reklama

Děti a angličtina: Odkdy se ji začít učit a jak?

Vyroste díky boomu angličtiny ve školkách jazykově vzdělanější generace? To záleží jen na vás! Hlavně nesmíte podcenit návaznost dalšího studia a motivaci dětí. U cizího jazyka totiž rozhodně neplatí, že všechno, co potřebujeme znát, jsme se naučili v mateřské škole. Jedno ale platí stále: studium cizího jazyka je hlavně o píli.

Výuka angličtiny
Výuka angličtiny | Foto: Profimedia.cz

Vyroste díky boomu angličtiny ve školkách jazykově vzdělanější generace? To záleží jen na vás! Nesmíte podcenit návaznost dalšího studia a motivaci dětí.

U cizího jazyka totiž rozhodně neplatí, že všechno, co potřebujeme znát, jsme se naučili v mateřské škole. Pokud nechceme, aby potomci zamrzli na úrovni věčných začátečníků, musíme je soustavně a hlavně správně motivovat. Na každý věk přitom platí něco jiného. Jedno ale platí stále: studium cizího jazyka je hlavně o motivaci a píli.

Předškoláci potřebují zábavu

Věk do šesti let je pro osvojování nových dovedností ideální. Kdy ale začít dítě seznamovat s cizím jazykem, záleží podle odborníků na individuálním vývoji. I když jste třeba zapálená jazykářka, v prvním roce života byste dítěti měla nechat prostor na seznámení s mateřským jazykem, maximálně mu anglicky zazpívat. Když začne kolem druhého roku mluvit, můžete mu jen tak mimochodem anglicky pojmenovávat obrázky. Ve třech, čtyřech letech zasáhne děti boom angličtiny ve školkách a kroužcích. I přesto byste měli s cizím jazykem počkat, má-li dítě jazykovou vadu.

Pokud je zralé, dohlédněte na to, aby šlo o angličtinu hravou a motivující, plnou písniček, říkanek, obrázků a zábavy. Jedině taková angličtina je pro předškolní věk vhodná a také přínosná. Stačí, když děti znají jen pár slovíček - hlavní pokrok spočívá v tom, že se neostýchají mluvit cizím jazykem, zvyknou si na jiný přízvuk a intonaci. Když dítě chodí do cizojazyčné školky a ovládá základní konverzaci, můžete zkusit i společnou rodinnou cestu do zahraničí, kde prcek pochytí další jazykové znalosti.

Ve škole se láme chleba

Nejdůležitějším obdobím pro vytvoření dobrého vztahu k cizímu jazyku je mladší školní věk. Žáky třetích tříd, kdy povinná výuka začíná, musí učitel pro jazyk nadchnout, využít všechno, co děti baví: hry, písničky, pohádky, pohyb.

Ve vyšších třídách pak lze přidat počítače a internet. Děti musí vidět, že se učí něco užitečného, něco, co má smysl, a musí se na angličtinu těšit. Nejhorší je biflování slovíček a frází, to děti spolehlivě otráví. Věnujte proto školní angličtině svých dětí pozornost, špatný učitel a špatná výuka mohou být fatální zkušeností. Nechuť k angličtině se špatně odbourává a vy pak budete doma poslouchat věty typu „K čemu mi to vlastně bude...".

S případným pobytem v zahraničí  byste u školáků do 12 let měli být opatrní. Je důležité, aby byli psychicky připravení strávit nějaký čas bez rodičů. Dítě by mělo být zvyklé mezi cizími lidmi třeba z táborů a i tak platí, že zahraniční kurz tomto věku je vhodnější spíš pro extroverty, kteří nemají problém s navazováním kontaktů.

Teenageři neřeší, baví se

Logicky vzato, nejvíce motivovaní by ke studiu cizího jazyka měli být teenageři. Čeká je povinná maturita, vysoká škola nebo hledání práce. A co víc - s pravděpodobností hraničící s jistotou si pouze s angličtinou v životě nevystačí. Pokud budou chtít uspět na globálním pracovním trhu, budou muset ovládat dva světové jazyky. Ani skvělou angličtinou už neoslní. Když se Brit, Němec nebo Francouz naučí španělsky, ovládá hned dva světové jazyky. Čechovi se ale čeština nepočítá.

Jenže řeči o maturitě a kariéře jdou většině středoškoláků jedním uchem tam a druhým ven. Výhody cizího jazyka si možná uvědomují při počítačových hrách, poslechu hudby nebo sledování filmů. Jinak se chtějí věnovat především svým koníčkům, poznávat nové kamarády, zajímavá místa a hlavně se dobře bavit. Naštěstí právě to můžete pro motivování teenagera ke zlepšení cizích jazyků skvěle využít.

Na většinu mladých lidí jazykový pobyt v zahraničí opravdu platí. Pokud jim nabídnete atraktivní formu výuky, skvělou zábavu, nové zážitky i kamarády, rádi budou jazykové dovednosti pilovat klidně i o prázdninách. V zemi rodilých mluvčích se rozmluví, zlepší si poslech, obohatí slovní zásobu a naučí se v jazyce rychle reagovat.

zdroj: intact.cz

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama