reklama

V restauraci už kouřit nebudeme. Ale kdy?

Smyčka se stahuje: stačí pohled do zahraničí a je jasné, že i k nám dříve či později dorazí zákaz kouření v restauraci. Můžeme s tím nesouhlasit, ale důkazy mluví jasně pro.

Foto: Thinkstock

Smyčka se stahuje: stačí pohled do zahraničí a je jasné, že i k nám dříve či později dorazí zákaz kouření v restauraci. Můžeme s tím nesouhlasit, ale důkazy mluví jasně pro.

"Jedním z hlavních důvodů, proč ministerstvo zdravotnictví navrhuje opatření ohledně zákazu kouření ve všech uzavřených prostorách restaurací, je ochrana nekuřáků před škodlivými účinky pasivního kouření," říká náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák.

Jak kouření škodí zdraví?

Zvláště těhotné ženy, kojící maminky a děti jsou nejvíce ohroženými skupinami. Navíc na malých městech a vesnicích nekuřácké restaurace prakticky neexistují a mnoho rodin s malými dětmi tak musí řešit dilema - trpět v zakouřeném prostředí, nebo nejít do restaurace nebo kavárny vůbec.

A co si představit pod notoricky známou větou  "kouření škodí zdraví"?

Je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem nádorového onemocnění (a to nejen rakoviny plic), ale také je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění.

Doporučujeme: Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Dále je kouření nejvýznamnější příčinou chronické bronchitidy. Obecně lze bez nadsázky říct, že kouření poškozuje všechny tělesné orgány. Riziko je zvýšené nejen u aktivních kuřáků, ale také u pasivních. Pasivní kouření zvyšuje kardiovaskulární riziko o 30 %!

Kouření v číslech: 

  • 71 % případů rakoviny hltanu zasahuje kuřáky
  • téměř 60 % rakoviny jícnu či hrtanu taktéž 
  • celých 96 % případů rakoviny plic je způsobeno kouřením
  • čtvrtina případů rakoviny žaludku, tlustého střeva či konečníku není způsobena jídlem a obezitou, ale právě kouřením
  • totéž platí pro 45 % případů rakoviny močových cest a dvě třetiny rakovin ledvinné pánvičky a močového měchýře
  • 50 % případů infarktů před 50. rokem věku je z kouření
  • 45 % srdečních selhání před věkem 45 let
  • úmrtí mužů kuřáků mezi 35 a 75 rokem je 38 % případů způsobeno kouřením, dalších 19 % úmrtí je v důsledku kouření pro muže starší
  • kuřáci si ubírají v průměru více než 6 let svého života

Nejhorší jsou mladí kuřáci

Musíme si uvědomit, že nyní je velmi silná základna kuřácké populace, jelikož mladí lidé kouří více a začínají kouřit dříve. Pokud člověk nezačne kouřit v mladém věku, je velmi pravděpodobné, že nezačne kouřit vůbec. A tím hlavním vzorem mu jsou především rodiče, blízké okolí.

Náš tip: První cigareta po ránu dokáže zabít!

"V tuto chvíli podíl kuřáků, kteří začali kouřit před patnáctými narozeninami, stoupl od roku 1997 o celých 60 %!" připomíná doktor Polák z Ministerstva zdravotnictví.

Připomeňme si tři časté mýty, na které se kuřáci vymlouvají, aby obhájili - často sami před sebou - svůj nebezpečný zlozvyk.

Mýtus č. 1 :

Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné

Fakt: Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák, je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci již tak znečistěného ovzduší.

Mýtus č. 2:

Elektronické cigarety jsou dobrá náhražka

Fakt: Samozřejmě je tato cigareta menší zlo než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech, kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.

Mýtus č. 3:

Kouříme, ale svým dětem vysvětlíme, že to není dobré

Fakt: Samozřejmě bude dobré, pokud rodiče budou od malého věku dítěte vysvětlovat, že kouření není zdravé. Ale vždy je to o vzoru v rodině, který většina z nás přebere i do dospělosti. Nehledě na to, že pokud jako rodič budete v prostředí, kde jsou děti, kouřit, počítejte u dětí se zdravotními problémy. Ať už se jedná o častější zápaly plic, záněty středního ucha, astmatické záchvaty či atopické ekzémy. Mnoho studií rovněž prokázalo vliv kouření rodičů na rozvoj dětské leukémie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec kouření v restauraci. Jste pro?

Sexuální náměsíčnost: Soulož, o které ráno nevíte

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama