reklama

Tento západogermánský jazyk původem z Anglie je třetí nejrozšířenější řečí na světě. Mateřským jazykem je ve Spojeném království, Spojených státech, Irsku, Austrálii, Kanadě, Novém Zélandě a Jihoafrické republice. Jako úřední jazyk se používá i v Indii a státech jižní Afriky. Angličtina je jedním z jazyků, který slouží jako dorozumívací prostředek i mezi lidmi, kteří si navzájem nerozumí.

Historie angličtiny

V pátém století našeho letopočtu vpadly do Anglie germánsky mluvící kmeny Anglové, Sasové a Jutové. Jejich jazyk anglosaština se zde začal šířit. Jednotlivé germánské dialekty se postupně smísily a vznikl jazyk dnes zvaný staroangličtina. Ta byla později ovlivněna také britonskými jazyky a staronorštinou, kterou mluvili Vikingové usídlení v severní oblasti až k Londýnu.
Po dobytí Anglie Normany roku 1066 se na dalších tři sta let používala ve vysokých kruzích anglonormanština, z té je do staroangličtiny převzato mnoho výrazů, stejně jako z latiny a řečtiny. Vývoj jazyka vyústil do „Střední angličtiny“. Jazyk se začal ustalovat v patnáctém století a po vzniku knihtisku.
V roce 1755 vyšel první slovník angličtiny Samuela Johnsona a dal tak jazyku první standart.
Dnes se angličtina dělí na jednotlivé národní varianty jako americká angličtina, australská a tak dále. Zároveň doteď přijímá výrazy z jiných jazyků. Novotvary vznikají hlavně v oblasti lékařství, vědě a technologiích. V průběhu dvacátého století se stíral rozdíl mezi angličtinou vysokých a nízkých vrstev obyvatel Anglie. Šíření jazyka přispělo rádio i BBC.

Anglická slova

Mají především cizí původ. Veliký podíl mají výrazy z francouzštiny, v běžné řeči také slova původem ze skandinávských jazyků. Naopak v psaném projevu se více užívají výrazy francouzské a latinské.
Angličtina je přizpůsobivý jazyk a má velkou slovní zásobu. Ta má rovnoměrný podíl ve slovech germánských a latinských. Drtivá většina slov pochází z anglosaštiny.
Angličtina je také schopna přijímat nové výrazy, které do jazyka přinášejí hlavně komunity přistěhovalců. Oxford English Dictionary zahrnuje šest set tisíc slov, ale odhadovaný celkový počet je o mnoho vyšší.

Výuka angličtiny

V dnešní době je nespočet způsobů, jak si prohloubit znalosti jazyka nebo se ho učit od základů. Existuje řada internetových kurzů, které umožňují výuku online bez nutnosti navštěvování hodin s lektorem. Komu více vyhovuje přímá komunikace, může se vybrat některý z kurzů například s rodilým mluvčím pro zlepšení konverzace. Hodiny mohou probíhat buď ve skupině, nebo individuálně. Kurzy mohou být i zaměřené na určitou oblast, například angličtina pro obchodníky.
Stále oblíbenější je metoda samouků – pouštět si seriály a filmy v angličtině bez titulků nebo s titulky a scény si několikrát vracet. Stejně dobře slouží i poslech BBC nebo sledování zpráv na CNN.
Mladí lidé také v rámci stipendií a školních programů cestují do zahraničí, aby alespoň několik měsíců žili v anglicky mluvícím prostředí.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama