reklama

Práce po padesátce? Hlavně se zbavte strachu

To, co hlavně vidím u starších lidí, je strach," říká koučka Hana Vančurová o hledání práce u lidí okolo padesátky. Jak se ho zbavit a najít novou sebejistotu

Foto: Isifa/Thinkstock

"To, co hlavně vidím u starších lidí, je strach," říká koučka Hana Vančurová o hledání práce u lidí okolo padesátky. Jak se ho zbavit a najít novou sebejistotu?

Trh práce vyžaduje přednostně mladé lidi a tak ti starší často marně hledají práci i roky, nebo zůstávají  v zaměstnání, které je sice nebaví, ale je jejich životní jistotou. Nicméně to lze změnit. Kariéru můžete udělat, i když jste dříve narození. Chce to jen vědět, jak na to, a nepodceňovat se.

Nejste příživníci!

Zaměstnavatelé v mnohých případech vnímají uchazeče o zaměstnání okolo padesátky a starší jako znevýhodněné. Panuje názor, že mají své limity a s oblibou si podle věku již v prvním kole přijímacích řízení "třídí" právě podle data narození. Mladý člověk má oproti nim v jejich očích výhody flexibility a energie.

Doporučujeme: Téma: Kariéra

Na druhou stranu je to i samo nízké sebevědomí, které lidem ve vyšším věku při pohovorech brání ukázat, že na to samozřejmě mají. Zakopaný pes je v tom, že ve starší generaci lidí je stále zakódována doba, kdy většinu života prožila v prostředí, kde práce byla zaručená a kdo nepracoval, byl příživník.

"A tak jsme nejistí a to samo nás vyřazuje z trhu. Nechceme se nabízet, uráží nás, když například proti nám sedí mládě s právě dokončenou školou, které nemá žádné životní zkušenosti a dává nám naučené otázky a pod čarou naznačuje, že už jsme za zenitem," říká Hana Vančurová, která pracuje jako koučka v bance ČSOB.

Situace se začíná měnit 

"Moje generace na to, myslím, není "geneticky" vybavena.  Mladí přemýšlejí jinak, mají za sebou již v začátcích své pracovní éry zkušenost se ztrátou zaměstnání i jeho neúspěšným hledáním. Mladý člověk, který už přišel dvakrát o zaměstnání, prošel zkušeností přijímacích pohovorů, zažil vícekolová přijímací řízení a třeba i marně čekal na odpovědi agentur, je díky tomu vybaven pro budoucnost a takové zkušenosti mu dodaly protilátky. Ale to, co je pro mladého benefitem, se staršímu může jevit jako nepřekonatelná překážka," dodává Hana Vančurová. 

Zapravdu jí dává fakt, že lidé po padesátce práci nejhůře statisticky nalézají. Další nechvalnou skutečností je, že čím dále od Prahy člověk ve vyšším věku práci hledá, tím hůře ji nalézá. Nicméně dobrou zprávou je, že se i tento názor začíná měnit a mnohé firmy si výhody  zaměstnanců po padesátce uvědomily.

Věk nevýhod i výhod

V každém případě je potřeba si uvědomit, že úplně každý věk má své pro i proti. Ve vyšším věku se samozřejmě musí počítat s mírnějším pracovním tempem, ale to nutně pro zaměstnavatele nemusí být nevýhoda. Lidé po padesátce mají nesporně zkušenosti z oboru, které nejsou mnohdy nahraditelné mladickým elánem. Navíc ve vyšším věku má člověk i osobní rozhled, který je pro samotný kolektiv obrovským přínosem.

"Určité zpomalení je vyrovnáváno zkušeností, klidem, jistotou, dobrou znalostí oboru.  Starší lidé jsou dobrými učiteli a mentory. Také přináší do týmu polarity - mladí i staří, ženy a muži - smíšený tým má své výhody," vysvětluje Hana Vančurová z ČSOB.

Praktické rady, jak na to

Přijít o práci před důchodem není žádná legrace a zaručený recept na rychlé nalezení nového místa není. Ale přece jen lze definovat základní body, které napomůžou takovému člověku ji získat. A tady je pár rad Hany Vančurové:

  • Nestraňte se lidí, nezůstávejte sami, obklopte se přáteli. Přijít o práci není žádná ostuda!
  • Nebojte se požádat o radu profesionály, např. kouče, psychologa, terapeuta.
  • Nevzdávejte se pomoci, získávejte nové informace, nebuďte pasivní. Využijte všech dostupných možností - pracovního úřadu, zaměstnavatele, agentur k tomu určených.
  • Stále ještě platí, že nejlepším životopisem pro zaměstnavatele je doporučení jiného člověka.
  • Ovládněte současné komunikační prostředky, nemusíte být zrovna na Twitteru nebo Facebooku, ale internet by měl být vaším spojencem.
  • Choďte světem s otevřenýma očima, vždycky je tu nějaké znamení, příležitost.
  • Popřemýšlejte, jestli nemůžete nabídnout něco nového, udělejte ze svých koníčků zaměstnání a  třeba si založte vlastní živnost.
  • Rekvalifikujte se - kdo řekl, že nemůžete udělat kariéru v jiném oboru, než jste celý život dělali?
  • A možná citát nakonec: „V týdnu jsou dva dny, kdy si nikdy nedělám starosti. Dva dny, které chráním ode všeho strachu a obav. Jedním z nich je včerejšek…a druhým dnem, kdy si nedělám starosti, je zítřek." Robert Jones Burdete (1844 - 1914)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už osmnáct let nepracuju. Živí mě partner

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

 

reklama
reklama
reklama