reklama

Až porodím, chci sníst svoji placentu!

Je to divná představa, pochutnat si na steaku z placenty, která zůstala po porodu vašeho dítěte. Tak trochu hraničí s kanibalismem... Přesto se najdou jedinci, kteří lidskou placentu skutečně konzumují.

Foto: Profimedia.cz

Je to divná představa, pochutnat si na steaku z placenty, která zůstala po porodu vašeho dítěte. Tak trochu hraničí s kanibalismem... Přesto se najdou jedinci, kteří lidskou placentu skutečně konzumují.

Alespoň americký herec Tom Cruise se v tomto směru vyjádřil zcela jasně, když před narozením své dcery Suri veřejně oznámil časopisu GQ: "Sním placentu. Myslím, že by mohla být dobrá. Velmi výživná. Sním pupeční šňůru a placentu také."

Samozřejmě tím rozbouřil veřejné mínění a vyvolal obrovskou diskuzi. Jak z ní však vyplynulo, nejde o počin nijak ojedinělý. Americká seriálová hvězda January Kristen Jones si po porodu prvního syna Xandera nechala zpracovat plodový koláč na pilulky. A britský zpěvák Rod Stewart se svou manželkou, modelkou Penny Lancaster, oslavili narození syna Alastaira obřadem, při kterém jeho placentu potřeli tea tree olejem a pohřbili na zahradě...

Obsahuje samé dobré věci

Placentofagie neboli pojídání placenty je v civilizované kultuře považována spíše za nechutnou záležitost, nicméně i zde se tento rituál začíná rozmáhat. Zvláště u lidí, kteří po vzoru tradičních národů věří, že placenta patří k rituálu zrození. Ostatně pokud odhlédneme od faktu, že byla součást matčina těla, není na jejím složení nic špatného či nechutného.

Čtěte také: Nástřih hráze při porodu: Zbytečné barbarství?

Jedná se přímo o výživovou bombu: obsahuje značné množství proteinů, vitamin E a B6, železo a také oxytocin známý jako hormon štěstí. Tyto látky mohou podpořit fyzickou rekonvalescenci ženy po porodu a tvorbu mléka. Krom toho jsou výbornou prevencí poporodní deprese a výkyvu nálad, tedy účinným prostředkem proti poporodní depresi.

Placentofagie: tradiční rituál

Léčivých účinků placenty si byly vědomy mnohé přírodní národy. Staří Egypťané věřili v dualitu duší, přičemž jedna z nich sídlila právě v placentě. Podobně i kmeny Ibo v Nigérii a Ghaně, ale také Filipínci považují placentu za dvojče dítěte a pořádají pro ni plnohodnotný pohřební obřad. Navahové pohřbívají placentu do posvátné půdy spolu s náčiním, které symbolizuje povolání, jež by mělo dítě v budoucnu vykonávat.

Tradiční čínská medicína potom věří, že placenta je léčivý orgán prodchnutý aurou mystické síly. Kvůli tomu v Číně funguje velký černý trh s placentami, které jsou servírovány coby speciální menu. Na internetu najdete velké množství receptů na přípravu placenty. Můžete si z ní připravit steak nebo koktejl, ale také lasagne či pizzu.

Usušit, nebo pohřbít?

Civilizovanější alternativou placenty v kuchyni může být usušení. Receptura vychází ze staré čínské medicíny a jsou nabízeny dvě metody zpracování placenty: usušení nebo uvaření a následné usušení. V obou případech je pak placenta rozdrcena a naplněna do kapslí podobných vitaminovým, které maminka po porodu užívá. Některé rodiny si z placenty nechávají vyrábět také homeopatické léky.

Náš tip: Nemám místo mozku placentu! Jsem těhotná, ne méněcenná!

No a poslední možností je poděkovat svému tělu symbolickým obřadem, při němž placentu pohřbíte a vysadíte nad ní strom. Pokud vám ji ovšem v porodnici vydají. Většina nemocnic se tomu nejspíš bude bránit s odvoláním zákon o biologickém odpadu...

Tak co, jak jste na tom vy? Máte po přečtení článku husí kůži? Nebo jste naopak dostali chuť na placentu? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: babyweb.cz, Aktuálně.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Rozštěpáček: Budu ho milovat, ať je, jaký chce!

Manželka mě nechce u porodu: Prý se mi zhnusí

Co je placenta?

Placenta neboli plodový koláč připomíná kotouč s houbovitým povrchem. Vzniká ve 2. týdnu těhotenství, dodává dítěti kyslík a živiny, odvádí kysličník uhličitý a další zplodiny metabolismu. Odděluje krevní oběh matky a dítěte, takže brání průniku některých virů. Lidská placenta mívá v průměru asi 20 cm a váží zhruba půl kilogramu. Z těla je vypuzena krátce po porodu dítěte.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama