reklama

Kdy začít plavat s miminkem? A neutopí se?

Také nevíte, jak to s plaváním kojenců vlastně je? Skutečně plavou? Umí se potápět? Nemohou se přitom utopit? Kdy je vhodné s plaváním začít? A na co si dávat pozor? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky.

Plavání kojenců
Plavání kojenců | Foto: Profimedia.cz

Také nevíte, jak to s plaváním kojenců vlastně je? Skutečně plavou? Umí se potápět? Nemohou se přitom utopit? Kdy je vhodné s plaváním začít? A na co si dávat pozor? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky.

Skutečně kojenci plavou?

Výraz „plavání kojenců" je sice známý, ale trochu zavádí. Dítě totiž ve skutečnosti neplave, jen se za určitých podmínek a s pomocí dospělé osoby ve vodě vznáší. Určitě tedy nečekejte, že dítě doma vložíte do vody a ono začne cíleně pádlovat ručičkama a nožičkama. 

Jak je to s potápěním?

Kojenec má do třetího měsíce reflex zatajení dechu. Po kontaktu s vodou tedy reflexně krátce zatají dech. Nedoporučujeme to však zkoušet bez dohledu odborně zaškoleného instruktora! A mějte na paměti, že reflex okolo třetího měsíce mizí.

A co nádherné fotky kojenců pod vodou?

Nenechte se zmást. Tak jako všechny dovednosti, i tuto se děti učily. Když se fotí v moři, točí se okolo akce celý tým odborníků a děti se vybírají. Není to tedy dovednost, kterou děti běžně zvládnou.

Může půlroční dítě začít samo plavat?

Opět to není samo sebou. Po určité době a při dodržování metodických postupů toho lze dosáhnout, ale zase pouze u některých dětí. Zejména baculaté děti mohou tuto dovednost zvládnout, protože hustota jejich tělíčka je nižší než hustota vody. Nebuďte ale smutní, s pozdějším nácvikem plavání to nemá nic společného. Dítě si zvyká na odlišné prostředí, „plavání" pozitivně ovlivňuje jeho zdravotní stav. Nácvik skutečného plavání nastoupí opravdu výrazně později, kdy už dítě dokáže cíleně koordinovat pohyby rukou a nohou. 

Kdy lze hovořit o skutečném plavání?

Základní plavecké dovednosti (splývání, orientaci ve vodě, pády do vody, dýchání do vody) se dítě začíná učit od 1,5 roku. S nácvikem kraulových a znakových nohou může začít ve 2,5 letech a celou souhru pohybů nutnou pro plavecký styl je vhodné trénovat od 4 let. Zase ovšem záleží na podmínkách a na tom, zda dítě chodí plavat odmalička a je tedy na vodní prostředí zvyklé, nebo zda teprve ve čtyřech letech začíná.

Od kdy lze brát kojence do bazénu?

S miminkem můžeme začít „plavat" hned po zahojení pupíku. V tomto období ale určitě v prostředí pro to určeném a pod dohledem odborně proškolené instruktorky. Ta rodičům ukáže, co s miminkem ve vodě dělat, a poradí jim i v dalších oblastech spojených s vývojem dítěte. Do klubu, který tuto aktivitu nabízí, je možné začít chodit od ukončeného druhého měsíce věku dítěte. 

Jak se pozná dobrý klub pro plavání s miminky?

Všímejte si, jak s vámi personál jedná při zápisu a jakým způsobem jsou lekce vedeny. Vyvarujte se především výuky drilem a přehnaných nároků. Pokud už v půldruhém roce děti nacvičují prsové paže či kraulové nohy, hrozí návyk špatných pohybových stereotypů, které se později budou muset pracně odbourávat. Také řízené a zátěžové potápění, tzv. delfínkování, je sporná metoda. Doporučujeme prožitkový postup výuky s plaveckou návazností, kdy děti i rodiče mají z pobytu ve vodě radost a je pro ně příjemný.

zdroj: babyweb.cz

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama