reklama

Sex v těhotenství? Znáte rizika bezstarostné jízdy?

Ani v těhotenství se raději neužívejte sexu naostro. Hrozí zanesení infekce a vyvolání předčasného porodu.

Foto: Thinkstock

Ukazuje se, že na přístupu našich babiček, kdy sex v těhotenství nebyl považovaný za vhodný, přece jenom něco je. Aspoň v některých případech.

Sexuální život v těhotenství je pro mnohé radost. Obzvlášť, když toto období berou jako výjimečnou možnost pro ejakulaci do pochvy bez ochrany a bez následků. "Ano, na tohle se mě nastávající maminky často ptají," potvrzuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Zase ten kondom?

Riziko nastává v případě, kdy muž trpí nějakým zánětem, o němž třeba ani netuší. Touto cestou totiž hrozí infikování partnerky, což pak samo o sobě už může komplikace v těhotenství vyvolat. Dalším problémem může být látka prostaglandin, kterou ejakulát v malé koncentraci obsahuje.

Doporučujeme: Nejčastější sexuální problém: Trpí jím pětina mužů

"Prostaglandiny se totiž tradičně podávají ženám, kterým chtějí lékaři vyvolat porod. Pokud tedy ženě hrozí vyšší riziko předčasného porodu, raději bych doporučoval se ejakulaci přímo do pochvy vyhnout, aby nedošlo k vyvolání stahů a k případnému porodu před termínem. V obou případech však existuje poměrně snadné řešení - užití kondomu," připomíná lékař. 

Pokud jsou oba partneři zcela zdraví a ženě nehrozí předčasný porod, ejakulace do pochvy by neměl být problém. Stejně jako celý těhotenský sex. Důležité je však spoléhat se na zdravý rozum.

Jak to máte vy?

Jak se říká - těhotenství není nemoc. Pokud tedy není komplikováno krvácením, bolestmi břicha s křečemi v děloze či jiným podobným stavem, je možné i v průběhu gravidity normálně provozovat sex. "Vyhnul bych se pouze prudkému a hlubokému pronikání do pochvy, které by mohlo podráždit děložní hrdlo a dělohu. Určitě ženám doporučuji, aby se při tom řídily svými vlastními pocity," zdůrazňuje doktor Turčan.

Neexistuje totiž jednotný metr - některé ženy si sex i s orgasmem v těhotenství užívají, jiným není příjemný. Někdo má chuť na sex v těhotenství zvýšenou, někdo naopak sníženou. Některé ženy také vnímají zvýšené prokrvení a tím také vyšší citlivost pohlavních orgánů jako nepříjemné a sex až jako bolestivý. Jiným naopak zvýšená citlivost dopomůže k rychlejšímu orgasmu. Je to opravdu velmi individuální.

Kdy vynechat intimnosti

Přesto je těhotenský sex pro řadu párů oblast, se kterou si zkrátka neví rady.  Zásadou je. že pokud žena po sexu špiní či krvácí nebo ji bolí břicho, doporučuje se sexu se zavedením penisu do pochvy raději vyhnout. Zejména v prvních třech měsících

Jestliže budete chtít využít alternativní sexuální praktiky, je potřeba se chránit před možnými infekcemi i při nich! "Pokud pár využívá dráždění rukou, je vhodné, aby si partner ruce před kontaktem řádně umyl. Vypustit intimnosti úplně pak doporučuji v případě, že ženě orgasmus vyvolává křeče, tvrdnutí břicha, bolesti či krvácení," vysvětluje doktor Turčan.

A co po porodu?

Po porodu doporučuje MUDr. Turčan dodržet takzvané šestinedělí, tedy vyčkat s ním alespoň po dobu šesti týdnů. Důvodem je zejména to, že při porodu se spolu s vypuzením dítěte odlučuje i placenta a v děloze tak vzniká otevřená rána. Ta je pak velmi snadným místem pro průnik jakékoliv infekce. Proto se ženám nedoporučuje nejen sex, ale také koupání ve vaně - vhodnější je určitě sprcha.

Po uplynutí šesti týdnů by již mělo být vše zhojeno a pak už záleží jen na samotné ženě, zda je pro ni styk příjemný nebo ne.  Mnoho žen totiž v období po porodu trpí na suchost sliznic, podobně jako v přechodu, a to zejména v době kojení. "Tady pak mohou ženy sáhnout po přírodních přípravcích s fytoestrogeny, zvláště maminkám doporučuji Sarapis soja s mateří kašičkou či Červený jetel plus soja," vypočítává doktor Turčan.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co je normální: Sex každý den, nebo jednou za 14 dní?

4 diety, které zabírají na lupénku

10 věcí, kterými si ničíte ledviny. Je to i voda!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama