reklama

Tušila jsem, že se něco děje, říká podváděná manželka: Jak přežít jeho nevěru

Nevěra bolí, o to víc, když nejste ten, který zraňuje, ale stojíte na straně druhé. V první chvíli se vám zdá, že váš život skončil, všechno se vám pod rukama rozsypalo jako domeček z karet, ale vy musíte fungovat dál. Jak tedy tuhle bolest přežít?

Foto: Shutterstock

O nevěře, nebo o tom, kdy odejít, jsem psala mnohokrát. A také jsem dostala hodně mailů od podváděných manželek, některé byly velmi emotivní. Chci tedy uvést na pravou míru, já nevěru nepodporuji, jen o ní občas píšu…

Maily mě ale natolik zaujaly, že jsem se rozhodla podívat se na věc právě očima podváděné manželky.

Bojím se odejít

"Tušila jsem, že se něco děje, tedy konkrétně, že někoho má. Nechtěla jsem si ale být jistá, co bych dělala, kdyby to tak bylo? Pak jsme byli společně nakupovat dárky dětem na Vánoce, nechal na pultu položený mobil, pípla zpráva a já viděla na displeji fotku jeho kolegyně a u toho byl text: 'Kdy se večer uvidíme, miláčku?' A bylo to…," napsala mi Karolína. Manželovi nic neřekla, s dvěma malými dětmi a žádnými vlastními penězi se necítí na to, aby odešla. Po čase se prý situace uklidnila a Karolína si myslí, že manžel poměr ukončil. "Nikdy mu už nebudu věřit a vždycky budu čekat, kdy mi zase vrazí kudlu do zad," napsala v závěru mailu.

Je snadné odlákat ženatého

První mail, který mi od Petry přišel, byl hodně naštvaný, to v reakci na můj článek - celý život milenkou. "Je snadné odlákat manžela, obzvlášť když je vám dvacet, nemáte závazky a jediné, co musíte udělat, je líbit se. Co potom my, stárnoucí manželky, které jsme ztratily nejlepší léta života vedle muže, kterého jsme podporovaly a obdivovaly, se kterým nám bylo dobře. A pak zacinkala čtyřicítka, padesátka, a věk, ten se ženám neodpouští. Je na čase je vyměnit za mladší model," psala rozhořčeně Petra.

Můj postoj k nevěrám jsme si nakonec vysvětlily, ale smutné je, že musím s jejím názorem do určité míry souhlasit. Nevím, jak je to v okolních státech, ale v Čechách je dnes žena kolem čtyřicítky opravdu braná jako jemně za zenitem. A to nehledě na to, kolik má plastik a vylepšení - ano, může vypadat dobře, ale mnoho mužů už by ji na rande nepozvalo a za milenky si vybírají ty o deset let mladší.

Jenže co dělat, když si váš manžel najde milenku a vy se bojíte, že jiný už o vás stát nebude? Přesně to je totiž případ Petry, které je přes padesát a sice dle mého názoru vypadá výborně, ale na české muže je prý tenhle věk už moc.

Co dělat, když zjistíte, že vás podvádí

"Možností je několik. Chce to především zachovat klid, i když v ojedinělých případech není špatné udělat trochu vichr. Jenže ženy jsou emotivní a v debatách muže málokdy přeargumentují," tvrdí vztahová terapeutka Kateřina Lebedová. Podle ní je nejlepší nechat emoce trochu vychladnout, třeba odejít z domu a celý den se jen toulat městem nebo přírodou. A pak začít přemýšlet - milujete ho ještě, dokážete mu odpustit?

Podle terapeutky by si žena neměla nechat pro sebe, že na nevěru přišla, její rány jsou pak hlubší a muž si ani neuvědomí, že ji zraňuje. Je dobré odkrýt karty a počkat na reakci druhé strany. Možná se dozvíte, že nevěra měla jiný důvod než dvacetiletou kolegyni, určitě bude nějaká chyba i na vaší straně - aspoň v očích partnera. Je dobré si všechno vyříkat a pak začít společně přemýšlet, jak z toho ven. Někdy je dobré zajít za terapeutem, jindy na zažehnání krize stačí oba partneři a někdy dojde k rozvodu.

Ať tak či tak, je důležité být k sobě otevření - mít odkryté karty. Vztah plný tajemství dobrým vztahem být nemůže.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama