reklama

Skočte si do piva: Léčí zevnitř i zvenčí, zkuste to!

Co uděláte, když uvidíte plnou vanu piva? Skočíte do ní a uděláte dobře kloubům, svalů, pleti i vlasům.

Foto: Profimedia.cz

Pojďme NA pivo - takové výzvě odolá málokterý Čech i Moravan. Ale pojďme DO piva? Českem se šíří nový fenomén - pivní lázně. Jsou k něčemu nebo je to jen kšeft? 

Nejdřív si pojďme zopakovat, na co všechno je pivo dobré a proč na "pivaře" nemusí "vinaři" koukat svrchu. Dávka alkoholu, která podle všeho prospívá srdci, je v obou nápojích: jedno velké pro muže, jedno malé pro ženy denně.

Ubrání i před chřipkou

Také odborníky tolik vyzdvihované antioxidanty také najdeme u vína i u piva.  Polyfenoly obsažené ve výtažcích z ječmene a chmelu mají na organismus podobný účinek, jako obdobné látky v červeném víně a zeleném i černém čaji. Mírně chrání srdce a zvyšují hladinu "hodného" HDL cholesterolu. "Pokud se obojí pije mírně a ve správnou dobu, pivo se červenému vínu, co se týče prospěšnosti pro zdraví, naprosto vyrovná," říká MUDr. Ondřej Nývlt ze Světa zdraví

Doporučujeme: Pivo a ženy: Rostou prsa nebo břicho?

Rakouský výzkum nedávno prokázal, že pivo zpomaluje biochemické procesy v krvi, které by jinak vedly k zánětům. Zlepšuje celkovou imunitu, take staré hospodské moudro, že pivo vyléčí nachlazení, chřipku i počínající angínu, je zřejmě dost pravdivé.

Kudy teče, tudy léčí

Pivo, konzumované v mírných dávkách, skutečně prospívá zdraví:

  • Je dobré na trávení - podporuje zpracování tuků,
  • snižuje překyselení žaludku a pomáhá proti pálení žáhy,
  • prospívá ledvinám a celému vylučovacímu ústrojí, protože působí močopudně a zbavuje tak močové cesty infekcí i usazených kamenů,
  • zklidňuje a napomáhá spánku,
  • obsahuje vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, chlorid, vitaminy skupiny B a stopové prvky. To z něj  dělá výborný iontový nápoj i vítaného pomocníka v boji proti osteoporóze,
  • ženám v klimakteriu pomáhá díky rostlinným estrogenům.

Pivo je i na krásu

To všechno platí, pokud pivo vypijeme. Ale pomáhá také, když ho použijeme zvenčí? Babičky ho používaly pro krásně lesklé vlasy i jako jejich přírodní tužidlo. Pivovarské kvasnice jsou také léty prověřeným prostředkem na vylepšení pleti, který omlazuje, vypíná a likviduje akné. Využít tak můžete i samotné pivo, nebo kosmetické výrobky s jejich obsahem: krémy, pleťové vody a mléka i šampóny. Ty nejlepší koupíte v pivních lázních.  

Tam můžete skvělé účinky piva využít i při koupelích. Projeví se okamžitě - kůže je prohřátá, napjatá a hebká - ale i v dlouhodobějším dopadu. Koupele a zábaly čistí pleť a dokonce omezují projevy ekzémů a lišejů. Nedilnou součástí jsou i odborné masáže. V pivních lázních se spojují blahodárné účinky pivních kultur, vitamínů, bylinných extraktů a pramenité minerální vody.

Na co si dát pozor?

Pozor si musíte dát jen na to, abyste si vybrali skutečně pravé pivní lázně, kde pro tyto účely vaří speciálně vylepšené pivo a proto vám ho dopřejí plnou vanu, a ne nějaký pokoutní podnik bez zázemí pivovaru, kde vám do koupele nalijí jen odlivku koupeného piva. Takže ani doma kýženého účinku nedosáhnete.

"Pravé pivní lázně mají ozdravný účinek na pleť a vlasy, způsobují uvolnění svalů, prohřátí kloubů a podporují imunitní systém organizmu. Pro docílení omlazujícího efektu doporučuji originální pivní procedury doplnit o částečnou masáž zaměřenou na problémové partie těla nebo celkovou masáž uvolňující svalové napětí," potvrzuje MUDr. Roman Vokatý, specialista pro balneologii, rehabilitaci a fyziatrii.

Prohřáté klouby, svaly i pleť

Když se do lázně o teplotě 35 °C ponoříte, na její hladině se vytvoří charakteristická pivní pěna karamelové barvy. Pivní kvasinky zbarví vodu do černa jako u černých piv. Atmosféru dokresluje také vůně čerstvě uvařeného pivního moku. Výsledek? Člověk je odpočatý a plný energie, má uvolněné svaly a prohřáté klouby ho nebolí.

Přečtěte si: Lázně: Proč si to v nich užijete, i když vám je 30 nebo 40

Pivní lázeň také prohřeje uvolní póry kůže, kterými se při mírném pocení odplavují z pokožky škodlivé látky. Směs drcených bylin pak působí jako očistný peeling odstraňující z těla unavené části kůže. Tím se hodí i pro pacienty s lupénkou.

Dvojitý dopad

Pivní kvasnice předávají pokožce celou řadu vitaminů B, proteiny a sacharidy, čímž přispívají k celkovému zvláčnění a regeneraci pokožky.Třeba v Pivních lázních Chodová Planá rodinného pivovaru si dokonce sami vaří speciální koupelové pivo s tajnou recepturou. Lázeň je doplněna dávkou živých kultur pivovarských kvasnic a směsí sušených drcených bylin.

Blahodárný roztok, v němž si hovíte zhruba půlhodinku, není určen k pití. U každé vany ale najdete pípu, takže si můžete natočit klasické pivo. Dvojí účinek - zvenčí i zevnitř - se zalíbí nejen klasickým pivařům. Je totiž příjemný i zdravý zároveň.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi vrací úder: Chřipku zdolají pitím piva

 Mléko, sýry, jogurt, margarín. Mýty se drží zuby nehty

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama