reklama
  • Wiki
  • Belgický ovčák

Belgický ovčák vyniká svými všestrannými schopnostmi. Dokáže se mazlit a tulit ke svému majiteli avšak zároveň odvážně a nekompromisně ho chránit. Hrát si s dětmi nebo zachránit člověka z laviny.

Vzhled plemene

Toto plemeno psů se řadí mezi střední plemena. Výška v kohoutku dosahuje v dospělosti u psa 60 – 66 cm u feny 52- 62cm. Hmotnost psa 25 - 30kg, feny 20 - 25kg.
Typické pro toto plemeno jsou harmonické proporce, pevné svalstvo a kvadratický formát těla. Hlava je středně velká, dlouhá a vysoko nesená. Oči jsou středně velké, mírně mandlového tvaru. Barva očí je tmavě hnědá. Uši jsou menší, trojúhelníkové tvaru, vysoko nasazené. Ocas je středně velký. Tlapy jsou kulaté, kočičí, s pevnými drápky.
Srst je vždy hustá. Barva a typ srsti záleží na vybrané variantě:
Groenendael – dlouhosrstý, černá barva
Laekenois – středně dlouhá srst, vlnitá, bledě rezavá barva
Malinois – krátkosrstý, barva srsti bledě rezavá s černými konci chlupů
Tervueren – dlouhosrstý, barva srsti žlutá s uhlováním nebo šedá s uhlováním

Povaha

Toto plemeno se vyznačuje vitalitou, odvahou, vytrvalostí a pracovitostí. Při ochraně svého majitele dokáže být razantní a nekompromisní. Své rodinně je oddaný a k dětem má kladný vztah. Skvěle se také uplatí jako pracovní pes u policie, záchranářů nebo jako lavinový pes.

Belgický ovčák - charakteristické rysy

- vitální
- pracovitý
- odvážný

Výchova a péče o psa

Belgický ovčák potřebuje citlivou výchovu. Ve štěněčím věku zaměřenou hlavně na dostatečnou socializaci a seznámení se svým okolím, lidmi a zvířaty. V dospělosti musí být klidný a odvážný, bez jakýchkoliv známek strachu a agrese. Umístěn může být celoročně venku. Pro spokojený život však potřebuje co nejčastější kontakt se svou lidskou rodinou. Toto vitální plemeno potřebuje dostatek pohybu a smysluplné zaměstnání. Společně se také můžete věnovat různorodým psím sportům.

Péče o srst se odvíjí od výběru varianty plemene:

Groenendael – dlouhosrstý, pravidelné pročesávání řídkým hřeben
Laekenois – hrubosrstý, trimování, pravidelné pročesávání řídkým hřebenem
Malinois – krátkosrstý
Tervueren – dlouhosrstý, jednou týdně pročesat řídkým hřeben

Belgický ovčák patří mezi velmi zdravá plemena, která netrpí specifickými dědičnými nemocemi. Výjimečně se může objevit mírná dysplazie kloubů. Toto plemeno se dožívá 12 -14 let.
Štěňátko pořídíte s PP za cenu na základě dohody s chovatelem. Zaleží na výběru chovatelské stanice a také typu psa.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu I – Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických), Sekce 1. Ovčáci, s pracovní zkouškou. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.kchbo.com.

Historie plemene

Kolébkou tohoto plemen je Belgie, kde hlídali stáda zvěře. Standard plemene vznikl v roce 1892. V celé Evropě je toto plemeno velmi oblíbené.

Podobná plemena

- Holandský ovčák
- Katalánský ovčák
- Portugalský ovčák

Související články

reklama
reklama
reklama