reklama

15 maličkostí, díky nimž budete okamžitě šťastnější

Zkuste se řídit následujícími radami a uvidíte, že spousta věcí brzy půjde přesně tak, jak má.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte pocit, že se nic nedaří, že se proti vám celý svět spiknul, že vám nikdo nechce pomoct, a už vůbec vám třeba něčím udělat radost? Takové pocity se ke každému z nás dostavují celkem pravidelně, ale abychom jim nepodlehli, je třeba proti nim bojovat. Jak?

Zkuste se řídit následujícími radami a uvidíte, že spousta věcí brzy půjde přesně tak, jak má.

1) Dobrý skutek

Studie, jejíž účastníci dostali programově nařízeno udělat pět dobrých skutků týdně, prokázala, že to, že někomu pomůžete, nebo pro něj uděláte nějakou jinou hezkou věc, zvedne náladu nejen jemu, ale o to víc i vám. Pomáhejte tedy klidně i trochu sobecky kvůli sobě a uvidíte, že se díky těm úsměvům kolem sebe hned začnete cítit šťastnější.

2) Riskování

Je mnohem těžší odpustit sám sobě odvážný krok, který nakonec nefungoval, než se smířit s tím, že litujete, že jste to ani nezkusili.

3) Vzpomínky

Autorka knihy The Happiness Project, Gretchen Rubin, říká, že když má špatnou náladu, něco ji naštve, nebo se prostě necítí dobře, pomáhá jí vzpomínat na chvíle, kdy se měla skvěle. Proto radí pořídit si zápisník, který popadnete pokaždé, když prožijete hezký den, nebo nějaký milý zážitek a popíšete ho, samozřejmě včetně svých pocitů. Pak stačí už jen nalistovat...

4) Vidíme to černě

Existuje celá řada studií, která potvrzuje, že když přemýšlíme nad naší budoucností a třeba nad tím, jak nás ovlivní rozchod s partnerem nebo třeba změna zaměstnání, vidíme všechno zbytečně černě, protože nakonec to nikdy (nebo alespoň většinou) není tak hrozné, jak jsme si malovali. Pamatujte na to.

5) Kouzlo okamžiku

Zkuste se každý den na chvíli zastavit a podívat se kolem sebe a něčím se takzvaně pokochat. Místo abyste v tramvaji četli noviny, podívejte se, v jak hezkém městě žijete (něco na něm prostě musí být krásné). V práci se zkuste někdy podívat z okna bez toho, abyste u toho telefonovali. I doma se můžete na chvíli zastavit a říct si, jak hezky jste si zařídili obývák, nebo jak hezky manžel vymaloval. Vždycky se dá najít nějaká maličkost, z které můžete mít radost, místo abyste ji přehlíželi.

6) Čerstvé květiny

Japonští vědci zjistili, že lidé, kteří žijí v bytě, kde jsou čerstvé květiny, se cítí mnohem lépe. Vůně květin totiž nenápadně působí na jejich smysly a otupuje útoky stresu.

7) Domácí mazlíček

Ne že by ti, kdo vlastní psa, kočku či křečka měli v životě méně problémů, ale díky zvířatům se umí tak nějak lépe oklepat. Němá tvář, která doma věrně čeká a bezmezně vás miluje, totiž zvedne náladu naprosto spolehlivě a za všech okolností.

8) Smích od srdce

Samozřejmě že hloupé komedie jsou pod vaši úroveň, jenže když je nejhůř, může vás ta nejpitomější scénka skvěle rozesmát a odreagovat. Je dobré mít jich pár v záloze...

9) Pozor na nákupy

Říká se, že když si koupíte něco nového, zlepší vám to náladu a máte aspoň chvíli z něčeho radost. Jenže důležité je to slovo "chvíli". Nějaký příjemný zážitek vás udrží dobře naladěné mnohem déle než nové boty, tak pozor na zbytečné nákupy a raději si našetřete třeba na prodloužený víkend na horách.

10) Odpouštění

Lidé, kteří druhým odpouští, jsou v mnohem lepší mentální kondici než ti, kteří se neumí zbavit vzteku a průšviháře nechtějí ani vidět do konce svých dnů. Tenhle pocit zášti a nenávisti ale trestá a stahuje především vás samotné.

11) Volba barev

Jestliže jste ve stresu nebo máte pocit, že se nic nedaří, obklopte se barvami jako je modrá, zelená nebo fialová. Na první pohled hloupost, ale uvidíte, že to funguje. Tyhle barvy totiž dokáží snížit tlak a tak vaše negativní naladění díky nim alespoň trochu vychladne. Jestli se ale třeba potřebujete víc soustředit na práci, dejte si na pracovní stůl červené předměty.

12) Srovnávání

To, že se neustále porovnáváte s ostatními, může být užitečné, pokud toho umíte využít. Pokud jen nezávidíte, co oni mají a vy ne, ale začnete se snažit, abyste to měli také. Jestli to na vás ale nepůsobí jako motivace, okamžitě s tím přestaňte.

13) Staří známí

V době Facebooku se může snadno stát, že jste najednou v kontaktu hlavně s lidmi, kteří jsou na sociálních sítích činní, ale na ty, kdo účet nemají, snadno zapomenete. Přitom v reálu by vám s nimi bylo třeba mnohem líp. Protože jsou lidé, kteří se pravidelně stýkají se starými přáteli a s rodinou, šťastnější, zkuste jim občas poslat alespoň e-mail.

14) Návštěva popelnic

Většina z nás pravidelně nosí jen deset procent všeho oblečení, které má ve skříni. Zkuste tedy váš šatník protřídit a zbavte se všeho, co už jste rok neměli na sobě. Co nepotřebujete, dejte do kontejneru určeného pro charitu, případně rozdejte kamarádkám. Uvidíte tu úlevu! Zbavovat se věcí má přímo očistný efekt, a tak to nemusíte praktikovat jen s oblečením.

15) Slzy úlevy

Skutečně platí, že pláč někdy pomůže. Slzy odplaví stresové hormony a vy se skutečně potom cítíte líp. Klidně si tedy pobrečte, jen si dejte pozor, ať to není v nevhodné situaci a vás pak nemusí trápit ještě navíc to, že jste se ztrapnila na poradě, v oblíbené restauraci a podobně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Slavný šéfkuchař: Údělem žen není být kuchařskou hvězdou

6 jednoduchých důvodů, proč ženy žijí déle než muži

Zelené čaje prodávané v ČR: Jedy v pytlíku?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama