reklama

Nejčastější sexuální problém: Trpí pětina mužů

Nejčastější sexuální problém sídlí v hlavě: Předčasnou ejakulací trpí pětina všech mužů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nejčastější sexuální problém sídlí v hlavě: Předčasnou ejakulací trpí pětina všech mužů.

Jedná se tedy o častější jev, než jsou například poruchy erekce. Přesto však bývá jen málokdy odhalen a léčen.

Sex - problém obou partnerů

Je to dáno tím, že se jedná o velmi citlivý osobní problém, o kterém se muži stydí mluvit a jít s ním ke svému lékaři. Podle průzkumů tyto muže trápí  velmi malá až žádná kontrola nad ejakulací (95 %), vysoká míra osobní frustrace (90 %), velmi malé až nulové uspokojení ze sexuálního styku (57 %) a zhoršení partnerských vztahů (63 %). To vše působí jako výrazný stresový faktor, který přivolává stavy úzkosti i deprese.

Doporučujeme: Čím víc sexu, tím lepší sperma

Řada mužů nevyhledá pomoc také proto, že si myslí, že se jejich problém s předčasnou ejakulací nedá nijak řešit. V důsledku to znamená, že lékaře navštíví jen 9 % mužů, trpících tímto problémem. Přibližně 70 % z nich to učiní v rámci lékařské prohlídky, na kterou původně šli z úplně jiného důvodu. Plných 91 % mužů přiznává, že nikdy ani neuvažovali o možnosti vyhledat odbornou pomoc.

Příliš rychlý orgasmus

Předčasná ejakulace nesouvisí s věkem muže. Jedná se o komplexní problém, který souvisí s řadou různých faktorů a může se projevovat velmi krátkým časem od proniknutí do vagíny po orgasmus, a sníženou až nulovou schopností kontroly nad vlastní ejakulací po začátku sexuálního styku.

Náš tip: Přípravky na prostatu nefungují, říká přední urolog

Dnes se o předčasné ejakulaci ví podstatně více, než se vědělo například před deseti lety. Existují vhodné nástroje a řešení na zlepšení sexuálního života párů - ano, tento problém se totiž týká i žen.

  • přes 60 % partnerek mužů, kteří předčasnou ejakulací trpí, jsou dlouhodobě nespokojené s úrovní pohlavního styku
  • přes 60 % mužů uvádí, že jejich partnerský vztah by byl daleko pevnější, kdyby netrpěli problémy s předčasnou ejakulací
  • přes 60 % mužů by vyhledalo odbornou pomoc, kdyby jim to jejich partnerka navrhla

Minuta do ejakulace

U mužů s předčasnou ejakulací je velmi krátká fáze vzrušení, následovaná normální erekcí, zakončená velmi rychlou ejakulací       a orgasmem. U 90 % mužů, kteří tímto problémem trpí, je doba od sexuálního vzrušení k orgasmu kratší než 1 minuta. Zbývajících 10 % mužů uvádí, že je to čas mezi 1 a 2 minutami.

Existují dva typy předčasné ejakulace:

Primární (také označována jako "celoživotní") - se dostavuje už při prvním pohlavním styku a trvá po celou dobu, kdy je muž sexuálně aktivní. V tomto případě se ejakulace dostavuje příliš rychle - zpravidla ještě před vaginální penetrací, eventuálně 1 až 2 minuty po ní.

Sekundární (také označována jako "získaná") - se projevuje v určité etapě života. Může být zapříčiněna jak emočními faktory - například traumatickou sexuální zkušeností, tak i faktory fyziologickými, jako jsou například urologické choroby, anatomický stav (krátká uzdička, hypersenzitivita žaludu, fimóza atd.), vedlejší účinek léčby nebo případně užívání drog.

Dva kondomy radši ne

Předčasná ejakulace zčásti souvisí s psychikou, a částečně "s chemií". Pak se jedná  o organické postižení, které zřejmě souvisí se sníženou koncentrací serotoninu. Tento "hormon štěstí" patří k přenašečům nervových vzruchů v mozku.

Díky vědeckým poznatkům se už daný problém dá řešit. Dlouho byla  předčasná ejakulace považována za psychologický problém a po desetiletí se léčila pouze pomocí psychoterapie. Až následně byly vyvinuty farmakologické typy léčby ve formě léků na předpis nebo lokálních přípravků.

Vždy je však důležité se o vhodné léčbě poradit se svým lékařem a nevyhledávat žádné riskantní způsoby samoléčby ani různé "zaručené rady", jako je například používání dvou kondomů současně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Orgasmem ke zdraví aneb Jak se léčit vzrušením?

Dá se zhubnout se spalovači tuků? A s kterými?

Táňa Vilhelmová: Princezna, která si užívá své kluky

Vobořil: V září se může dít něco, co nechceme. Třetí dávka je nejlevnější opatření | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama