reklama

Sex, hádky nemoci : Jak jsme odnesli vlnu veder

Když teploměr stoupá stále vzhůru, trpí nejen tělo. Zavařit se vám může i mozek a věřte, že z vedra se dá regulérně zbláznit.

Foto: Thinkstock

Tento způsob léta je poněkud nešťastný, dalo by se říct. Zatímco v románu Vladislava Vančury pršelo, jen se lilo, my se vaříme. A zanechává to víc než jen literární výsledky.  

Tak například se dá očekávat, že příští rok v dubnu a květnu se narodí méně miminek, než je obvyklé. A také se brzy zřejmě zvýší počet rozchodů, rozvodů a rozpadů vztahů. Vedro totiž umí zavařit mozek a rčení "já se z toho vedra asi  zblázním" není nijak daleko od pravdy. Psychické problémy a dokonce pravděpodobnost propuknutí duševní poruchy se zvyšuje s nedostatkem vody v těle!

Sex a násilí

Na rozdíl od obecně zažité představy "žhavých nocí" se zájem o sex v tak vysokých teplotách snižuje. V průzkumech uvedlo 36 % lidí, že mají dost starostí s vlastním zpoceným a ulepeným tělem, natož aby měli chuť na cizí, které je v podobném stavu.

To ovšem platí hlavně pro takové to domácí milování, protože jinak další třetina má náladu zažít sexuální dobrodružství. Zároveň s tím policejní statistiky za veder celosvětově a dlouhodobě evidují zvýšení počtu znásilnění. Což odborníci vysvětlují tím, že nejde ani tak o chuť na sex, ale o nárůst agresivity.

Doporučujeme: Přežijte vedro: Jak se ochladit i bez klimatizace?

U mnoha lidí totiž tropické teploty vyvolávají podráždění a sklony k impulsivním reakcím. Zvlášť, když se blíží bouřka a atmosféra je nabitá elektřinou - a nejhorší je, když pak ani neukápne, což je letos pravidlem. Přibývá konfliktů, hádek a  násilí  Roste i počet dopravních nehod a vražd.

Když se vaří mozek

Žhavé dny tak představují pro lidi velkou stresovou zátěž nejen z hlediska fyzického, ale i psychického  Každoročně to potvrzují i zkušenosti z naší nejznámější psychiatrické léčebny v Bohnicích. Se stoupající rtutí na teploměru přibývá telefonátů lidí, kteří pociťují náhlou psychickou tíseň.  Trápí je především úzkosti, nervozita, podráždění nebo nespavost, která všechny vyjmenované potíže ještě dál násobí. Stresující je i to, že ani v noci si tělo od vysokých teplot neodpočine.

Když vědci z londýnského Institutu pro psychiatri zkoumali příčiny 50 000 sebevražd, zjistili, že s přibývajícími dílky na teploměru přibývá také jejich počet. Každé zvýšení průměrné teploty 18 stupňů o jeden dílek má za také za následek vzestup pokusů vzít si život až o čtyři procenta.

Bez zábran

Přehřátí organismu, zejména mozku, může totiž vést k velmi závažným duševním komplikacím, zejména u starších. Proč tomu tak je, však experti přesně nevědí Podle autorky studie doktorky Lisy Pageové se vinou veder lidé stávají popudlivější a svárlivější, zvyšuje se jejich agresivita a impulzivnost. Zřejmě to souvisí s hladinou hormonu serotoninu v organismu.

Přečtěte si: To vedro by člověka zabilo aneb jak nám škodí tropy

Žár a slunce povzbuzuje tectum - část středního mozku s krásným českým jménem čtverohrbolí, která je citlivá na světlo. To zvyšuje produkci stresových hormonů.  Ztrácíme tak schopnost přemýšlet déle a racionálně. K poruchám soustředění přispívá. také únava, protože v horku se obvykle dobře nevyspíme. Dál tak ztrácíme zábrany a sebereflexi.

Voda - základ života a zdraví

Dlouhodobé tropické teploty ovlivňují vlastně všechny orgány - TADY si přečtěte, jak je tomu se srdcem a cévami. Pokud jste zdraví, můžete být "jen" podráždění, malátní, nepozorní, nespat, pociťovat bolesti hlavy a kloubů.

"Hůře jsou na tom lidé chronicky nemocní, těm se může zhoršit základní onemocnění," říká MUDr. Matouš Biskup z Centra individuální péče. Podle něj vysoké teploty mohou z důvodu dehydratace při nedodržování pitného režimu způsobit kolapsové stavy, zhoršení funkcí ledvin či nerovnováhu v krevních minerálech.  "V horším případě jsou pak základem pro srdeční a cévní onemocnění, chronickou obstrukční plicní nemoc, průduškové astma, ale také migrénu, epilepsii, onemocnění pohybového aparátu atd," doplňuje odborník.

Kde ještě si vedro vybírá svou daň?

  • Plíce: Vedro pro ně znamená více práce a námahy. Naše vdechy jsou delší a hlubší. Tělo potřebuje více kyslíku, neboť jede na vyšší výkon.
  • Žaludek: Pohyby žaludečních stěn při trávení se zpomalí asi o 20 % oproti chladnějšímu počasí. Jídlo nám tedy déle leží v žaludku. Žaludku trvá až deset hodin, než zpracuje tučnou stravu.
  • Močový měchýř: Vylučování moči se snižuje asi o 30 % - tělo šetří vodou. Při silném pocení se spotřeba tekutin zvyšuje až na 3, 5 litru vody denně. Celkový podíl vody v tělesných tkáních (kolem 70 %) se mírně snižuje.
  • Kůže: Naše dva miliony potních žláz vyloučí až sedm litrů potu denně. Vlásečnice, tedy tenké cévy v pokožce, jsou roztažené na maximum. Jimi ve vedru krev stoupá tělem vzhůru, proto máme zardělý obličej.  Organismus se snaží udržet pocením vnitřní stálou teplotu těla, což je pro něj namáhavé.
  • Oči: Vedro vysušuje oči. Tělo zvýší vylučování slz z 38 mg za hodinu na 50 mg. Pozor! Žádné místo našeho těla není tak citlivé na škodlivé UV záření jako spojivky a oční čočky!
  • Vlasy: UV záření ničí barevný pigment. Proto nám slunce vlasy tzv. vyšisuje. Pokožka hlavy se více potí, a vyplavuje tedy více škodlivin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Srdcervoucí video: Matka zapomněla dítě v autě

Sex je nezajímá + další lži o ženách po přechodu

Cukr není jen zlo.Tělo ho potřebuje k životu

reklama
reklama
reklama