reklama

Víte, co jsou niche parfémy? Pokud ne, přicházíte o hodně

Jakmile jednou vyzkoušíte vůni, která patří do rodiny takzvaných niche parfémů, už nikdy se nebudete chtít vonět ničím jiným. Proč jsou tak nakažlivé?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jakmile jednou vyzkoušíte vůni, která patří do rodiny takzvaných niche parfémů, už nikdy se nebudete chtít vonět ničím jiným. Proč jsou tak nakažlivé? Jsou krásné, dokonale propracované, mají příběh a hlavně jsou originální.

Co vlastně v překladu slovo niche znamená? Výklenek, anebo také ojedinělý, mimořádný, nezávislý. Přesně takové jsou parfémy s tímto označením - jdou mimo hlavní proud, jsou určené pro fajnšmekry, kteří chtějí originalitu, a nebojí se často odvážných kompozic. Niche parfémy totiž obsahují takové ingredience, jako jsou v noci sbírané lístky jasmínu, stříbrné kadidlo, absinth nebo třeba střelný prach.

Rodinná záležitost

Od klasické nabídky na trhu je odlišuje mnoholetá tradice, nejvzácnější přírodní ingredience, luxusní flakony někdy obohacené o drahé kameny, neobyčejné až umělecké kompozice, překvapivě dlouhá výdrž a sofistikovaný proces výroby. "Například parfém Patchouliful od Laboratorio Olfattivo, který jsme nyní začali prodávat, byl v přípravě tři roky. Tak dlouho trval vývoj výrobního postupu," vysvětluje Adrián Kašniar, specialista na niche vůně e-shopu Parfums.cz.

Příprava jednoho jediného parfému však může trvat i desetiletí. Nejvěhlasnější světové parfemářské domy totiž často fungují jako rodinné podniky, kde se tajemství míchání vůní předává z generace na generaci a za každým parfémem stojí nějaký osobitý příběh, který ho dělá výjimečným.

Vzácné přísady, vyšší cena

S výrobou úzce souvisí i složení parfému. Niche parfémy jsou tvořeny nejdražšími ingrediencemi, jako jsou například dřevo oud z Laosu, v noci sbírané lístky jasmínu, kosatec z francouzského Grasse, ambergris či stříbrné kadidlo. Poslední novinka pražského obchodu Ingredients, tedy vůně A la Rose od Francise Kurkdjiana zase obsahuje velmi vzácnou damašskou růži.

Tyhle ingredience se dovážejí z nejrůznějších koutů světa a není jich úplně hodně. Vzácnost těchto ingrediencí se proto zákonitě promítá do ceny niche parfémů. 

Oproti vžité představě, že vůně a krása obecně jsou především ženskými ctnostmi, u originálních odérů to úplně stoprocentně neplatí. "V top 20 nejprodávanějších niche parfémů na našich stránkách je poměr mezi mužskými a ženskými vůněmi zcela vyrovnaný. Je vidět, že téma kvalitních parfémů je atraktivní i pro muže," pokračuje expert Parfums.cz.

Čtěte také: Šnečí sliz, jikry, včelí jed: Poklad pro vaši pleť

Možná také proto, že hranice mezi mužskými a ženskými vůněmi jsou v tomto případě velmi vágní a liberální. Na trhu je velké množství unisex niche parfémů, které mohou partneři sdílet. Má to být určitý znak spojitosti.

Parfémy niche se pečlivě vymezují vůči hlavnímu proudu. Jejich výroba se primárně neváže na komerci, ale spíš na avantgardnost, kreativitu, umění a především na originalitu.

Pokud i vy toužíte po nějaké originálnější vůni s příběhem a tradicí, je dobré vědět, že v klasické parfumerii jich mnoho nenajdete. Mrkněte proto na parfums.cz nebo do Ingredients a kromě těch již zmíněných hledejte značky jako Byredo, Serge Lutens, Killian, Amouage, Annick Goutal, Acqua di Parma nebo třeba Diptyque.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete zadek snů za 30 dní? Stačí dřepy

Nejlepší a nejhorší cvičení k hubnutí: Umíte si vybrat?

Muži chodí na plastiku stále častěji. Chtějí liposukci

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama