reklama

Pohlavní choroby VIII: Žloutenka

Virová hepatitida označovaná jako žloutenka je vážné infekční onemocnění jater. Způsobují ho viry a velice často se přenáší při pohlavním styku.

Virová hepatitida označovaná jako žloutenka je vážné infekční onemocnění jater. Způsobují ho viry a velice často se přenáší při pohlavním styku.

"Celkem známe 5 druhů virových hepatitid, které označujeme A, B, C, D a E. Laik na první pohled nepozná, jakým virem se nakazil, neboť projevy všech hepatitid mohou být velmi podobné, ale občas i nulové," řekl pro Centrum.cz MUDr. Jiří Nevařil z příbramské nemocnice.

Hepatitida A

Příznaky

-Únava

-Teploty

-Svalové bolesti

-Nechutenství

-Bolesti břicha

-Zvracení

-Zežloutnutí kůže a očního bělma

U dětí může žloutenka typu A probíhat bez jakýchkoliv příznaků. Průběh onemocnění může být závažný a léčba, která je symptomatická, probíhá na infekčních odděleních. Inkubační doba je 16-50 dní.

Přenos viru hepatitidy A je fekálně-orální, tzn. cestou stolice-ústa. Přenos viru usnadňují praktiky orálně-análního sexuálního styku, známé jako tzv. rimming, který praktikuje nemalé procento gayů.

Hepatitida B

Žloutenka typu B je mnohem závažnější. Přenáší se krví a ostatními tělními tekutinami (sperma, sliny, poševní sekret).

Podmínkou přenosu je průnik viru z nakažené tělesné tekutiny člověka do krve příjemce. Po vyléčení zůstává virus nadále v těle a člověk, který prodělal tento typ žloutenky, musí být ve většině případů na doživotní dietě.

Příznaky

-Příznaky podobné chřipce

-Slabost

-Únava

-Nevolnost

-Žluté zbarvení kůže a očního bělma

-Tmavá moč

Někteří lidé nakažení žloutenkou typu B se zcela neuzdraví, virus přežívá v jejich těle a nemoc trvá v chronické formě. Inkubační doba 50-180 dní, průměrně 90 dní.

Hepatitidou B jsou ohroženy především osoby s rizikovým sexuálním chováním. Vyššímu riziku infekce HBV jsou vystaveni též pracovníci ve zdravotnictví.

K důvodům vysokého rizika infekce HBV u gayů patří především vysoká promiskuita, časté pasivní nebo aktivní anální styky, při kterých často vznikají místní poranění konečníku. Zánět rekta vede k tomu, že skrze porušenou sliznici virus snáze vniká. Rovněž krvácení z konečníku je časté u mnoha pasivních gayů. Orálně genitální nebo orálně orální styky gayů mají na získání HBV malý vliv.

Nákazu virem hepatitidy B lze zjistit vyšetřením krve. Pozitivní osoby jsou potenciálně infekční. Musí být léčeny a sledovány na infekčních odděleních. Zdravotnický personál by měl být vždy upozorněn na pozitivitu HbsAg.
Očkování provádí hygienické stanice. Je důležité zejména u osob, které jsou vystaveny zvýšenému riziku infekce.

Žloutenka typu C

Žloutenka typu C může probíhat dlouho skrytě. Šíří se převážně krví a u většiny nakažených přechází do chronického stadia. Neléčená může skončit jaterní cirhózou nebo rakovinou jater.

Příznaky žloutenky typu C

-Únava

-Přechodná ztráta chuti k jídlu

-Svědění kůže

-Trávící obtíže

-Pocit napětí v pravém podžebří

Proti žloutence typu A a B existuje očkování, které je nejúčinnější ochrannou proti tomuto onemocnění. V případě hepatitidy typu B jde v podstatě i o ochranu proti rakovině jater. Proti žloutence typu C prozatím očkování neexistuje, ale dá se účinně léčit.

V případě hepatitidy tedy nestačí chránit se při sexuálním styku kondomem. Vstupní branou pro vstup infekce mohou být i ústa či drobná poranění. Nejlepším opatřením tak je pečlivý výběr sexuálních partnerů!!!

Zveme vás na módní show s názvem "Každá žena může být modelkou". Sobota 9.10. od 19 hodin v SaSaZu. Vstup zdarma

Podívejte se, jak vypadal finální casting, na kterém se předvedly naše čtenářky - modelky před porotou složenou z šéfredaktorky Žena.cz Líby Drdákové, designéra Ivana Šablatúry a předního českého kadeřníka a supervisora celé přehlídky Michala Zapoměla.

Zdroj: Redakce

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama