reklama

Jaká prsa se vám líbí?

Malá, velká, pevná nebo povislá - v určité fázi je úplně jedno, jaká prsa se vám líbí a jaká máte. Hlavně když jsou zdravá.

Foto: Thinkstock

Malá, velká, pevná nebo povislá - v určité fázi je úplně jedno, jaká prsa se vám líbí a jaká máte. Hlavně když jsou zdravá.

Rakovina prsu patří ve světě i v ČR k nejčastějším příčinám úmrtí žen na onkologická onemocnění. Počet nových případů stále roste. Díky pravidelným mamografickým prohlídkám a moderní léčbě však umírá relativně méně žen než dřív. 

Týká se to i vás

Karolína Ruppert (32), Anna K. (42), Sheryl Crow (44), Kylie Minogue (36), Anastacia (34) nebo „Melounek" Christina Applegate (36) jsou důkazem, že nemoc není výsadou starších ročníků - čísla v závorkách znamenají věk, kdy si vyslechly krutou diagnózu.

Takovou osudnou chvíli prožívá asi každá žena stejně, ať jde o proslulou hvězdu, nebo „obyčejnou" ženu ze sousedství. Jednu z nás…

Aspoň některý z rizikových faktorů - rodinný výskyt (nejen nádoru prsu, ale také vaječníků, dělohy a tlustého střeva) obezita, pozdní těhotenství, bezdětnost a opakované mastopatie a samozřejmě kouření! - se totiž týká téměř každé ženy. 

K včasnému a úspěšnému vyléčení významně přispívá samovyšetřování prsu a pravidelný mamografický screening. Rakovina prsu je totiž jedno z onkologických onemocnění, kde je pravděpodobnost úplného vyléčení a mnoha dalších let normálního života, včetně sexuálního, opravdu velmi vysoká. Pravidelná vyšetření na mamografu snižují úmrtnost až o 32 procent, a včasné odhalení také umožní vyhnout se chirurgickému zákroku.

Vaše věc...

V ČR platí zdravotní pojišťovny preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let, horní hranice není omezena. Mladší ročníky musí investovat do svého zdraví cca 500 Kč, často je však odborníci pošlou jen na ultrazvukové vyšetření. Na mamografický screening, který dokáže rakovinu prsu odhalit, však chodí jen asi polovina Češek.

Samovyšetření prsou je nejjednodušší metodou, jak včas odhalit karcinom prsu.

Ženy by si jej měly provádět pravidelně každý měsíc, nejlépe druhý nebo třetí den po skončení menstruace, kdy jsou prsy bez napětí. Vyšetření by mělo probíhat po osprchování teplou vodou, kdy je pokožka dostatečně uvolněná a vláčná.

Rizika vzniku

Odborníci dosud neznají přesné příčiny vzniku karcinomu prsu. Existuje však řada faktorů, které mohou riziko vzniku rakoviny zvyšovat. Jde např. o hormonální vlivy, špatnou životosprávu (především nezdravá strava, nadměrná konzumace alkoholu) či předchozí nemoci prsu.

Přibližně 5 - 10 % případů zhoubných nádorů rakoviny prsu může vzniknout na základě dědičné dispozice.

Riziko vzniku onemocnění může ovlivnit i věk pacientky, doba příchodu první menstruace či věk při prvním porodu. A podle posledních vědeckých zjištění také počet porodů.

Příznaky karcinomu prsu

Nejčastějším projevem onemocnění je nebolestivé zduření nebo bulka s nepravidelnými okraji kdekoliv v prsu nebo jeho okolí (v podpaží, nadklíčku).

Příznakem může být zarudnutí, vzhled připomínající pomerančovou kůru, důlkovatění, otok kůže, mokvání, nehojící se vřídek, vtažení bradavky nebo výtok z ní.

Při jakýchkoli pochybnostech je vždy nutné navštívit svého lékaře.

Základem je prevence

Jedním z klíčových faktorů, jak lze vzniku rakoviny prsu předejít, je dodržování správné životosprávy. Důležité je mít dostatek pohybu, snížit nadváhu, jíst pestrou stravu bohatou na vitamíny, nepít nadměrné množství alkoholu a nekouřit. Také dostatek vitamínu D.

Víte, že...

V sobotu 9. června se koná již 12. ročník úspěšného projektu Avon Pochodu za zdravá prsa. Letošním mottem je věta: "Pochodujeme za více šťastných konců a oslavujeme nadějné začátky."

Redakce Žena.cz je již několikátým rokem mediálním partnerem celé akce a opět budeme i na místě, připojte se k nám, bude to stát za to!

I letos si společně projdeme trasu starobylou Prahou v růžových tričkách, abychom tak symbolicky zabojovali proti rakovině prsu.

Více o celém projektu se dozvíte na: www.zdravaprsa.cz.

START: 9. června ve 12:00 z parku Kampa
Na startu pro vás bude připraven zábavný program už od 10:00 - mimo jiné, zahraje hudební skupina Děda Mládek Illegal Band. Zde si také můžete zakoupit trička.

CÍL: Žluté lázně

VYSTOUPÍ: Anna K., Chinaski, David Deyl a další, pro nejmenší bude připraven dětský koutek s programem, budete mít možnost seznámit se s kosmetickými trendy pro letošní rok a zakoupit si produkty s růžovou stužkou. Moderuje Roman Vojtek.

TRASA: park Kampa (ul. U Sovových mlýnů) - Říční - Šeříková - Vítězná - most Legií - Masarykovo nábřeží, u Mánesa přechod na náplavku a po ní až k Vyšehradu (Rašínovo nábřeží), skrz Vyšehradský tunel, Podolské nábřeží, areál Žlutých lázní.


 

--------------------------------------------------------------------------------

Nezapomínejte na vyšetření prsou - mamograf může pomoci odhalit nemoc včas.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama