reklama

Kdo vás připraví o srdce?

Děsíme se rakoviny, ale mnohem pravděpodobnější je, že zemřeme na nemoci srdce. Každých devět minut na ně umírá jeden člověk, celkem asi 60 tisíc lidí ročně.

Děsíme se rakoviny, ale mnohem pravděpodobnější je, že zemřeme na nemoci srdce. Každých devět minut na ně umírá jeden člověk, celkem asi 60 tisíc lidí ročně.

O zdravé srdce nás nejčastěji připraví tuk. Náš vlastní, který si poctivě uskladníme v těle tím, jak se stravujeme a hýbáme.

Kde číhá tuk?

Nemusíme zrovna jíst chleba na prst tlustě namazaný pravým máslem/sádlem, ani holdovat bůčku, špeku či slanině. Tuk se totiž umí dokonale maskovat a tvářit se jako neviditelný. 

Často ani netušíme, kde všude se nachází. Hodně je ho v mase, jemuž tak holdujeme na letních grilovačkách. Uzeniny jsou jím pověstné. Bohužel hodně tuku obsahují i sýry, zvlášť ty "dobré" - tuk je totiž nositelem a zvýrazňovačem chuti, což platí nejen o sýrech.

Také mléčné výrobky známe jako dobré "utajovače" obsaženého tuku. Ale čekali byste vysoký podíl tuků v pečivu? V sušenkách? Překvapivé údaje o podílu tuku se týkají i drůbeže.

Kolik tuku musíme mít?

Tuk sám o sobě není škodlivý. Jde jen o to, kolik ho spotřebujeme. Průměrný denní příjem energie dospělého člověka by se měl pohybovat mezi 8 000 a 10 000 kJ, přičemž 30 - 35 % energie by mělo pocházet z tuků, což představuje 63 - 92 g tuků denně.

Bez tuků nelze žít, dodávají nám energii, potřebnou k životu a fungování organismu. Navíc některé vitamíny, bez nichž se naše tělo rovněž neobejde, se mohou vstřebat jedině tehdy, jsou li rozpuštěné v tucích. Takže mrkev (vitamíny A, E a K) jedině s namazaným chlebem!

Jak moc tuku máme v těle?

-To se nepozná podle toho, které džíny nemůžeme dopnout v pase. Nerozhoduje dokonce ani oblíbený BMI - nejlepším ukazatelem množství nebezpečného tuku ve vašem těle je obvod pasu. Muž by neměl měřit v pase více než 102 cm a žena by se měla vměstnat do 88 cm.

-tuk v krvi - triglyceridy

-podkožní tuk - neoblíbené faldy na břiše či třaslavá kůže na zadku. I když nás trápí, je vlastně jen estetickým problémem

-viscerální tuk - neviditelný tuk a zároveň největší nepřítel. Hromadí se v břišní dutině, prorůstá do jiných orgánů a může se vyskytovat dokonce i ve svalech, ze kterých se pak stávají plandavé laloky mazlavé hmoty. Nejvíce viscerálního tuku do sebe nabírá blanitá struktura, která je obklopuje celé tenké střevo

Časovaná bomba

Právě viscerální - vnitřní - tuk je časovanou bombou: podporuje leptinovou rezistenci a zpomaluje metabolismus, což dále podporuje obezitu.

Způsobuje ztučnění jater, slinivky a ledvin, a především i obalení celého srdce silnou vrstvou tuku. Nahromaděný tuk se vypouští do krve, takže nám stoupá hladina cholesterolu a dalších krevních tuků (triglyceridů). Zvyšuje se tak riziko vzniku krevních sraženin.

Sraženiny neboli tromby postupně vedou k zužování průtoku tepny nebo jejímu úplnému zavření. Tomuto onemocnění se říká ateroskleróza. Způsobuje onemocnění věnčitých tepen zásobujících srdce neboli ischemické srdeční choroby. Srdeční sval tak dostává méně krve, než by pro svou práci potřeboval.

Chcete přijít o nohy?

"Důsledkem aterosklerózy je ucpávání tepen zásobujících buď srdce, mozek, dolní končetiny nebo méně častěji další orgány jako žaludek či střeva,"* říká Jan Pirk DrSc, přednosta Kardiocentra IKEM.

V prvním případě může dojít k infarktu, dušnosti kvůli špatné funkci chlopní či celého srdečního svalu, nebo k angině pectoris. Špatně průchozí tepny zásobující mozek zapříčiňují mozkové příhody, u dolních končetin dochází k jejich odumírání.

Tak jako u jiných onemocnění, i u ischemických chorob platí, že nejdůležitější je prevence. Nejen proto, že je levnější než následné léčení, ale může postihnout širší okruh lidí, upozorňuje doktor Jan Pirk.

Vsaďte na prevenci

Dobré rady pro zlepšení životního stylu, způsobu stravování a tím pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění najdete na webových stránkách www.ZdraviJakoVasen.cz, který podporuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky "ZP MV ČR", druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.

"ZP MV ČR" má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

-přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění

-přináší široké spektrum slev a výhod

-vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné

-poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ

-poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění

-přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na www.ZdraviJakoVasen.cz.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama