reklama

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Jmenuje se Victoria Cowie, pochází z malého britského městečka Claverley a má IQ vyšší než Albert Einstein nebo Stephen Hawking. V oficiálním Mensa testu dosáhla 162 bodů, tedy o dva body víc než zmínění géniové.

Foto: Profimedia.cz

Jmenuje se Victoria Cowie, pochází z malého britského městečka Claverley a má IQ vyšší než Albert Einstein nebo Stephen Hawking. V oficiálním Mensa testu dosáhla 162 bodů, tedy o dva body víc než zmínění géniové.

"Ohromilo nás to. Pro nás je Victoria normální holka, která se úplně normálně chová. Vždycky jsme věděli, že je naše dcera chytrá, ale že je génius, nás nenapadlo," uvedla maminka Alison, která společně s tatínkem Davidem vlastní poradenskou firmu zaměřenou na zdravý životní styl. Oba rodiče jsou chytří, ale ani jeden není členem Mensy. Kde se vzala tak nadprůměrná inteligence jejich dcery, netuší. "Prostě se tak narodila," krčí rameny táta David.

Ve třech letech četla pozpátku

Jejich dcera má stejné záliby jako ostatní vrstevníci. Hltá knihy o Harrym Potterovi, dovádí na trampolíně, ráda plave a skládá puzzle, miluje tanec a divadlo, nadšeně poslouchá Lady Gaga. Na rozdíl od většiny dětí ale také hraje na klavír, violoncello a saxofon, křížovky vyplňuje v rekordním čase a má načteno stejně knížek jako průměrný vysokoškolák.

Čtěte také: Nejchytřejší muž světa ještě nosí plínky!

Victoria se lišila už jako malé dítě. "Když ve třech letech nastoupila do mateřské školky, řekl nám její učitel, že čte jako sedmileté dítě," vzpomíná maminka. A nejen to, holčička už v tomto věku dokázala přečíst nápis pozpátku: "Seděli jsme v restauraci a ona řekla - Tady nemůžete krmit labutě! Smáli jsme se, jak ji to napadlo. Pak jsme zjistili, že ten nápis je venku na nábřeží a ona ho čte pozpátku z odrazu na skleněných dveřích."

Výsledky IQ testu tajila

Na základní škole Victoria samozřejmě vyniká v každém předmětu, od matematiky a přírodních věd přes angličtinu až po tělocvik. Když si nedávno zkusila oficiální test sdružení Mensa pro dospělé, nadchl jeho výsledek i čestného prezidenta organizace Sira Cliva Sinclaira. Holčička totiž dosáhla jednoho z nejvyšších výsledků za dobu měření.

Doporučujeme: Čtyřletý vysokoškolák aneb Nejchytřejší děti všech dob

"Je to lichotivé, být srovnána s tak slavnými jmény jako Albert Einstein nebo René Descartes, ale také je to trochu odrazující," přiznala Victoria. Proto se dosaženým výsledkem ani nepochlubila kamarádům ve škole. Nechtěla, aby si mysleli, že se vytahuje. Jenže novináři její tajemství brzy prozradili. "Je neuvěřitelné, jakou popularitu to přineslo," říká maminka Alison, která už si zvykla, že celá rodina často poskytuje rozhovory televizním štábům. A Vicky dostala přezdívku Malá Miss Einstein.

Bude léčit Mickey Mouse?

Na základě výsledků v Mensa testu nabídly Victorii stipendium už čtyři prestižní soukromé školy, aby podpořily její zaujetí pro vědu. "Ráda bych se stala veterinářkou, protože mě baví ve škole přírodopis, miluji zvířata a nevadí mi vidět krev," prozradila holčička. "Nicméně spokojila bych se i s návštěvou Disneylandu, kdybych si mohla vyzkoušet všechny atrakce a povečeřet s Mickey Mousem."

Jak je vidět, ani inteligence nedokázala v malé Vicki potlačit zdravou dávku dětské filozofie - a to dělá radost jejím rodičům. Ti totiž vůbec neplánují urychlit vzdělání dcery daleko za její věkové hranice. "Fakt, že se těší do školy na své kamarády, považujeme za důležitější než možnost urychleného vzdělání. Rozhodně proto nebudeme podporovat špičkovou kvalifikaci na úkor prožití obyčejného dětského života. Člověk má jen jednu šanci na vzdělání, ale také jen jednu šanci na dětství, takže budeme hledat rovnováhu mezi obojím. Nejsme rodiče, kteří by dítě do něčeho tlačili. Victoria se sama rozhodne, co chce dělat, a my jí k tomu poskytneme možnosti. Jen bych si přála, aby víc uklízela ve svém pokojíčku," uzavírá s nadhledem moudrá maminka chytré holčičky.

zdroj: dailymail.co.uk

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chci poprvé přespat se svým klukem: Co na to rodiče?

Neuvěřitelné video: Muži vyzkoušeli porod, zhroutili se

Tip na výlet: Nejdelší stezka světa v korunách stromů

Organizace Mensa

Tato mezinárodní organizace založená v roce 1946 v Oxfordu sdružuje lidi, kteří mají IQ nad průměrem běžné populace. Průměrné IQ populace činí 100. Členem Mensy se může stát každý, kdo v oficiálním testu inteligence dosáhne alespoň 130 bodů. Od 150 bodů výše je hranice geniality. Předpokládá se, že skóre 160 bodů dokáže dosáhnout pouze 1 % lidské populace. U známých osobností, které zemřely před vznikem organizace, se IQ odhaduje na základě jejich díla.

Známí členové Mensy

 • Nicole Kidman 132
 • Bill Clinton 135
 • Arnold Schwarzenegger 135
 • Madonna 140
 • Hillary Clinton 140
 • Napoleon 145
 • Sigmund Freud 156
 • Quentin Tarantino 160
 • Albert Einstein 160
 • Stephen Hawking 160
 • Bill Gates 160
 • Rene Descartes 162
 • Wolfgang Amadeus Mozart 165
 • Charles Darwin 165

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama