reklama

Houby

Houby se staly nejen oblíbenou ingrediencí do houbových receptů, ale jejich sběr bereme jako nejlepší koníček. Není nic lepšího než houbařit, vydat se do lesa a užívat si přírody.

Houba patří do skupiny živých organismů. Houby jsou samostatnou říší a lze je najít po celé Zemi. Mnoho hub žije v určité symbióze s ostatními rostlinami. V atlasu hub najdeme okolo 1 500 000 druhů hub. V České republice se vyznáme v 10 tisících hub.

U jedlé houby lze říci, že slouží jako potrava s malou kalorickou hodnotou. Jsou bohaté na vitamíny a minerální látky. V lese najdeme i houby jedovaté, které jsou člověku smrtelně nebezpečné.

Houby rozlišujeme na velmi jedlou houbu, jedlou houbu, jedlou hobu horší kvality, nejedlé houby, jedovaté a smrtelně jedovaté houby. Podívejte se na nejčastěji rostoucí houby v našich lesích.

Jedlé houby

Bedla červenající, bedla jedlá, hlíva ústřičná, holubinka černající, holubinka namodralá, housenice čínská, hřib dubový, hřib hnědý, hřib koloděj, hřib kovář, hřib pravý, hřib smrkový, hřib strakoš, hřib žlutomasý, jidášovo ucho, klouzek obecný, klouzek sličný, kozák březový, muchomůrka plavá, muchomůrka růžovka, muchomůrka šedivá, opěnka měnlivá, penízovka sametonohá, pýchavka obecná, ryzec, ryzec pravý, ryzec syrovinka, sírovec žlutooranžový, smrž obecný, šafránka červenožlutá, václavka obecná.

Houby nejedlé

Hnojník, holubinka hlínožlutá, hřib hořčák, hřib kříšť, krásnorůžek lepkavý.

Jedovaté houby

Hřib satan, muchomůrka porfýrová, muchomůrka zelená, penízovka širokolupenná, pestřec obecný.

Co dělat při otravě houbami

Často se stane, že si lidé spletou houby jedlé s jedovatými. Většinou za otravu může muchomůrka zelená. V případě akutní otravy je třeba volat Toxikologické informační centrum na telefon 224 919 293 nebo 224 915402. Někdy se stane, že necháme houby zapařit v igelitce a bílkoviny v nich se začnou kazit. Namnožené bakterie mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže. Příznaky takových problémů jsou nechutenství, zvracení, bolest v břiše a průjem.

Při podezření na otravu houbami se doporučuje sníst velkou dávku uhlí a vypít hodně čaje. Uhlí na sebe váže škodlivé látky. Čaj zklidňuje podrážděný zažívací trakt a podporuje močení, což umožní odvádění škodlivin z těla ven. Kontaktujte nemocnici, protože při otravě hrozí dehydratace a je nutné organismus vyčistit a doplnit mu tekutiny.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama