reklama

Sexuální náměsíčnost: Soulož, o které ráno nevíte

Touha, se kterou vás partner přepadne uprostřed noci, může být vzrušující a lichotivá. Dokud nezjistíte, že si nic nepamatuje a o sexu vůbec ani neví.

Foto: Thinkstock

Touha, se kterou vás přepadne uprostřed noci, může být vzrušující a lichotivá. Dokud nezjistíte, že si váš partner nic nepamatuje a o sexu vůbec  ani neví.  A pak už zase nejeví zájem.

Sexuologové řeší stále častěji problémy mužů, kteří mají nedostatek spánku. Postupně se u nich snižuje chuť na sex a dostavují se také poruchy erekce. Část z nich pak dokonce může onemocnět tzv. sexsomnií, kdy začnou souložit ve spánku, aniž si to uvědomují. U žen existuje také, ale v mnohem menší míře a obvykle se omezí na masturbaci a verbální erotické projevy.

Sex vynucený násilím

Problém se podle odborníků objevuje častěji, pokud před spánkem došlo k velké únavě, opilosti nebo užití drog. Na nedávné mezinárodní sexuologické konferenci v Cairns Charles Czeisler z Harvardské univerzity uvedl, že působení umělého světla před spaním může navodit stav bdělosti a potlačit uvolňování melatoninu, což je hormon podporující spánek.  

Doporučujeme: Sex jen ve tmě: Stydím se za své tělo

Pak bývá takový člověk velmi agresivní.  Profesorka Monica Andersenová z Federální univerzity v Sao Paulu  uvedla, že se množí případy, kdy tak sexsomnik spáchá i zločin, protože si pohlavní styk vynutí násilím

Spouštěčem tohoto chování bývá často dotek s cizím tělem - a postiženému je jedno, komu tělo patří. Může to být kdokoliv, kdo je právě nablízku. Je jasné, jaké problémy to může vyvolat: cizí osoba, příbuzný, dítě...

Sexsomnie je porucha spánku

V průběhu spánku je sexuální vzrušení velmi časté. Je známo, že v REM fázi dochází u mužů k erekci a u žen k prokrvení klitorisu a zvlhčení vagíny. Většina lidí, jichž se sexsomnie týká, má ve své anamnéze některou ze spánkových poruch, jako je například apnoe (vynechání dechu trvající déle než 20 sekund), noční pomočování, náměsíčnost a podobně.

Náš tip: Kdy se muži vyhýbají sexu?

Všechny tyto poruchy mají souvislost s poruchou mozku nebo abnormální mozkovou aktivitou. Část odborníků se přiklání k tomu, že sexsomnie je pouze variantou náměsíčnosti. Jiní jsou však přesvědčeni, že jde o poruchu spánku, která se nazývá REM porucha chování.

Erotické sny v reálu?

U zdravého člověka v  REM spánkové fázi, charakterizované rychlým pohybem očí pod víčky, v níž většinou sníme, tělo znehybní. U poruchy REM však k tomu nedojde, a tak člověk se začne chovat podle toho, co se mu zdá.

Nevědomý sex v průběhu spánku byl poprvé označen jako diagnóza v roce 1996. Tehdy odborníci odhadovali, že jí trpí přibližně 1 % lidí. Jakmile se však o problému začalo veřejně mluvit, odborníci zaznamenali nárůst počtu postižených. Podle některých zdrojů touto poruchou trpí téměř 8 % lidí, kteří vyhledají pomoc odborníka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co je normální: Sex každý den, nebo jednou za 14 dní?

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Vláda selhala, neumí ani vydat opatření podle návodu, říká expert k rozhodnutí soudu | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama