reklama

Nejlepší a nejhorší cvičení k hubnutí: Umíte si vybrat?

Pokud poctivě a pravidelně cvičíte, a přesto nehubnete, možná jste si vybrali špatný typ pohybu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Spousta lidí se s koncem roku a začátkem toho nového odhodlaně vrhá do cvičení, dřou jako koně, ale po měsíci skončí, protože nejen že nezhubli, ale váha ukazuje dokonce ještě víc. Aby se vám nestalo to samé, ujistěte se, že cvičení, které jste si zvolili opravdu povede k lepší postavě.

Ještě než si ale začnete myslet, že cvičení nezabírá a vrhnete se na jiný pohyb, důkladně se o tom přesvědčte. To znamená, že se přestanete vážit a začnete se měřit. Svaly jsou totiž těžší než tuk, takže možná vážíte víc, ale přesto začínáte vypadat lépe.

Cvičíte dostatečně?

V druhé řadě k sobě buďte upřímní - pokud si zajdete zacvičit jednou týdně na hodinu, nic s vámi neudělá ani to nejlepší cvičení na světě. Přidejte ke své pravidelné lekci ještě aspoň dvakrát, ale ideálně třikrát týdně půl hodiny domácího cvičení nebo třeba běhu. Pro začátek - pak můžete časové intervaly klidně prodlužovat.

Pokud se tedy hýbete často, a přesto kila ani centimetry nemizí, je třeba se nad věcí zamyslet důkladněji. Možná že všechno kazí způsob vašeho stravování. To, co jíte, je totiž pro vaši postavu ještě důležitější než to, jak se hýbete. Takže bohužel neplatí, že po náročném tréninku klidně můžete zajít do "mekáče". Respektive můžete, ale pak se nedivte, že vaše snaha neponese výsledky.

Cvičíte správně?

Pokud jsou všechny výše zmíněné faktory u vás v pořádku, a přesto nehubnete, zřejmě jste si vybrala špatný sport. Vezměme si například tolik oblíbený spinning. Když se na něj zeptáte fitness trenérů, možná tak nadšení nebudou. 

"Šlapáním na indoorovém kole zdaleka nemusíte získat křivky, které byste si představovala. Jsou typy žen, jejichž tělo má větší dispozice k tvorbě svalové hmoty. Když to pak "rozjedou" při spinningu, mohou jejich lýtka, stehna, ale i zadek zvětšit objem," vysvětluje pro Harper's Bazaar osobní trenér celebrit David Kirsch.

Čtěte také: Jíte správně? 20 potravin pro ploché břicho

"Když se podíváte na cyklisty, zjistíte, že jejich stehna i lýtka jsou pořádně silná, a to i objemově, na pohled. Ženám typu jablko s hubenými nohami doporučuji spinningovat jednou týdně, modelkám to rozmlouvám úplně. Aby byl člověk štíhlý, musí se svaly natáhnout. Spinning a jízda na kole je mohou naopak zkracovat," dodává Kirsch.

Naučte se kombinovat

Pokud se spinningu nechcete vzdát, protože vás baví, choďte na něj jednou týdně a doplňujte ho ještě nějakou aerobní aktivitou, například pilates nebo jóga, ale stejně dobře poslouží i svižná chůze.

A právě v tom je to tajemství - pohyb je vždycky dobrý různě kombinovat. Cvičením na posilovacích strojích také moc nezhubnete, ale když si před tím ještě půl hodiny zaběháte na pásu, kila půjdou dolů a svaly se zároveň zpevní.

Silovou aktivitu je zkrátka vždycky dobré kombinovat třeba s in-line bruslením, plaváním, během. Tělo si tak nezvykne jen na jeden typ pohybu, a o to lepší budou výsledky vašeho snažení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Muži chodí na plastiku stále častěji. Chtějí liposukci

5 nejčastějších chyb, které děláme v zimní péči o pleť

Objevte kouzlo pudrové barvy: Jak ji nosit?

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama