reklama

Housenice čínská

Cordyceps sinensis
Housenice čínská je pozoruhodným organismem, který nemá obdoby nejenom mezi jinými houbami, ale v celé rostlinné i živočišné říši. Zatímco v zimě se chová jako klasická houba, v letním období parazituje na hmyzu. Housenice je tak považována napůl za houbu, napůl za specifického živočicha.
Housenice čínská roste v extrémních vysokohorských podmínkách. Zaujme mimořádným životním cyklem, ale i výraznými léčivými vlastnostmi. Od pradávna je součástí tradiční čínské medicíny. V současnosti se s oblibou užívá po celém světě jako přírodní prostředek pro celkové posílení zdraví.

Popis houby

V zimním období housenice žije v zemi jako nachové podhoubí. S vyššími teplotami se posouvá k povrchu. V létě její plodnice vystřelují velmi odolné spóry, které se usazují na těle hmyzu. Nejčastěji jde o larvy motýlů rodu Lepidoptera, ale může jít i o jiné druhy. Houba postupně zarůstá dovnitř těla hmyzu, aby vytvářela podivuhodný symbiotický organismus.
Hmyz po napadení housenicí zalézá do země, ale ještě dlouho přežívá. Postupně celou vnitřní schránku larvy vyplňuje houba, buňky hmyzu nahrazuje buňkami vlastními. Chitinový obal však zůstává nenarušen. Larva zaujímá polohu ideální pro růst houby – svisle, hlavou vzhůru. Umírá, ale po smrti si ponechává mumifikovaný vzhled. Je křehká. V létě houba v horní části hmyzí obal proráží, vyrůstají z něho houbovité plodnice vytvářející spóry. Celý životní cyklus tak začíná znovu.
Plodnice housenice mají podobu štíhlých prstovitých až kyjovitých útvarů v tmavých odstínech hnědé a oranžové. Jsou dlouhé od 5 do 20 cm.

Variety a druhy

Existuje celkově asi 300 druhů housenice. Zatímco housenice čínská žije pouze v některých provinciích Číny a Tibetu, další druhy se vyskytují i u nás. Jde zejména o housenici červenou, housenici Ditmarovu napadající vosy nebo housenici střevlíkovou.

Kdy a kde se housenice sbírá?

Vegetační období housenice čínské se uzavírá koncem léta. To její plodnice vylézají ze země, aby se sbíraly. Houba žije v nadmořské výšce kolem 4 000 m, pouze v některých oblastech Tibetské náhorní plošiny. Daří se jí na slunečních stranách horských svahů.
Stejně jako hostitelské larvy je i samotná housenice vybavena mimořádnou schopností přežít extrémní podmínky. Dokáže překonat vysoké mrazy, nedostatek výživy i kyslíku. Organismus uvnitř obalu hmyzu je tak nezvyklou zásobárnou řady hodnotných bioaktivních látek.
Houba roste pouze vzácně a její sběr je náročný. Kvůli vysoké poptávce se proto v současnosti komerčně pěstuje pomocí biotechnologií. Skleníky, kde se na speciálním substrátu housenice uměle pěstuje, lze najít v Hong Kongu nebo Malajsii. Životní cyklus uměle pěstované housenice je 23 týdnů. Prodává se zejména jako doplněk stravy ve formě kapslí.

Léčivé vlastnosti

Housenice čínská je významným zdrojem glukanů (cordycepsin, cordycepin), aminokyselin, enzymů, vitamínů (B1, B2, B12, E, K) i minerálních látek (draslík, jod, bor, selen, zinek, vápník aj.). Cenné složení dává housenici mj. protinádorové vlastnosti. Housenice působí komplexně, stimuluje činnost všech vnitřních orgánů. Ničí patogenní mikroorganismy (bakterie, viry, plísně i prvoky), má protizánětlivý efekt. Funguje jako antioxidant a představuje také prevenci civilizačních chorob. Pomáhá při alergiích, ekzémech a jiných autoimunitních onemocněních. Přitom nemá vedlejší působení a lze ji užívat i dlouhodobě.

- housenice představuje přírodní antibiotikum
- příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém
- harmonizuje funkci jater a ledvin
- napomáhá detoxikaci
- zlepšuje metabolismus
- podporuje regeneraci organismu
- posiluje fyzickou i psychickou kondici
- zlepšuje prokrvení organismu
- povzbuzuje při únavě a stresu
- funguje jako přírodní afrodiziakum

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama