reklama

Držitelka pěti Českých lvů Anna Geislerová oslaví 45. narozeniny natáčením v Anglii

Hvězdnou kariéru Geislerové odstartovala v roce 1991 role Mariky v thrilleru Filipa Renče Requiem pro panenku. Předtím debutovala jako třináctiletá ve filmu Ondřeje Trojana Pějme píseň dohola. Držitelka pěti Českých lvů oslaví v sobotu 45. narozeniny.

"Většinou hraju holky, co si se životem tak trochu zahrávaj," říká herečka. Prohlédnout grafiku
"Většinou hraju holky, co si se životem tak trochu zahrávaj," říká herečka. | Foto: ČTK

Polednice, hvězda ve vánoční pohádce, milenka Josefa Gabčíka, Olga Havlová a nejnověji Božena Němcová. To jsou některé podoby herečky Anny Geislerové, které ztvárnila v posledních letech.

Držitelka pěti Českých lvů má talent, půvab, charisma i osobitost, a díky tomu na kontě hezkou řádku rolí. Typické jsou pro ni silné a často vzdorovité ženy, které se nebojí bojovat pro své ideály. Ve 45 letech, které oslaví v sobotu 17. dubna, má za sebou i zkušenosti ze zahraničních produkcí a sama také píše a navrhuje oděvní kolekce. 

Křehká, leč výrazná rusovláska přišla na svět 17. dubna 1976 v Praze do rodiny akademické výtvarnice a japanologa. Talent na herectví zdědila po babičce z otcovy strany, kterou byla herečka Růžena Lyseková. Vyrůstala spolu se svými sestrami, výtvarnicí Lelou Geislerovou a herečkou Ester Geislerovou. 

Ve třinácti se objevila na plátně v dnes již pozapomenuté nahořklé komedii scenáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Pějme píseň dohola. Následoval pokus o modeling v Miláně a konkurz na filmový debut Filipa Renče Requiem pro panenku, kam šla původně jako doprovod kamarádky. Roli chovanky Mariky Fárové v dramatickém thrilleru podle skutečné události nakonec dostala sama. Její výkon zaujal a přinesl jí všeobecnou známost.

Je držitelkou pěti Českých lvů, za role ve snímcích Návrat idiota, Želary, Štěstí, Kráska v nesnázích a Nevinnost.

Známá v zahraničí i mezi literáty

Ze zahraničních produkcí Geislerové vyniká snímek Anthropoid z roku 2016, kde se objevila po boku britského herce Cilliana Murphyho. Deník New York Times tehdy označil její výkon jako velice působivý. Také si zahrála v několika seriálech, v německém Lovci duchů a nizozemském Hnědém zlatu. A byla partnerkou tehdy ještě málo známého Antonia Banderase v televizním filmu Mladý Mussolini (1993).

Ceny sbírá i na literárním poli, v roce 2016 vyhrála cenu Magnesia Litera za svou knihu P.S. Obsahuje její sloupky publikované v magazínu Elle. Ve svých zápiscích zachycuje všední život a místy odhaluje přísně střežené soukromí.

Aňa Geislerová, která se v roce 2005 se provdala za divadelního režiséra Zdeňka Janáčka, se kterým má tři děti - Bruna, Stellu a Maxe, také říká, že díky herectví "člověk objeví nějaké nové prostory v sobě a ve světě".

Momentálně natáčí v Anglii miniseriál The Ipcress File, který se jako film z roku 1965 Agent Palmer: Případ Ipcress objevil před časem i v tuzemských kinech, navazuje na předchozí spolupráci se zahraniční produkcí

Přestože před pěti lety prohlásila že už se vidí, jak ve stáří bude na "besedách sklerotiků" se svými populárními vrstevníky vyrážet za publikem a přilepšovat si k důchodu, má před sebou stále mnoho práce.

"Když je člověk mladý, tak mu přijde, že v důchodu bude ve čtyřiceti. Ve čtyřiceti se vám pak zdá, že tam budete třeba za pět let, ale ono to teď na důchod ještě nevypadá. Ty besedy jsou však budoucnost, ke které určitě směřuju," řekla oblíbená herečka. Připomeňte si některé její slavné role a životní příběh.

reklama
reklama