reklama

Opalování: Tloušťka chrání!

Balíte si opalovací krém na dovolenou? Vezměte si radši dva levné než jeden drahý. Vyšší faktor vás stejně neochrání víc!

Foto: Profimedia.cz

Tloušťka chrání - aspoň v případě vrstvy opalovacího krému. Na týden dovolené u vody byste si měli do kufru zabalit rovnou dva, jinak jste prakticky bez jakékoliv ochrany!

Vědci, lékaři i autoři spotřebitelských testů se shodli, že lidé opalovacími krémy, mléky a emulzemi zbytečně šetří.Provedená studie EWG odhalila, že se nemažeme dostatečně!

Chrání jen pořádná vrstva

Většina lidí údajně použije pouze 25 až 75 procent dávky, která by byla vhodná. Pro dosažení optimální ochrany je přitom správné množství rozhodující. Navíc aplikaci přípravku je nutné několikrát za den opakovat. A to se týká i krémů, které slibují odolnost proti vodě.

Faktor 15 je dostatečný, je-li aplikován v množství 2 mg na centimetr čtvereční. Dospělý při denním několikahodinovém pobytu venku by tak měl spotřebovat balení o 200 mililitrech za necelý týden.

Jenže lidé se většinou natírají sotva polovičním množstvím. Obvykle je to  0,5 až 1,5 mg/cm2, a pak skutečná účinnost odpovídá pouze faktoru 2,3, maximálně 12,8  A to je málo. U moře je tento rozdíl v náš neprospěch ještě markantnější.

Zvyšte množství, snižte cenu

Natření tlustou vrstvou krému, které navíc zopakujete po každém koupání nebo sportu, při němž se zpotíte, vás nemusí finančně zruinovat. Vědci totiž zjistili, že dražší opalovací krémy nejsou lepší než ty levnější.

Spočítejte si to: SPF faktor 10 propustí 10 procent škodlivého záření, faktor 50 propustí 2 procenta záření, ale faktor 100 pouze 1 procento. Rozdíl ve vyšších faktorech již není tak markantní a proto je zbytečné kupovat velmi drahé krémy s vysokými faktory.
Přesto krémy s nižší ochranou než 10 nemají vůbec smysl, i u nás v ČR v mírném pásmu volte aspoň patnáctku. A na dovolenou do ciziny si pořiďte alespoň třicítku - čím jižněji, tím vyšší stupeň.

Rozdíl na vlastní kůži

SPF ale nic nevypovídá o tom, jakou ochranu poskytuje krém proti UVA záření. To způsobuje nejen vznik vrásek, ale může být také příčinou  rakoviny kůže. UVA záření je přitom záludné v tom, že je nejsme schopni okamžitě registrovat - na rozdíl od předávkování UVB zářením, které se projeví jako spálení.

Ozónová vrstva atmosféry, která nás chrání před škodlivým slunečním zářením, byla letos na jaře nad severní polokoulí rekordně nízká - jen 60% normálu.

Podle spotřebitelského testu Consumer Report tak je klidně možné se spolehnout na levnější značky. Spíš je dobré sledovat složení  výrobku a jak je v praxi odolný proti potu a vodě.

Slunce není nepřítel

Ochrana před slunečním zářením je zcela nezbytná u dětí, jedinců se světlými vlasy a pokožkou a s větším počtem kožních pigmentových névů („znamének"), neboť expozice nadměrným dávkám slunění prokazatelně vede ke stárnutí kůže a zvýšenému výskytu melanomu.

Sluníčko sice může být příčinou vzniku rakoviny, ale zároveň nám zlepšuje náladu a je zdravé pro kosti - ultrafialové záření na jedné straně představuje nejúčinnější cestu k získání vitamínu D!

PRAVIDLA OPALOVÁNÍ

  1. Dbejte na to, aby přípravek poskytoval ochranu jak proti UVA tak proti UVB
  2. Pamatujte, že číslo SPF není rozhodující
  3. Pokud je to možné, vybírejte raději vodě odolné přípravky
  4. Středně světlá pleť středoevropana potřebuje krém se SPF minimálně 30
  5. Aplikujte dostatečné množství přípravku.
  6. Aplikaci pravidelně opakujte. Doporučuje se jednou za dvě až tři hodiny. Zvláště pokud se koupete nebo se potíte, třeba při sportu
  7. A jakkoliv to zní paradoxně: pokud trávíte celý den na pláži nebo jinde, kde jste vystaveni intenzivnímu slunečnímu záření, oblékejte se. Klobouk a šátek mohou být více než módním doplňkem.

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama