reklama

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

Proměňte otravné činnosti ve skvělou příležitost, jak si protáhnout tělo a zbavit se pár kilogramů!

Foto: Thinkstock

Nenávidíte úklid a důkladné předvánoční gruntování obzvlášť? Zkuste tuto neoblíbenou povinnost vzít jako příležitost udělat něco pro svou postavu. Zkrátka - zhubněte úklidem!

Nevěříte? Počítejte s námi, co za den stihnete, a jak se to projeví na vašem energetickém výdaji.

  • Půl hodiny vaření - 65 kcal
  • Čtvrt hodiny mytí nádobí - 30 kcal
  • Půl hodiny věšení prádla - 110 kcal
  • Půl hodiny luxování - 120 kcal
  • Půl hodiny mytí podlahy - 120 kcal

Sečteno, podtrženo, dostanete se k výsledku téměř 450 kcal, což zhruba odpovídá hodince na aerobiku. A máte to ještě ke všemu zadarmo!

Jak ze sebe vydat víc

Hodina luxování je stejně energeticky náročná jako pomalejší hodinová procházka. Pokud si však k tomu pustíte hudbu a budete  přitom tancovat, bude určitě výdej daleko větší. Vysávejte opravdu důkladně a všude, uděláte tak spoustu výpadů, které zatíží svalstvo nejen na končetinách, ale na celém trupu. Hodinka vysávání  tak snadno překročí výdej 240 kcal.

Doporučujeme: Nejlepší a nejhorší cvičení k hubnutí: Umíte si vybrat?

Zvýšit účinnost domácích prací nám pomohou i další rady. Žehlení, které patří k nejnáročnějším činnostem (160 kcal/hod), si zostřete tím, že ho budete provádět  ve stoje a střídat přitom výdrž na pravé a levé noze. Prach utírejte i ve výškových prostorech, kam běžně nedosáhnete, protáhnete celé tělo a spálíte cca 133 kcal za hodinu.

Hurá na okna!

K úklidu ve vyšších policích používejte schůdky - nahradí stepper ve fitness. Při věšení prádla dávejte ruce co nejvýš - mokré ručníky a prostěradla jsou těžká a tak zafungují jako činky. Moderní mopy vyměňte za starý dobrý hadr na podlahu, zaklekněte a za hodinku máte pryč skoro 200 kcal. Byl by div, kdybyste nezhubli aspoň trošku!

Obávané mytí okem začneme snad dokonce milovat, když zjistíme, kolik při něm odložíme energie. Zvlášť když po něm následuje věšení záclon s běháním po schůdkách nebo vyskakováním na židli, zvedáním rukou a protahováním celého těla. Není divu, že takové cvičení nás připraví za hodinu o 145 kcal.

Shazujte i při nákupu

Je jasné, že výdej energie záleží i na dalších faktorech - na rychlosti pohybu a především na jeho intenzitě. Přidat si ale můžete i při jiných příležitostech. "Při čekání ve frontě nebo jízdě v tramvaji aktivujte a povolujte ty svaly, které nejsou vidět - hýžďové a břišní," povzbuzuje trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová. Zároveň vysvětluje, že se vyplatí cvičit alespoň po chvilkách, zato co nejčastěji. Dělejte tedy kliky, sedy-lehy nebo poskakujte na rehabilitačním balonu během televizních reklam.

Předvánoční nákup kromě posilování svalů poskytuje ještě další příležitost k hubnutí. Koupíme si  šaty, kalhoty nebo sukni, po které toužíme ve vysněné velikosti. Oblečení je potom dobré pověsit na viditelné místo, abychom ho měli neustále na očích pro případ, že bychom své úsilí chtěli vzdát.

A nezapomeňte, že hubnout se dá i sexem - návod najdete ZDE

Hubněte čištěním zubů

Nákupy jídla vyřešte seznamem, který si vytvoříte v klidu domova. Dejte si slib, že nebudete kupovat nic navíc, i kdyby to bylo v sebelepší slevě a měli byste to koupit pod záminkou pochutin jen pro návštěvy.

Podle trenérky Brožové snížíme chuť k jídlu večer také tím, že si ihned po večeři vyčistíme zuby. "Nebudou vás tak lákat večerní pochutiny u televize, jako jsou chipsy nebo slané oříšky. Pokud ani to nepomůže, pro jistotu si ještě ústa vypláchněte ústní vodou," radí. Kombinace zubní pasty a vody na nějaký čas "umrtví" chuťové buňky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jen cvičením nezhubnete, ale pouhou dietou taky ne

Co všechno zařídit do Vánoc: Povedeme vás

Celulitida: Ověřené bylinky ji zničí za pár peněz

Vysočině chybí odborníci, pomoci mohou evropské projekty | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama