reklama

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Vypláchnutí nosu (a dalších sliznic v ústech a očích) se osvědčuje jako prevence viróz. Stačí lehce omýt vodou vždy po pobytu v rizikovém prostředí. Ještě lepší a prospěšnější je roztok se solí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vypláchnutí nosu (a dalších sliznic v ústech a očích) se osvědčuje jako prevence viróz. Stačí lehce omýt vodou vždy po pobytu v rizikovém prostředí. Ještě lepší a prospěšnější je roztok se solí.   

Solné výplachy, tzv. laváže nosu jsou od nepaměti využívány ke zlepšení průchodnosti této části dýchacích cest a předcházení onemocnění, jako jsou například nepříjemné záněty vedlejších nosních dutin. Jak fungují a jaký je správný postup při jejich provádění?

Čtyři v jednom

Výplach dutiny nosní vhodným solným roztokem pomáhá našemu zdraví následujícími způsoby:

  • Odstraní suché kousky hlenu, prachu či jiných nečistot včetně alergenů a infekčních částic, a zlepší tak mimo jiné průchodnost dýchacích cest.
  • Zvlhčí oschlé sliznice, a dopřeje tak lepší komfort při dýchání.
  • Povzbudí činnost řasinek, jejichž funkce je důležitá pro prevenci zanesení infekce do vedlejších nosních dutin.
  • Přispěje k uvolnění takzvané  "zadní rýmy".

Vlastní příprava roztoku? Jde to

Solný roztok je možné zakoupit již připravený v lékárně. Jedná se o upravenou mořskou vodu nebo vodu minerální z vnitrozemských vrtů. Vedle roztoku určeného k průplachu nosu můžeme využít také roztoky ve formě kapiček nebo nosních sprejů.

Doporučujeme: Téma: Alergie

Zakoupený solný roztok je bezpečnější oproti roztoku připravenému doma z kuchyňské soli a pitné vody, protože zaručuje přesnou koncentraci tak, aby nedošlo k nežádoucímu podráždění sliznic.

Pokud si ale zakoupíme speciální aplikátory pro snadné provedení nosní laváže, obvykle k nim dostaneme také odměrku na sůl a návod, jak vhodné koncentrace roztoku bez problémů docílit.

Výplach nosu krok za krokem

Pro výplach použijte vlažnou, ideálně převařenou vodu. Do 3 dl vody vsypte 2,7 g kuchyňské soli a nechte ji rozpustit nebo použijte již koupený izotonický solný roztok.

Přitiskněte ústí aplikátoru k nosní dírce. Po celou dobu laváže dýchejte ústy. Lehce se předkloňte a hlavu pootočte na stranu. Aplikujte solný roztok do v tuto chvíli horní nosní dírky tak, aby samovolně vytékal zpět dolní dírkou.

Zbytek roztoku vysmrkejte. Pokud je to nutné, smrkejte s hlavou předkloněnou k zemi, dokud neuvolníte veškerý použitý roztok. Pokračujte s výplachem druhou nosní dírkou.

Nosní laváž může být jako součást hygieny prováděna dlouhodobě, nejlépe pravidelně každý den. V případě potřeby ji lze využít i několikrát denně.

(veri)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 způsobů, jak zatočit s rýmou

Nedaří se vám zhubnout? Nakopněte líný metabolismus

Boj s pigmentovými skvrnami: Jak se jich zbavit?


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama