reklama

Ten dopis jsem zahodila. Teď mám rakovinu ve 3. stadiu

Nemáte čas nebo se bojíte jít k doktorovi? Ten strach vás možná zabije. Dřívější diagnóza zvyšuje šanci na uzdravení.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Kolikrát jsem si za poslední roky v hlavě přehrávala tu chvíli: Vcházím do domu, otvírám schránku, zvědavě vyndávám obálku a otráveně ji pouštím do koše," vzpomíná Lenka. Dnes trpce lituje, že to udělala.

Tehdy chodily pozvánky na mamografické vyšetření ženám nad 45 let, které toto důležité vyšetření neabsolvovaly déle než tři roky. Lenku nezlákal ani příslib kosmetického dárku a dopis vyhodila. Další výzvu před už přece jen přijala. Teď už je víc než rok onkologickou pacientkou. Zjistili jí rakovinu prsu ve 3. stadiu.

Promarněná šance

"Kdybych šla už tehdy, možná by bylo všechno jinak. Nádor se mohl zachytit ještě v počátcích a já bych si ušetřila spoustu nepříjemných chvil, které vyplývají z léčení pokročilejšího karcinomu. A nejen to. Měla bych mnohem větší šanci na vyléčení. takhle se můžu jenom modlit, abych se dočkala, až dcery budou mít děti."

Doporučujeme: Už pár skleniček alkoholu zvyšuje riziko rakoviny

Je to tak. Šance, že se díky léčbě v následujících pěti letech od diagnózy neobjeví žádné známky karcinomu, je u I. stadia asi 90 %, u II. stadia 86-91 %, u III. stadia 54-67 % a u IV. stadia 20 %.  Lékaři zároveň upozorňují, že u pacientek, které chodí na vyšetření pravidelně, zachycují obvykle kolem tří až čtyř karcinomů prsu na tisíc vyšetřených. U žen, které více než tři roky na prohlídce nebyly, je to pět až šest zhoubných nálezů. U žen, které vyšetření nepodstoupilyještě nikdy, se navíc nachází i pokročilejší nádory. Jako tomu bylo právě u Lenky.

Nebuďte jako ona

Ukazuje se však, že osobní pozvánky jsou účinným nástrojem, který vede k vyšší účasti v preventivních programech, a tedy větší úspěšnosti léčby. I teď vám budou chodit pozvánky - možná už dokonce přišly - které byste určitě neměli odložit do koše. Celkem by měly oslovit až 3,6 milionu osob. Třeba i vás.  

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami loni zahájilo projekt na podporu prevence tří nejrozšířenějších nádorových onemocnění v ČR - rakoviny tlustého střeva a konečníku, rakoviny prsu a rakoviny děložního čípku. Každoročně si jejich diagnózu vyslechne 16 000 Čechů a Češek, 6 400 z nich zemře. Screeningové programy jsou cestou, jak snížit počet maminek, tátů, babiček a dědů, kamarádek a kamarádů, které si nemoc vezme.

Přijďte se poradit

Se začátkem letošního roku odstartovala již třetí etapa, která potrvá do 30. června 2015. Připomenout ji pomáhá osvětová roadshow za účasti známých osobností a odborníků. Ti jsou po celou dobu k dispozici všem příchozím, aby s nimi mohli konzultovat své individuální dotazy. Návštěvníci také mohou napsat svým blízkým osobní vzkaz a motivovat je tak k návštěvě preventivního vyšetření stejně tak, jako to v informační kampani dělají Chantal Poullain, Ilona Svobodová a Jan Čenský.

Po Hradci Králové, Českých Budějovicích, Břeclavi, Litoměřicích, Praze a Opavě můžete roadshow navštívit

  • 22. 4. - Karlovy Vary: OC Fontána, Chebská 370, Karlovy Vary
  • 28. 4. - Chrudim: Hypermarket Albert - Chrudim, Slovenského národního povstání 1060
  • 30. 4. - Brno: OC Velký Špalíček, Mečová 2, Brno
  • 13. 5. - Třebíč: Karlovo náměstí, Třebíč 
  • 14. 5. - Pardubice: OC AFI Palace, Masarykovo náměstí 2799, Pardubice

Aliance žen s rakovinou prsu během roadshow nabídne poradenství vyškolených pracovnic a návštěvnice si budou moci vyzkoušet samovyšetření prsu na speciálních modelech. Lidé si budou moci projít obří maketou tlustého střeva, kterou představí Onkomaják. 

Ministr osobně

Nové informace, přímý kontakt s lékaři a motivace získaná na roadshow dávají projektu další rozměr. Zároveň motivují občany, aby se postavili vlastnímu strachu z případného pozitivního výsledku vyšetření - právě to je totiž prvním krokem k uzdravení. 

"Rád bych osobně požádal občany, aby nepodceňovali prevenci rakoviny a využili možnosti screeningových vyšetření. Pokud dojde k včasnému zachycení nemoci, znamená to i vysokou šanci na záchranu života. Věřím, že probíhající projekt pomůže zvýšit návštěvnost screeningových center a že občané využijí tuto jedinečnou možnost, jak důkladně pečovat o své zdraví," říká ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček.

Další informace k roadshow najdete na webu MZČR www.bezrakoviny.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jaká prsa se vám líbí?

Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama