reklama

Tuk uložený v určité části těla je pomocí liposukční metody odstraňován. K tomu se využívá pomoc vibrací, ultrazvuku, laseru nebo radiofrekvenční energie. Pomocí podtlaku se tuk z těla odsaje. Zákrok se může provádět v lokální anestezii a trvá dvě až tři hodiny. Ženy tuto metodu využívají k modelaci břicha, boků, hýždí, stehen, kolen, horních paží, brady a krku. Po čtyřech až šesti týdnech bude vylepšení patrné.

Co je liposukce?

Zásoby tuku, aby se postava formovala k dokonalosti. Po zákroku se zlepšují kontury a tvar těla. Pomocí kovové kanyly se rozruší a odstraní podkožní tuk. Přístroj, na kterém je kanyla připojená vytváří podtlak, který umožňuje odsátí tuku. Na těle vznikne maximálně několik centimetrů dlouhý řez, který je chirurgem umístěn do přirozeného záhybu kůže.

Je vhodná pro pacienty, kteří mají tuk v partiích, kde se špatně odstraňuje cvičením. Pomocí liposukce nelze řešit nadváhu nebo silnou obezitu.

Vlastní zákrok

Operace trvá dvě až pět hodin. Před liposukcí chirurg na kůži vyznačí místa, kde bude tuk odstraněn. Na ambulanci se místa potřou dezinfekcí a obloží sterilními rouškami. Aplikují se lokální anestetika nebo celková anestezie. Následuje odsávání tuku, které trvá třicet až padesát minut. Po zákroku se drobné ranky zašijí nebo stáhnou steri-stripem. Pacient je oblečen do kompresního prádla. Dodání je součástí liposukce. Snižuje hematom, otok a urychlí hojení. Tekutina vytéká osm až deset hodin, proto pacienti leží na sací podložce.

Techniky liposukce

Metody se dělí na suché a vlhké. Podle kanyly se dělí na klasickou, vibrační, ultrazvukovou a laserovou. Při suché technice se pod tukovou tkáň nevstřikuje tekutina. Už se příliš nepoužívá, protože jsou tkáně více narušené a mohou být vidět nerovnosti.

Při vlhké technice se vstřikuje do podkoží roztok chloridu sodného, adrenalinu a někdy i s anestetikem. Snižují se ztráty krve a po operaci nejsou tolik patrné podlitiny.

Tunescentní technika

Do podkoží se aplikuje velké množství roztoku pomocí jehly. Roztok se napouští pomalu a delší dobu. Součástí je lokální anestetikum. Objem roztoku bývá dvakrát až třikrát větší než množství odsávaného tuku. Odstraňování je opět za pomocí kanyly. Největší výhodou této metody je, že si lékař může pacienta různě polohovat.

Ostatní druhy liposukce

Vibrační liposukce

Používá se vibrační kanyla, která se pohybuje dopředu a dozadu. Přístroj vytváří potřebnou energii a šetrně proniká tukovou tkání. Dokáže vyladit přechody odsáté a neodsáté partie. V současné době jde o nejmodernější a nejšetrnější metodu.

Ultrazvuková liposukce

Kanyla produkuje ultrazvukovou energii, která působí na stěny tukových buněk a zkapalňuje je. Hodně často se používá při odstraňování mužského prsu. Velkou výhodou je menší krevní ztráta. Ovšem při neopatrnosti může dojít k popálení kůže. Odsávání už probíhá standardně.

Ještě se můžeme setkat pod tímto názvem s neinvazivní liposukcí, kdy se tkáň neporušuje. Bohužel se nejedná o liposukci v pravém slova smyslu. Nedochází k odsávání tuku.

Laserová liposukce

Můžeme ji znát pod názvem lipolýza. Používá se kanyla s laserovým paprskem, kdy energie působí přímo na buňku, kterou rozloží a umožní jí odplavení. Přirozenou cestou metabolismu dojde k postupnému vstřebávání.

Komplikace

Jako u každého zákroku, i zde může dojít ke komplikacím. Obtíže mohou nastat, pokud se nedodrží pravidla rekonvalescence. Na těle se mohou objevit: infekce, porucha citlivosti nervů, změna zbarvení, nepravidelnost kožního reliéfu, nekrózy, seromy v podkoží, abnormální jizvy, popáleniny.

Financování liposukce

Jednná se vždy o estetický zákrok, který si pacient hradí sám. Není hrazen zdravotní pojišťovnou. Lékař nemůže vystavit pracovní neschopnost a je tedy třeba si na tři až čtyři dny naplánovat dovolenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama