udělejte si svět ve vašem okolí veselejší.

Ve jménu barvy

Růžová nemusí být jen romantická, s trochou fantazie a správným odstínem může působit moderně a extravagantně. Tmavě růžová je velmi výstřední a hodí se do dámských či dívčích pokojů. Krásnou a originální kombinací je fialová či lila s růžovou, která se používá na stěnách i doplňcích.

Světle růžová nebo chcete-li starorůžová je na stěnách velmi příjemná. Pozadí nijak nepoutá a je možné ji doplnit tapetami. Nejjemnější kombinací je růžová s bílou. Interiér v těchto barvách bychom měli doplnit výraznějším tmavým dřevem na podlaze. Pastelové růžové tóny jsou součástí art-deco interiérů a romantického stylu.

Jak už jsme mnohokrát mohli číst, existuje psychologie barev. Růžová je barvou pozitivní a šťastnou. Do Evropy se dostala z východních zemích, kde dominují růže a fuchsie. Z pohledu colorterapie je růžová barva uklidňující a uvolňuje napětí ve svalech a mysli. Se svými vlastnostmi se dokonale hodí do uspěchané doby.

Jak správně kombinovat růžovou?

Teplé odstíny růžové se nebojte kombinovat s malinovou, čokoládově hnědou, akvamarínovou nebo s krémově bílou či šedou. Pokud jste si zamilovali chladné odstíny růžové, zkuste je v místnosti prokombinovat s cihlově červenou nebo purpurovou. Sytě růžová se báječně hodí dohromady s tyrkysovou, černošedou nebo se švestkově modrou barvou. Starorůžová barva je velmi typická pro romantické interiéry, do kterých se hodí i blankytně modré, bílé a světle okrové odstíny.

Růžová barva v kuchyni a v koupelně

Růžová je skvělým doplňkem do interiéru, kde kombinujete základní barvy - černou a bílou. Stačí v bílé kuchyni vymalovat za kuchyňskou linkou sytou růžovou a uvidíte, jak se místnost rozzáří. Celý dojem z prostoru zůstane elegantní, ale přesto něčím výjimečný. Podle vlastností by růžová barva měla navozovat pocit chuti, proto se ji nebojte používat v rozumné míře i v jídelně. Pohrajte si s textiliemi a určitě vyzkoušejte kombinaci s kávově hnědou, bílou, béžovou či šedou.

Čtěte také: Feng-Shuei 20: Barvy oranžová a růžová

Mnoho z nás si růžovou barvu nedá do interiéru už jen z předsudku, ale když uvidíte v koupelnových studiích realizaci růžové koupelny, budete mile překvapeni. Při používání růžové barvy v koupelně dodržujte pár zásad. Je lepší používat růžové doplňky a textilie, protože v těchto místech by se vám právě růžová mohla brzy okoukat. Pokud přesto chcete sáhnout po růžových obkladech, kombinujte je v malém množství s bílou, černou nebo antracitovou barvou.

Všude kolem nás je růžová

Když chcete vyzkoušet, zda snesete růžovou barvu v místnosti, začněte s doplňky nebo vymalujte jen kousek stěny za sedací soupravou. Stejně tak vyzkoušejte různé tóny na povlečení, kusových kobercích, polštářích či doplňte místnost o jedno růžové křeslo či barovou židli. Pokud se chcete vyvarovat nevkusu, zapamatujte si jedno pravidlo. Růžová je pouze doplňující barvou a neměla by zcela dominovat.

A jak je to u vás doma? Nebojíte se používat růžové doplňky nebo jste zásadně proti růžové barvě v interiéru?

foto: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vybavte si byt ve svěžích barvách. Módní lila a růžová

Závěsné houpačky do interiéru: Máme pro vás tipy!

Až porodím, chci sníst svoji placentu!

 

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama