Sirup je horší než cukr: Ztloustnete 8x rychleji
Ta potvora se skrývá všude. Výrobci plošně nahrazují cukr glukózo-fruktoózovým sirupem, který je mnojem horší pro zdraví.
Cukr se v poslední době stal doslova ďábelským vynálezem. Může (prý) za tloustnutí, hyperaktivitu u dětí, psychické problémy, závislost. I kdyby to byla pravda, je tu něco ještě mnohem horšího.
Pokud se podíváte na většinu výrobků ve svém nákupním vozíku, na etiketě najdete uvedený glukózo-fruktózový sirup. Je skoro všude tam, kde byste čekali cukr, ale i jinde. Ale na náš organismus působí mnohem negativněji.
Jíme víc a víc
Tento sirup se skládá ze stejných složek jako řepný cukr - sacharóza, tedy z glukózy a fruktózy. Jenže jejich podíl je jiný - má mnohem víc fruktózy. A to je ten problém! Glukóza se v těle mění na tuk jen asi z 5 %, naopak u fruktózy je to 40 %! Tloustne se z něj mnohem rychleji, přesně osmkrát rychleji.
Doporučujeme: Norské "týrání" dětí. Zavedeme ho i u nás?
A možná ještě rychleji: fruktóza totiž "neumí" dostatečně stimulovat příslušná centra, aby mozek vydal pokyn, že máme dost. Jíme tedy dál, sníme mnohem víc a brzy máme zase hlad. Všeho, v čem je toto "moderní" sladidlo obsaženo: sušenek, pečiva, limonád, džusů a dalších nápojů, polev, šunky, ovocných jogurtů, tyčinek, snídaňových cereálií, a mnoha dalších druhů jídel. Najdeme je i v kečupech, hořčicích, omáčky apod. Sladké orgie z domácího vánočního cukroví jsou tak možná ještě tou lepší volbou.
Co je na fruktóze špatně?
Nevěříte a říkáte si, že v ovoci je přece fruktóza také a přesto je jeho konzumace v pořádku? Jednak: větší množství se taky nedoporučuje, ale hlavně: rozdíl je v přítomnosti vlákniny. Její podíl v ovoci způsobí, že se fruktóza tolik nevstřebá, a navíc působí enzymy, které sacharidy dále štěpí.
Fruktóza v sirupu, který je levnou náhražkou cukru, se rychle mění v játrech na tuk, který se ukládá ne jako podkoží, ale jako mnohem zrádnější viscerální neboli útrobní tuk. Obklopuje vnitřní orgány. je hormonálně aktivní a vede k cukrovce. Podkožní špíčky jsou proti němu učiněná neviňátka.
Stejně špatný jako tuk
"Zvýšený přísun sacharidů jako celku, tedy jak komplexních včetně vlákniny, tak i jednoduchých, tedy cukrů, má paradoxně ve výsledku stejně rizikový dopad pro naše cévy a hladinu cholesterolu v krvi jako nadměrný příjem nasycených mastných kyselin," potvrzuje RNDr. Pavel Suchánek z IKEM a člen Fóra zdravé výživy.
Levný sirup také vede k nemocem srdce a cév, protože se přeměňuje na triglyceridy - krevní tuky. Ty ucpávají tepny a tvoří v nich cholesterolový plát stejně jako ty druhy tuků, které přijímáme v tučných potravinách živočišného původu. Výsledkem je ateroskleróza, infarkt nebo mrtvice.
Přečtěte si: Mléko, sýry, jogurt, margarín. Mýty se drží zuby nehty
Za těchto okolností se zdá, že křižácké tažení proti cukru je dost účelové. Výrobcům se totiž náramně hodí: zmíněný sirup (vyrábí se z kukuřice nebo pšenice za přidání enzymů, které část glukózy přemění na fruktózu) je nejen o polovinu levnější než klasický cukr z řepy, natož ze třtiny, a ještě navíc se s ním snadněji pracuje. Nemusí se rozpouštět a také u pečiva zajistí, že je déle vláčné. Potravinářským firmám se tedy hodí, abychom nechtěli obyčejný cukr.
Cukr nebo tuk?
Doktor Suchánek však také připomíná, že jídla plná sacharidů (i ta nízkotučná) představují dokonce vyšší riziko, než potraviny obsahující vysoké procento nasycených mastných kyselin. Tím však varování nekončí: kromě příjmu cukrů, které se prozradí sladkou chutí, musíme sledovat i příjem potravin bohatých na škroby s vysokým glykemickým indexem (jako např. extrudované křehké chleby).
Zrádnost škrobů spočívá v tom, že nevyvolávají ihned pocit sladké chuti, takže nám, v hlavě nerozsvítí "červené světélko". A v případě, že se rozhodneme eliminovat spotřebu rizikové složky ve své stravě, musíme důsledně dbát na to, čím ji nahrazujeme, ať už se jedná o cukr nebo tuk.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jezte tučná jídla. Budete zdravější a zhubnete
Skočte si do piva: Léčí zevnitř i zvenčí, zkuste to!
Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?