reklama

Dejte se očkovat proti mužům!

Až 80 % žen, které sexuálně žijí, se za svého života setká s nákazou lidského papillomaviru (HPV). Z toho až 75 % infekcí způsobují rakovinotvorné viry.

Foto: Profimedia

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

  • přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
  • přináší široké spektrum slev a výhod
  • vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné
  • poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
  • poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
  • přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Až 80 % žen, které sexuálně žijí, se za svého života setká s nákazou lidského papillomaviru (HPV). Z toho až 75 % infekcí způsobují rakovinotvorné viry.

Druhým nejčastějším typem nádoru, který postihuje ženy, je rakovina děložního čípku. Jde o virové, sexuálně přenosné onemocnění, které nevznikne bez přítomnosti papillomaviru, jehož přenašečem jsou muži.

Rakovina ze sexu

Tato infekce se přenáší sexuálním kontaktem, a to nejen pohlavním stykem, ale také kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti.

Kondom, který je účinnou ochranou při jiných sexuálně přenosných nemocech, není dostatečně účinným řešením.

"Každá sexuálně aktivní žena je ohrožena infekcí rakovinotvornými typy HPV. Jinými slovy - je tedy v riziku, že onemocní rakovinou děložního čípku," říká doc. David Cibula z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Nezapomeňte i na prevenci

"Proto je velmi důležité, aby pravidelně, tj. jednou ročně, navštívila svého gynekologa, který jí provede cytologický stěr z děložního čípku," připomíná doktor Cibula.

Tato metoda patří mezi preventivní opatření, které umí zachytit změněné buňky na děložním čípku." Pokud se podle jeho slov onemocnění zachytí včas, je velká naděje na plné uzdravení.

"Cytologický stěr pomůže odhalit první buněčné změny na děložním čípku - proto je vhodné, i pokud se rozhodnete nechat se proti rakovině děložního čípku očkovat, tyto dva způsoby prevence zkombinovat," upozorňuje gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová z pražského Gyncentra. Cytologické stěry jsou navíc jednou ročně hrazeny pojišťovnou.

U koho je zvýšené riziko?

Přítomnost HPV infekce ještě neznamená, že dojde ke vzniku rakoviny děložního čípku. Asi v 50 - 70 % případů se imunitní systém ženy s infekcí sám vypořádá, a to během pár měsíců až dvou let.

U některých žen však infekce přetrvává. Právě ty mají zvýšené riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Během života navíc může dojít k opakovaným infekcím. Ke vzniku rakoviny nedochází náhle: celý vývoj od počátečních stádií až po vznik rakoviny je dlouhodobý proces trvající řadu let.

HPV infekce probíhá bez příznaků a změny na děložním čípku způsobené HPV infekcí odhalí až gynekologické vyšetření.

Ženy se dočkaly

Pravidelná prohlídka ale nezabrání vzniku infekce, ubránit se proti ní lze pouze preventivním očkováním. Vědecké studie prokázaly, že vakcína proti rakovině děložního čípku má téměř 100 % účinnost proti přednádorovým změnám způsobeným těmi typy virů, které jsou zodpovědné až za 70 % tohoto onemocnění.

Očkování se provádí ve třech dávkách. V poslední době slaví velký úspěch akce Třetí dávka zdarma. Přispívá na ni také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.

Dobrý partner

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama