reklama

Počítačové hry pro vaše děti: Pomáhají i léčí!

Ať chceme nebo ne, devadesát procent současných školáků dokážou počítačové hry naprosto pohltit. Patří už prostě k jejich životu a těžko s tím něco naděláte. Ani nemusíte. Vhodně zvolený počítačový program může být velkým přínosem. A vůbec nemusí jít o program výukový!

Foto: Isifa/Thinkstock

Ať chceme nebo ne, devadesát procent současných školáků dokážou počítačové hry naprosto pohltit. Patří už prostě k jejich životu a těžko s tím něco naděláte. Ani nemusíte.

Počítač je jako ostrý nůž: lze s ním připravovat jídlo i zabíjet - tedy s tím nožem. No a stejně je to s počítačem: na jednu stranu děti odtrhává od reality a krade jim přespříliš času, na druhou stranu (právě díky velkému zaujetí hrou) dokáže vhodně zvolený program rozvíjet spoustu nejen školních dovedností. A vůbec nemusí jít o program výukový!

Musíte na to ovšem chytře. Pokud se váš potomek právě ze všech sil snaží rozstřílet krvavou příšeru na cucky, asi těžko uspějete s nabídkou: "Ty se tak krásně snažíš useknout hlavu té obludě, co kdyby ses teď stejně krásně začal snažit spočítat příklady na násobení pod sebe?" Ani to raději nezkoušejte! Cesta totiž vede jinudy.

Počítač pomáhá regenerovat mozek

"Nejrozšířenější oblastí, ve které jsou hry využívány k terapeutickým účelům, je kognitivní neurorehabilitace," vysvětluje dětská psycholožka Anna Páchová. "Existují speciálně navržené hry, které se využívají k obnově různých schopností a dovedností u lidí po mozkových příhodách nebo u osob s neurodegenerativním onemocněním. Mohou také pomoci u lehčích případů mozkové dysfunkce. Tyto speciální programy jsou založeny na myšlence, že lidský mozek je plastický a cíleným tréninkem lze poškozené mozkové oblasti rozvíjet, případně umožnit jiným oblastem, aby převzaly jejich funkci."

Počítače dnes umí zázraky. Dokážou dát tvář i lidem dávno mrtvým. Podívejte se >>

A na podobném principu může fungovat i trénink poznávacích funkcí u dětí bez mozkového poškození. Mnoho studií potvrzuje, že je počítačovým tréninkem možné rozvíjet nejen paměť, ale i rozumové schopnosti.

Lexikon kouzel

Totéž platí o hrách, které propojují herní konzoli a televizní obrazovku. Jako příklad pro menší děti může posloužit hra s názvem Book of Spells určená pro PlayStation. Spolu s herním diskem dostane dítě i "slepou" knihu, která po zapnutí hry ožije.

Prostřednictvím kamery se dítě na televizní obrazovce promění v malého čaroděje a z nesmyslné knihy se stane 200 let starý lexikon kouzel. Hráč se ocitne v  kouzelnické škole, ve které se bude namísto čtení a psaní učit všemožným kouzlům. A spolu s nimi i dovednostem, které jsou důležité pro zvládání opravdových školních nároků.

Celou hru dítě ovládá imaginární kouzelnickou hůlkou, v kterou se promění pohybový ovladač. Hráč si musí zapamatovat název kouzla a zároveň jeho pohybový vzorec: aby mohl zvětšit nějaký předmět, musí provést správně daný pohyb. Tím dítě trénuje zároveň motoriku a zrakově prostorovou paměť, oblast důležitou pro celkový rozumový vývoj.

Navíc se musí po celou dobu soustředit, čímž trénuje bezprostřední pozornost. U mnoha kouzel se potom kombinuje pohybová koordinace joysticku s vyhledáváním předmětů, které je třeba nadnášet, zmenšovat, zvětšovat, odemykat či přitahovat. Tím dítě zároveň trénuje zrakový postřeh, rozpoznávání velikostí a srovnávání tvarů.

Vybudujte vlastní říši!

Pro větší školáky jsou potom dobrým prostorem k procvičování logiky, strategie a taktiky, třeba hry zvané strategie. Jmenujme alespoň ty nejznámější: World od Warcraft, Osadníci z Katanu, Osadníci, Dominion nebo Civilization.

Princip je u všech stejný: ujmete se nějaké role a v jejím rámci se potulujete virtuálním světem, který vás zahrnuje překvapeními, úkoly, problémy. Hrdinové se učí rychle rozhodovat, ale také spolupracovat a správně kombinovat své schopnosti, ti kdo mají tendence vládnout, cvičí své přesvědčovací schopnosti, obchodníci se snaží pochopit ekonomiku světa, aby v ní mohli prosperovat.

Některé hry probíhají kompletně v češtině, pro jiné je třeba znalost angličtiny. A právě tady se motivace může ukázat natolik silná, že vaše dítě jen tak mimochodem vstřebá s napětím hry i základy cizího jazyka.

Co vy na to, ještě považujete počítačové hry za vysloveně škodlivé? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Spermobanka: S vajíčkem od kamarádky předběhnete frontu

19 let, 380 kg: Sledujte nejtlustšího teenagera planety!

Jaké vánoční ozdoby letos letí?

NEGATIVA POČÍTAČE:

  • Děti u nich tráví příliš mnoho času. Měly by proto mít vyhrazený prostor, rozhodně ne delší než hodinu denně.
  • Dítě je odtrháváno od reality. Sociální sítě v sobě nesou na rozdíl od počítačových her nebezpečí zneužití, které je třeba mít pod kontrolou. Vysvětlete proto potomkovi zásady bezpečné komunikace po síti.
  • Sociální síť ještě neznamená opravdovou sociální interakci, ta nejde ničím nahradit. Dbejte proto i na živé kontakty dětí: kroužky, sport, běhání s kamarády venku.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama