reklama

Už pár drinků zvyšuje riziko rakoviny, tvrdí vědci

Pár skleniček alkoholu může být zrádných. Riziko rakoviny roste o desítky procent.

Foto: Isifa/Thinkstock

Málokteré rady doktorů se lidé chytli tak ochotně, jako dát si denně trochu vína. Jenže se ukazuje, že tohle doporučení má svou odvrácenou tvář.

Nadměrné množství alkoholu stojí za vznikem nádorového bujení. Nejinak je tomu i v případě rakoviny prsu. Nový výzkum dokonce prokázal, že konzumace už jedné až dvou skleniček alkoholu denně zvyšuje riziko nádorového bujení prsní žlázy.

(Ne)bezpečný alkohol

Pravidelná konzumace malého množství alkoholu je doporučována všemi lékaři. Alkohol v malém množství má totiž příznivé účinky nejen na zdraví kardiovaskulárního systému, ale i celého organismu.

Doporučujeme: Šest tisíc nových případů rakoviny prsu ročně

Doporučenou dávkou jsou pro muže dvě a pro ženy jedna sklenička alkoholu. Pomyslnou skleničkou máme na mysli 1/2 litru dvanáctistupňového piva, 2 dcl vína nebo 1 "panák" tvrdého alkoholu. Ve vyšším množství se začínají projevovat nežádoucí účinky alkoholu, které vedou k

  • poškození jater
  • vzniku metabolických chorob
  • nádorového bujení

Alkohol je totiž silný kancerogen neboli látka způsobující vznik rakoviny. Kanadští vědci však přišli na to, že i malé množství alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prsu.

Popíjením k rakovině prsu

Podle nového výzkumu zvyšuje i doporučená sklenička alkoholu denně riziko vzniku rakoviny prsu. Ženy konzumující malé množství alkoholu denně mají o 8 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu než nepijící ženy. Pravda, riziko je poměrně malé, ale přesto existuje. Pokud se k alkoholu přidá genetická vada, kouření nebo další vlivy okolí, riziko raketově stoupá a začíná představovat reálnou hrozbu.

Pro srovnání, ženy pijící pravidelně více než tři skleničky alkoholu denně mají o 37 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu. Alkohol je zrádný i v tom ohledu, že nezpůsobuje pouze rakovinu prsu, ale celou řadu dalších nádorů. Pravidelným pitím se tak vystavujeme statisticky významnému riziku vzniku nádorového bujení..

Dobrý sluha, zlý pán

Výsledky výzkumu však alkohol úplně nezatracují. Na pozoru by se měly mít především ženy, které mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu. Pro ně by mohla mít i mírná konzumace alkoholu závažné důsledky. Pravidelné pití s mírou naopak organismu přináší mnoho prospěchu. Červené víno je dokonce známo pro vysokou koncentraci antioxidantů, které mohou nádorovému bujení naopak zabránit.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Případ v rodině zvýší riziko rakoviny prsu dvakrát!

Jídla proti kráse: Po čem budeme vypadat starší?

Dana měla shořet zaživa. Přežila a porazila i rakovinu

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama