reklama

Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!

Nemáte čas cvičit? Vědci vám právě vzali vítr z plachet výmluv. Podle nich stačí pouhých 12 minut týdně.

Foto: Profimedia.cz

Nemáte čas cvičit? Vědci vám právě vzali vítr z plachet výmluv. Podle nich stačí pouhých 12, slovy dvanáct minut za celý dlouhý týden!

Dosud i ta nejmírnější zdravotní doporučení od nás žádala půl hodiny každý den, kdy jsme se měli věnovat chůzi v mírném nenáročném tempu. Teď ale studie prokázala, že stačí věnovat pohybu mnohem méně času: jen necelá čtvrthodinka týdně.

Cvičte intenzivně!

K vylepšení zdravotního stavu při nadváze jsou potřeba jen třikrát týdně čtyři minuty vysoce intenzivního cvičení Po něm se  zvýší vstřebávání kyslíku v organismu, považované za jedno z hlavních kritérií kondice a zdravotního stavu, a zároveň  mírně poklesne krevní tlak i hladina cukru v krvi. Prokázal to pokus vědců z norské univerzity v Trondheimu, jehož výsledky přinesl odborný tisk. 

Doporučujeme: 7 chyb při cvičení - děláte je taky?

Vědci sledovali vliv různých režimů cvičení na dobrovolnících s nadváhou, ale jinak zdravých. V průběhu 10 týdnů cvičili každý týden třikrát s větší intenzitou, což znamenalo běh nebo chůzi na pásu při rychlosti, při níž jejich srdce pracovalo na 90 % své maximální kapacity.

Jak se sníží tlak a cholesterol?

Polovina z nich cvičila jen ony čtyři intenzivní minuty 3x týdně, zatímco druhá polovina zkoumaných  třikrát do týdne absolvovala tři 16minutové lekce, rozdělené opět do čtyřminutových sekcí. I přes tento velký rozdíl v nasazení byly výsledky obou skupin téměř totožné!

Vstřebávání kyslíku -  tedy množství, které tělo dokáže během cvičení využít - se zvýšilo o 10 % u skupiny "čtyřminutových", a o 13 % o skupiny šestnáctiminutových. 

Náš tip: Najděte konečně motivaci ke cvičení a už ji neztraťte

Krevní tlak a hladina cukru zůstaly dokonce u obou skupin úplně stejné.  "Šestnáctky" však o něco málo účinněji snížily cholesterol a tělesný tuk.

Čím nahradit pobyt ve fitku?

Celkově však rozdíly byly natolik bezvýznamné, že to překvapilo i samotné vědce. Proto nyní tvrdí, že pouhých 12 minut intenzivního pohybu během tří dnů v týdnu nás udrží zdravé a fit. Podle vědců to znamená, že už tak malé úsilí dokáže snížit riziko úmrtí na srdeční onemocnění, infarkt a mrtvici. 

Lékaři od nás dosud žádali 150 minut mírné zátěže nebo 20 minut náročné aktivity za týden, aby člověk zůstal zdravý.  Nová zjištění však naznačují, že je možné se vyhnout nebezpečným chorobám s výrazně menším objemem cvičení. Na rozdíl  od dřívějších doporučení se však požaduje intenzivní námaha, ne  jen mírná zátěž.

Takže už žádné výmluvy: Takové cvičení se dá lehce začlenit do denního režimu . Už proto, že pobyt ve fitku můžete nahradit vystoupáním šesti až deseti pater schodů nebo vyšlápnutím kopce se sklonem 8-10 %, jak poradili vědci závěrem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kolik (vás) stojí hubnutí?

Infarkt ve 30? Takhle ho dostanete: 5 velkých rizik

Horoskop na červen: Co vám přinese začátek léta?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama