reklama

4 diety, které zabírají na lupénku

Krémy, masti, tělová mléka - to všechno na lupénku působí jen zvenku. Zkuste na ni jít chytřeji. Zdolat ji můžete zevnitř správnou stravou!

Foto: Thinkstock

Kdo má lupénku, ví moc dobře, kolik obtíží s sebou přináší a jak je těžké se jí zbavit. Zkuste upravit svoji výživu a možná zjistíte, že se vám s touto nepříjemnou nemocí žije snáze.

Psoriáza je zánětlivé onemocnění, které s sebou nese mnoho dalších rizik. Je nevyléčitelná, i když dobré výsledky má cílená biologická léčba -  působí přesně a pouze v místě, kde je to potřeba, a proto má minimim nežádoucích účinků. I když se lupénky nelze zcela zbavit, ale můžete pracovat na tom, abyste je snížili. Stačí změna jídelníčku.

1. Redukční dieta

Vědci se shodují na tom, že psoriáza je nezávislý rizikový faktor takových onemocnění, jako jsou diabetes, infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Také se vzájemně podporuje s obezitou. Snížením hmotnosti proto můžete nejen zmírnit příznaky lupénky, ale zároveň minimalizovat vznik různých nepříjemných nemocí.

Doporučujeme: Záhada lupénky konečně odhalena: Může za ni prostředí

Spočítejte si body mass index (BMI), stačí vydělit svou hmotnost druhou mocninou výšky v metrech - například 76 kg vydělit druhou mocninou 1,72; výsledek je 25,7, což je těsně za hranicí normálu. Pokud je váš BMI do 30, ještě to není tak hrozné, ale pokud je nad 30, je třeba, abyste na sobě začali pracovat. Prostě spalujte více, než zkonzumujete. Jak na to?

 • Pište si deník, co jste kdy snědli. Pokud je váš den plný jídla, zajděte si večer na cvičení.
 • Jezte pomalu. Dáte tak svému tělu šanci, aby dříve vznikl pocit sytosti.
 • Plánujte dopředu, co budete konzumovat. Dávejte přednost kvalitní pestré výživě, ne tomu, na co máte chuť.
 • Jezte jen tehdy, když máte opravdu hlad.
 • Pijte. Hlad opravdu může být převlečená žízeň.

2. Dieta pro zdravé srdce

I když budete štíhlí, vaše cévy a potažmo i srdce stále může poškozovat cholesterol.

 • Připravujte dvakrát týdně ryby. Rybí tuk snižuje "špatný" cholesterol.
 • Vybírejte si libové maso a drůbež bez kůže.
 • Jezte nízkotučné mléčné výrobky. Vyhýbejte se smetanovým.
 • Omezte potraviny, které obsahují ztužené tuky, například oplatky.
 • Snižte pití alkoholu na minimum.

3. Protizánětlivá dieta

Psoriáza je, jak již bylo zmíněno, zánětlivé onemocnění. Zmírnění zánětu znamená úlevu od obtíží - a to lze skutečně ovlivnit výživou.

 • Vyhýbejte se živočišným tukům a cukru.
 • Jezte ryby, semínka, ovoce a zeleninu.

4. Bezlepková dieta

Až 25 % psoriatiků může negativně reagovat na lepek. Pokud chcete zkusit, jestli vám bezlepková dieta pomůže, dejte tomu čas, alespoň 3 měsíce. Zapomeňte na pšenici, žito, ječmen a oves. Vadit může nejen pečivo, knedlíky, těstoviny, ale i pivo nebo destiláty. Bez omezení můžete jíst ovoce, zeleninu, maso a mléčné výrobky.

Vitamíny a doplňky stravy

Ačkoli vědecké studie neprokázaly souvislost mezi konzumací doplňků stravy a lupénkou, pacienti tvrdí, že jim vitamíny pomáhají vyhojit kůži i zmírnit bolesti kloubů. Pozor, než si tyto přípravky pořídíte, ověřte si, že se snesou s vašimi léky, zejména pokud užíváte warfarin. Doporučují se omega3-mastné kyseliny, vitamín D (ryby, mléčné výrobky, žloutek), glukosamin či chondroitin.

(pez)

Zdroj: www.psoriasis.org

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lupénku, ekzém i opary v zimě zdolají byliny

Jsou blondýnky hloupější? A proč si to lidé myslí?

Test: Mléko do škol se pro děti nehodí. Ani dospělým

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama