reklama

Jak mít spokojenější vztah: Naučte se pět projevů lásky

Máte pocit, že si vás partner necení, nebo naopak je vám často vyčítáno, že se o partnera nezajímáte? Je dost možné, že každý mluvíte jiným emocionálním jazykem.

Foto: iStock

Projevy lásky se dají přirovnat k jazykům, kterými se člověk umí dorozumět. Tomuto tématu se dokonce věnoval i psycholog Gary Chapman, který definoval koncept pěti jazyků lásky. Ten říká, že emocionální řeč vaší lásky a řeč vašeho partnera se mohou lišit, stejně tak jako se liší angličtina od čínštiny.

Každý projevujeme a přijímáme lásku jinak. Zatímco na někoho platí slova, na jiného zase doteky nebo dárky.

Pokud s partnerem nemluvíte stejným jazykem, nikdy si nebudete rozumět a budete se vždy cítit, jako že něco chybí. A přitom možná jen stačí, když se naučíte, jak druhému lásku správně projevovat.

Většina lidí má dva jazyky lásky, které jsou nejsilnější, jeden primární a druhý sekundární. To, jakou formou lásku rádi přijímáme, ale neznamená, že ji stejným způsobem i rádi dáváme. Jazyky lásky se mohou u přijímání a dávání lišit.

Dotek

To, jakým způsobem lásku projevujeme, máme často získané od rodičů. Pokud vás v mládí neustále objímali, je s největší pravděpodobností jeden z vašich jazyků lásky právě dotek. Někomu stačí držet se za ruce, jiný se potřebuje objímat a další cítí největší projevy lásky při sexuálním styku.

Dárky

Pokud na vás rodiče neměli čas, pracovali od rána do večera, ale na druhou stranu vás zahrnovali dárky, může být váš jazyk lásky dávání dárků. Nemusí se jednat jen o drahé materiální dary, počítají se i drobné pozornosti. Zkrátka malé důkazy, že na vás partnerovi záleží.

Skutky

Jestli vám váš otec nikdy neřekl "miluji tě", ale zato třeba připravoval večeři, opravil vám kolo, vezl vás do školy, mohou být vaším jazykem lásky skutky. Pomoc od partnera je pro vás důležitější než slova.

Pozornost

Možná vás vaši rodiče často brávali na výlety a každý večer jste všichni společně večeřeli, pak je možná vaším jazykem lásky společné trávení času. Poznáte to taky tak, že vás irituje, že váš partner jen neustále pracuje a že spolu nic nepodnikáte nebo že je při večeři neustále na telefonu. Vysvětlete mu, že pozornost a společné trávení času jsou pro vás důležité.

Slova

Často jste od rodičů slýchávali, že vás milují, a vždy vás potěší, když vám někdo napíše milý vzkaz? Váš jazyk lásky jsou nejspíš slova. Ostatní věci jsou samozřejmě taky důležité, ale pokud váš partner neumí říct, že vám to v těchto šatech sluší nebo že ta večeře byla výborná, budete nejspíš strádat.

Jakým jazykem lásky mluvíte vy?

Nejdůležitější v jakémkoliv vztahu je komunikace. Nezapomeňte, ta má dvě části - mluvení a poslouchání. Pokud chcete jenom mluvit a neumíte poslouchat, nebude to fungovat. Pokud je pro vás váš vztah důležitý, měli byste se snažit porozumět, co chce váš partner říct, a to, co říká, by mělo být stejně důležité pro vás, jako je to pro ně. 

Zeptejte se sami sebe a svého partnera, v jakých situacích se cítíte nejvíce milováni, to vám může pomoct rozpoznat, jakým jazykem lásky mluvíte. 

Pokud si nevíte rady, existují taky různé testy na internetu na toto téma, které si můžete vyzkoušet.

Někdy ale ani rozpoznat váš jazyk lásky nestačí a je třeba vyhledat odbornou pomoc. Zvláště když se s partnerem neustále hádáte a vaše konflikty se točí dokolečka okolo těch samých věcí.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama