reklama

Nesyťte se zbytečně nasycenými tuky!

Nesyťte se zbytečně nasycenými tuky!

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.

Podzimní jídelníček přeje„špatným" nasyceným tukům. Ty ale ohrožují naše srdce!

Babí léto a příjemné podzimní dny přímo vybízejí k oblíbeným aktivitám, jako jsou rodinné výlety či setkání u zahradních grilů. Psychická pohoda, a v prvním případě i vyšší pohybová aktivita, jsou však často „kompenzovány" nevhodnou stravou bohatou na nasycené tuky. Jejich nadbytek zajišťují např. křupavé buřtíky z ohně, vepřové konzervy a plněné sušenky neznámého složení v batohu zabaleném na výlet či oblíbená grilovaná krkovička.

Nasycené tuky mají při nadměrné konzumaci velmi negativní vliv na naše zdraví, měli bychom jejich množství ve stravě výrazně omezovat. Zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a urychlují stárnutí cévní stěny i proces aterosklerózy. Důsledky těchto dějů jsou nemalé, někdy i fatální  - ať již je to infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda, které patří k nejčastějším. A bohužel nastávají častěji, než bychom chtěli - tato onemocnění představují v ČR nejčastější příčinu úmrtí!

Přednost by proto měly dostávat kvalitní tuky nenasycené (omega 6 a omega 3 vícenenasycené mastné kyseliny), které pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi a tím i naše srdce zdravé. Navíc některé z nich jsou esenciální, tedy takové, které naše tělo nezbytně potřebuje, ale neumí si je samo vytvořit a musíme mu je tudíž dodávat ve stravě. Tyto dobré tuky najdeme zejména v rostlinných olejích a kvalitních margarínech z nich vyrobených, v  mase tučných mořských ryb, ořeších a semínkách. Více informací najdete na www.flora.cz.

Jestli jste bezprostředně ohroženi srdečně-cévním onemocněním, můžete zjistit v rámci osvětové akce „Chraňte své srdce, značka Flora a lékárny Valunio vám pomohou", která bude probíhat od 29. září, což je den, kdy slavíme Světový den srdce. Až do 14. října 2011 si budete moci ve více než 6O lékárnách po celé České republice nechat bezplatně změřit hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a s nutriční terapeutkou se poradit nejen o tucích ve stravě, ale i o celkovém životním stylu.

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama