reklama

5 nejčastějších chyb, které děláme v zimní péči o pleť

V zimě se o pleť musíme starat trochu jinak než po zbytek roku. Jste si jistá, že víte, co a jak a neděláte následující chyby?

Foto: Nivea

V zimě se o pleť musíme starat trochu jinak než po zbytek roku. Přece jen na ni působí mnohem náročnější vlivy než obvykle. Nejen mráz, ale také ostrý vítr nebo sníh. Jste si jistá, že víte, co a jak a neděláte následující chyby?

Věděla jste například, že horká koupel vás sice perfektně zahřeje, ale pro pleť v zimě je takovou malou pohromou? Teplá voda totiž smývá ochranný film pleti a také otevírá póry, takže pokožka je pak k zimnímu počasí ještě citlivější. Pokud tedy koupel, dopřejte si ji tehdy, kdy už nikam nemusíte a nemáchejte se ve vaně zbytečně dlouho. Jinak je mnohem lepší krátká sprcha vlažnou vodou.

A jaké další chyby ženy v zimě často dělají?

1) Vyhýbáte se hydratačním krémům

Kolem používání hydratačních krémů v mrazivém počasí ještě pořád koluje fáma, že způsobují zamrznutí vody v kůži a popraskání pleti. U dnešních přípravků tomu tak ale rozhodně není. "Hydratační krémy jsou vyráběny technologiemi, které v mrazu pleť nenarušují, a to ani na povrchu, ani v hlubších vrstvách," říká dermatoložka Yvonne Bergerová. 

"Naopak neošetřená kůže velmi rychle ztratí svou pružnost a pevnost, poruší se její přirozená rovnováha a rychleji stárne. Hydratační krémy pleti v zimě určitě neškodí - dodávají jí dostatek vlhkosti, která pleti v zimních měsících chybí, chrání ji a dokonce dokonale udržují její hydrataci i v nepříznivých klimatických podmínkách," dodává. Hledejte tedy krémy, které nejen hydratují, ale také vyživují a obsahují ochranný faktor.

2) Neřešíte ochranu proti slunci

Stejně jako si s sebou na hory berete teplejší svetr a lyžařské boty, přibalte i krémy s UV filtry. Jednak proto, že při nízkých teplotách je kůže přirozeně sušší, ale hlavně kvůli tomu, že na horách je sluneční záření intenzivnější a můžete si přivodit bolestivé spáleniny kůže. 

"Ač se to nezdá, i během zimních měsíců mohou mít sluneční paprsky sílu," upozorňuje doktorka Bergerová, "zvláště na horách, ve vyšších nadmořských výškách, jsou krémy s vyššími ochrannými faktory nezbytné. Ochrání kůži před spálením a předčasným stárnutím a zabrání vzniku nevzhledných pigmentových skvrn."

3) Používáte jen lesk na rty

Lesk sice dodá rtům hydrataci a současně rty rozzáří, ale v mrazivých dnech je to málo. Rty jsou velmi citlivé, jejich kůže je křehká a tenká, a protože není vybavena mazovými žlázami, v zimním období velmi rychle vysychají, praskají a olupují se. "Praskání rtů často zasahuje i do kontur," upozorňuje doktorka Bergerová a dodává: "Bohužel pak ani při sebelepší péči nemusí dojít k úplné regeneraci a návratu do původního stavu. A tak při opakovaném vysychání a praskání rtů mohou jemné vrásky v oblasti kontur na pleti zůstat." 

Čtěte také: Dnešní muži o sebe pečují stejně jako ženy. Možná víc

Mějte proto po ruce výživné balzámy na rty, jeden mějte v kabelce, další klidně v kapse zimní bundy, na pracovním stole i na nočním stolku, a při každé příležitosti rty natřete. Vždy před spaním ještě ošetřete okolí rtů nočním krémem.

4) Neřešíte červené žilky

Začervenání pleti většinou souvisí s emocemi, napětím, stresem či konzumací určitého jídla a alkoholu, během čehož se krevní cévy v pleti rychle rozšíří. Objevuje se i v zimním období při prudkém přechodu ze zimy do tepla a naopak. Obvykle jen kůže zčervená a po chvíli vybledne. U citlivější pleti se však často stává, že drobné cévky popraskají, a pak prosvítají na povrch pleti. 

Vzhledem k tomu, že vznik popraskaných žilek je velmi často i dědičným problémem, je prevence jediným receptem, jak stav pleti zlepšit a vznik nevzhledných projevů oddálit. Účinným řešením je i používání mastnějších krémů. Pleť dostatečně ochrání - zlepší její izolační vlastnosti, a tak zabrání začervenání a dalšímu praskání žilek.

5) Nepoužíváte pleťové masky

Jakmile venkovní teplota poklesne k pěti stupňům Celsia, mazové žlázky zpomalí svou činnost a kůže je pak mnohem sušší než v jiném období roku. "A to se týká jak pleti obličeje, tak i pokožky těla. Tu zima negativně ovlivňuje i přesto, že je ukrytá pod oblečením. V zimním období je proto vhodné vyměnit lehčí krémy za hutnější a určitě doporučuji každodenní péči jednou týdně obohatit o pleťovou masku," zdůrazňuje dermatoložka. Pokožku hýčkejte různými výživnými oleji, másly či tělovými mléky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak poznat přírodní kosmetiku? Nenechte se nachytat

Potřebujete zhubnout? Zkuste to podle analýzy DNA

Kam se schovat před předvánočním stresem?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama