reklama

Voní vám pot? Vyčenichejte si alfasamce!

Pocení není jen to, za co se před druhými stydíme. Představuje také důležitý způsob, jímž komunikujeme s okolím.

Foto: Thinkstock

Pocení není jen to, za co se před druhými stydíme. Představuje také důležitý způsob, jímž komunikujeme s okolím.

Ať se nám to líbí, nebo ne, pocení patří k základním funkcím organismu. I když se ho dnes snažíme všemi možnými prostředky potlačit, v minulosti byl tělesný pach signálem sexuální připravenosti.

Kde je vůdce tlupy?

Pokusy prokázaly, že pro ženy i pro muže je nejerotičtějším parfémem tělesná vůně osob opačného pohlaví. Němečtí psychologové nyní zkoumali, zda složení mužského potu souvisí s agresivitou daného jedince.

Podle vědců z Univerzity Heinricha Heineho v německém Düsseldorfu alfa-samci vydávají specifickou vůni. Vědci se domnívají, že to pomáhá ženám určit, kdo je dominantní samec, s nímž by mohly mít zdravé děti.

Jiné výzkumy ale přitom ukázaly, že antikoncepční přípravky u žen mění jejich "čichové schopnosti" a způsobují tak špatný výběr partnera.

Vlhké emoce

Pocení je doprovodnou součástí především fyzicky náročné práce a sportu, ale potíme se prakticky neustále. Produkce potu je však zvýšená i při emočně vypjatých situacích, při vzrušení, strachu nebo úzkostných stavech.

Činnost velkých potních žláz řídí především naše psychika - proto také hovoříme o tzv. emocionálním pocení. Tyto žlázy produkují hustší zkalenou tekutinu žluté barvy, která obsahuje více bílkovin a tuku.

Neprovokujte mě!

Ženy považují silný zápach potu obecně řečeno za nepříjemný. Pokud je jim ale malý vzorek mužského potu aplikován přímo na  kůži, ženy se začnou rozhodovat, který jim voní a který nikoliv. Úzkostné ženy jsou přitom na vůni pánského potu nejcitlivější.

Ostatním mužům naopak charakteristická vůně dává najevo, že se poblíž nachází drsňák, kterého by raději neměli provokovat.

Vědci však přiznávají, že ani jim dosud není úplně jasné, co přesně činí mužský pot pro ženu přitažlivým. Domnívají se však, že jde o nějakou kombinaci hormonů a zvýšené hladiny testosteronu.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama