reklama

Přežijte vedro: Jak se ochladit i bez klimatizace?

Vedra vrcholí - jak je přežít a ochladit se i bez klimatizace?

Foto: Thinkstock

Na tak dlouho trvající tropické teploty nejsme v Česku moc zvyklí, a tak v tom moc neumíme chodit. Přeháníme to s klimatizací, a pak se divíme, že se venku roztékáme o to víc a že jsme pořád nemocní. Přitom existuje spousta způsobů, jak se ochladit i bez klimatizace.

U některých z nich sice bude lepší, když je budete provádět někde v soukromí, ale spoustu z nich můžete klidně provozovat i na veřejnosti nebo třeba v kanceláři.

1) Víc vody

Že máte ve vedru hodně pít jste už slyšeli. Ale důležité také je, abyste pili pravidelně. Když má tělo dostatečný a pravidelný přísun vody, cítí se chladnější, lépe odolává horku. Proto byste měli každou hodinu vypít dvě až tři deci vody. Nemusí přitom být úplně čistá. Naopak když do ní přidáte lístky máty, nebo pár plátku citronu, limetky, pomeranče, nebo salátové okurky, osvěží vás ještě lépe.

Pokud to jen trochu půjde, namočte si vlasy. Teplotu těla rychle zredukujete tím, že si na deset vteřin necháte na zápěstí téct ledovou vodu. Skvělé je si natáhnout mokré tričko, ale to si opravdu můžete dovolit jen někde. Za bankovní přepážkou to úplně adekvátně vypadat nebude. Mírnější, ale přesto účinnou variantou je namočit si jen rukávy.

Vodu byste však měli u sebe mít i ve spreji. Buď si v lékárně pořiďte termální, která ještě navíc vyživuje a zklidňuje pleť, nebo si sežeňte obyčejný rozprašovač a do něj si natočte vodu z vodovodu. Aplikujte klidně na celé tělo, kdykoli budete mít chuť.

2) Víc ledu

Voda se vám bude hodit i v pevném skupenství. Celé tělo totiž velmi rychle ochladí, když si za krk položíte led. Krk byste si vůbec měli před sluníčkem a teplem chránit. Vezměte si široký klobouk, dejte si kolem krku šátek, v případě nouze si zvedněte límeček (ve čtyřicetistupňových vedrech vám odpustíme, že už se to asi tak deset let nenosí). Jakmile máte zadní část krku ve stínu, bude vám lépe po celém těle.

Máme tu ještě jeden ledový trik: Naplňte velkou sklenici ledem a přiložte si ji k ústům. Pomalu foukejte dovnitř - z ledu ze začne tvořit chladivý vzduch, který nechte proudit na váš obličej i tělo. Pro větší efekt vezměte čtyři sklenice s ledem a nechte do nich foukat ventilátor. Uvidíte tu osvěžující ledovou mlhu.

3) Správné oblečení

Nejlepší je nenosit nic, ale za to vám možná ani doma nepoděkují. Doma tedy nenoste téměř nic a choďte v plavkách nebo spodním prádle.

Když už se musíte obléknout, volte správné materiály. Nejlepší jsou ty přírodní, tedy bavlna, len nebo hedvábí. Naopak se vyhněte polyesteru a dalším umělým materiálům.

Čtěte také: Potíte se? Co nosit, aby to nebylo vidět

Na druhou stranu ani úplné zakrytí těla nemusí být úplně od věci. Prodyšné oblečení udrží vaše tělo chladnější, obzvlášť pokud je vzduch hodně suchý. Když se obyvatelé pouštních oblastí zahalují od hlavy až k patě, asi vědí, co dělají. A dělají to i muži, takže kvůli náboženskému vyznání to tak úplně nebude.

4) Lepší strava

Zkuste se alespoň v létě stravovat trochu lehčeji než obvykle. Čím přecpanější totiž budete, tím hůř budete vysoké teploty zvládat. Nezáleží však jen na tom, kolik toho sníte, ale samozřejmě také co. A některé potraviny dokonce mají skvělé ochlazovací účinky.

Zkuste třeba salátové okurky, které obsahují spoustu vody, proto jsou na léto ideální. Použít je ale můžete i "zvenčí". Skladujte je v ledničce nebo klidně v mrazáku a až bude nejhůř, ukrojte pár plátků a položte si je na čelo. Pokud máte nějakou funkční termotašku nebo krabičku, vezměte si pár kousků i na cestu autem. Uprostřed zácpy si pak okurku lípněte na obličej a uvidíte, že vám hned bude lépe.

Na léto jsou skvělá i hodně kořeněná jídla. Ostrá chuť nás totiž nutí zhluboka dýchat, což skvěle ochlazuje tělo. Vsaďte také na mátu a naučte se ji přidávat kamkoli to jen jde. Její chuť ochlazuje kůži zvenčí, ale i uvnitř zanechává chladivý pocit, což je v těchto dnech k nezaplacení. Kromě jídla je máta skvělá i v kosmetice - na léto si pořiďte mátové tělové mléko, mýdlo s mátou, pochvalovat si budete i mátový krém na nohy.

5) Ledové myšlenky

Budete se divit, ale i co se týče horka, dá se mysl oklamat. Bude vám lépe, když si pustíte nějaký zimní film jako je třeba Doba ledová, S tebou mě baví svět nebo Sám doma. Dobře poslouží dokumenty o horolezcích v Himálajích, nebo když budete číst knihu, která se odehrává v zimě a nejlépe na Aljašce. Nesbův Sněhulák ale určitě postačí. Už při čtení těchto řádků je vám o trošku lépe, že?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Umíte používat klimatizaci? Oči může poškodit navždycky

10 věcí, které vám zpříjemní cestování

Pupínky: Zjistěte, co znamenají a zbavte se jich

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama