reklama

To vedro by člověka zabilo aneb jak nám škodí tropy

Těšili jsme se na sluníčko a letní počasí, a teď je toho nějak moc. Jak může vedro člověku ublížit? Záchranáři mají kvůli pokračující vlně veder stále napilno a všude opět přibylo výjezdů k případům, které mají souvislost s počasím.

Foto: Isifa/Thinkstock

Těšili jsme se na sluníčko a letní počasí, a teď je toho nějak moc. Jak může vedro člověku ublížit? Záchranáři mají kvůli pokračující vlně veder stále napilno a všude opět přibylo výjezdů k případům, které mají souvislost s počasím.

Při zvyšování tělesné teploty nad 40 stupňů hrozí šok vznikající tepelným poškozením mozku. V současných horkých dnech by lidé měli pít dostatečné množství tekutin, nevycházet na přímé slunce, omezit procházky a přesunout je na večer, nepřepínat síly a vyvarovat se výraznější fyzické zátěže. Nenechávejte děti ani zvířata v autě, teplota zde může dosáhnout během čtvrt hodiny i saharských 70 stupňů!

Měli by se také chránit opalovacími krémy s vyššími ochrannými faktory, chránit si oči slunečními brýlemi s UV filtrem a větrat byty ve večerních a nočních hodinách.

Jak nám škodí "tropy"

Nejčastěji jde o úžeh a úpal. což jsou dvě věci, ačkoliv bývají zaměňovány. Proto si připomeňme, oč se vlastně jedná.

Úpal (též siriáza - z řeckého slova „seirios" - horký) je přehřátí celého těla z důvodu narušené termoregulace. Obecně může vzniknout tehdy, jestliže pobýváme delší dobu ve velmi teplém prostředí, zejména při vyšší vlhkosti.Na jeho vzniku se podílí i nevhodně zvolené oblečení, nedostatečný příjem tekutin a nebo zvýšená funkce štítné žlázy - obecně je možné říci, že naše tělo není schopné dostatečně odvádět přijaté teplo. Hrozí však rovněž při jízdě ve špatně klimatizovaném dopravním prostředku. Proto pozor na dopravní zácpy!

K prvním projevům, které znamenají "předzvěst" úpalu, patří: slabost, nejistá chůze, zamlklost, zástava pocení, horká a suchá kůže.

Člověk pak snadno omdlévá (např. v přeplněném dopravním prostředku), má pocit obluzení, zmatenosti, úzkosti, mohou se dostavit i křeče.

Naproti tomu úžeh (též insolace - z latinského slova „sol" - slunce) vzniká  přímýmo působení slunečních paprsků na nechráněnou vlasatou část hlavy.

Pijte víc!

V důsledku toho dochází k překrvení mozkových plen, jež je provázeno bolestí hlavy a v nejzávažnějších případech může dojít k otoku mozku. Objevují se též neurologické či oběhové poruchy či dokonce bezvědomí.

Nebezpečí hrozí nemocným s vysokým krevním tlakem a ischemickou chorobou srdeční. Lidský organismus se vyrovnává s tepelnou zátěží pomocí specifických regulačních mechanismů. Mezi ně patří např. rozšíření kožních cév, což se  navenek o projeví zčervenáním, vyzařováním tepla a pocením.

To má ale za následek pokles krevního tlaku, na který srdce reaguje zvýšenou činností. Protože nemocné srdce má "limit", krev stagnuje v plicích, srdce ji nestačí "čerpat" a u těchto nemocných se zhoršují dechové funkce.

Příčinou bolesti hlavy po pobytu na přímém sluníčku je mnohdy dehydratace. Proto je tak důležitý dostatečný příjem tekutin a minerálů.  

Bolest hlavy se ovšem objevuje rovněž při úpalu, přičemž nejčastěji je provázena horečkou a zvracením, ale i malátností či ztrátou vědomí.

Kafe ani colu nebrat!

V prevenci úžehu jednoznačně na prvním místě figuruje vhodně zvolená pokrývka hlavy a v rámci první pomoci studená sprcha a pobyt ve větrané místnosti či ve stínu. Při poskytování první pomoci je vhodné rovněž podávání studených obkladů a dostatek tekutin.

Rozhodně bychom se však měli vyvarovat nápojů obsahujících kofein, které nás sice „nakopnou", ale současně dále prohlubují dehydrataci organismu.

Řešte to rychle!

Z léčiv nejčastěji využívaných v léčbě bolestí hlavy se jedná o aspirin, paracetamol a nesteroidní antiflogistika - z nich je nejčastěji užívaný ibuprofen (např. Nurofen Rapid, Ibalgin Rapid).

Obsažená látka ibuprofenum  se díky speciální lékové formě rychle vstřebává ze zažívacího traktu, a je tedy možné v porovnání s běžným tabletovaným ibuprofenem očekávat i rychlejší úlevu od bolesti.

Nejlepší variantou je ale samozřejmě dbát rad a předejít tak úžehu, který nám může pěkně otrávit dovolenou! 

--------------------------------------------------------------------------------

Doržujete pitný režim?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama