reklama

Hřib strakoš

Suillus variegatus
Hřib strakoš, také klouzek strakoš nebo hřib kožešník, je jedlou houbou z třídy stopkovýtrusých, čeledi klouzkovitých.
Strakoš u nás patří k nejčastěji sbíraným houbám, zejména pro svoji hojnost. Pro tu se také označuje jako bezpráce. Má však řadu dalších lidových názvů, mj. židák, zaječák, podlíska, podsosnička, máselník, koženáč, kožešník, kožák, borovák, borovinka, doupenka, hradečenka, linduška, verunka, mulička, růžička, šenkýřka, ořechůvka, voříšek, jalovčík, pastéřka, pepřák, písečník, husí pupek nebo vraní pupek.

Vzhled houby

Klobouk strakoše je velký od 3 do 10 cm. Tvar má polokulovitý, posléze sklenutý až rozložený. Okraj klobouku je ostrý až v dospělosti, v mládí je nápadně podvinutý. Klobouk má špinavě žlutou, okrovou, nahnědlou až oranžovou barvu, často i olivový nádech. V mládí povrch klobouku kryje jemná, sametově hnědavá plsť, později se mění na šupinky. Pokožka klobouku se loupe jen těžko. Za vlhka je mírně slizká, jinak je suchá.
Krátké rourky mají okrovou, hnědou až olivovou barvu. Na řezu nebo otlačením modrají. Velmi drobné póry jsou oproti rourkám tmavší. Pomačkáním také typicky modrají. Výtrusný prach má hnědou barvu.
Třeň je v mládí soudkovitý, později válcovitý. Je plný, má žlutohnědou barvu, na bázi často hnědočervený odstín.
Dužina strakoše je bělavá, okrová či žlutá. Na klobouku bývá až citrónová, na třeni pomerančově oranžová. Na řezu dužina slabě zelená nebo modrá, posléze se zbarvuje do hněda.
Houba má jemnou, nevýraznou chuť a slabou pryskyřičnou vůni.

Možné záměny

Svým vzhledem hřib strakoš připomíná klouzek kravský. Ten má však zcela hladký klobouk, je bez plstě a bez šupinek, za vlhka je navíc silně slizký. Klouzek kravský je jedlý, má podobnou chuť, konzistenci a uplatnění jako strakoš.
Hřib strakoš se svým vzhledem nedá zaměnit s žádnou jedovatou houbou.

Kdy strakoše sbírat?

Hřib strakoš se objevuje zpravidla až koncem léta, nejdříve v červenci. Roste pak až do listopadu.

Kde hřib strakoš roste?

Strakoše lze najít především v nižších polohách, ale vyskytuje se i v podhůří a horských oblastech. Svědčí mu vlhká stanoviště a kyselejší půda. Vyskytuje se hojně zejména pod borovicemi. Upřednostňuje jehličnaté, méně pak smíšené lesy nebo rašeliniště.
Jde o nenáročný hřib, který místy nabízí velmi bohatou úrodu plodnic. Díky jasnému zbarvení je navíc viditelný už z dálky.

Kulinářské využití

Hřib strakoš má měkčí dužinu, jen slabou pryskyřičnou až ovocnou vůni a jemnou, lehce nasládlou chuť. Chutí a charakterem dužiny silně připomíná klouzky. Pro měkkou dužinu se řadí mezi méně hodnotné houby. Na hřibu si velmi rádi pochutnávají slimáci, starší plodnice bývají navíc často červivé. Mnozí houbaři tak sbírají jen houby mladé. Výhodou strakoše je to, že ze všech hřibovitých hub údajně obsahuje nejméně těžkých kovů.
Strakoš skýtá téměř univerzální kulinářské využití. Najde uplatnění ve směsích hub, hodí se do smaženic, polévek, omáček, pod různé druhy masa. Lze ho kombinovat s rozličným kořením a ochutit na několik způsobů. Hřib se dá nakládat do octa, buď samostatně, nebo s jinými houbami, ale také se zeleninou. Je vhodný i na sušení.

Smaženice ze strakošů – recept

Na 500 g strakošů budeme potřebovat 4 vejce, cibuli, máslo nebo jiný tuk na smažení, pepř, mletý kmín a sůl.
Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku. Jakmile zezlátne, přidáme i očištěné, najemno nakrájené hřiby. Dusíme do změknutí (v případě potřeby podlijeme trochou vody). Po změknutí hub přidáme ještě kousek másla, koření, sůl. Až se máslo rozpustí, doplníme směs o rozšlehaná vejce. Za stálého míchání necháme vejce ztuhnout.
Podáváme s pečivem, nejlépe na plátcích čerstvého chleba.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama