reklama

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

Zhruba každá desátá žena trpí nemocí, jejíž název většinou nezná a kterou považuje za "ženský úděl". Endometrióza, o kterou jde, se však dá léčit!neuvěřitelná!

Foto: Isifa/Thinkstock

Zhruba každá desátá žena trpí nemocí, jejíž název většinou nezná. A kterou často ani za nemoc nepovažuje, protože bolest v podbřišku považuje za "ženský úděl".  Endometrióza, o kterou jde, se však dá léčit, a změna kvality života je neuvěřitelná!

Endometrióza je obvykle definovaná jako přítomnost funkčních žlázek, vyskytujících se normálně v dutině děložní, mimo jejich obvyklé místo. Jde o bolestivé onemocnění s nejasným původem a výskytem, které se u každé ženy projevuje odlišně, a proto bývá velmi těžké jej odhalit.

Hormony nebo pod nůž?

K nepříjemným bolestem stačí malé ložisko, ale jsou případy, kdy žena doslova protrpí třeba i dva týdny z každého měsíce. Nejde jen o bolest, ale také o vysilující silné krvácení při menstruaci, kvůli němuž třeba ani nemůže opustit byt. S věkem má tendenci se zhoršovat. Navíc způsobuje neplodnost a potíže při sexu. Jde o tak závažnou nemoc, že má speciální sekci  při odborné lékařské společnosti.

Doporučujeme: Téma Bolest při menstruaci

"Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, které se v ženské populaci vyskytuje v 7 - 10 %," vysvětluje doc. MUDr. Eduard Kučera, CSc, přednosta Gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 

Docent Kučera vysvětluje, že léčba endometriózy je dvojího typu: pomocí medikamentózních přípravků anebo chirurgická. "Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat. Principem medikamentózní léčby je zábrana růstu ložisek. Principem chirurgické léčby je odstranění ložisek endometriózy," říká k tomu.

Dejte šanci i přírodě

Cílem léčby je obnovení plodnosti, snížení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života. "Základní onemocnění ovlivňují příznivě hormonální přípravky, které se podávají obvykle ve formě injekcí nebo tablet. Navzdory  tomu, že účinek hormonální terapie je obvykle dočasný, je jednoznačným přínosem. Zlepšení subjektivních obtíží  během hormonální léčby udává 80 - 90 % pacientek s pánevní bolestí," připomíná docent Kučera.

Že je endometrióza obrovským problémem, který trápí spousty žen, potvrzuje  i bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje: "Naše soukromé statistiky tak potvrzují, že nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku je právě tato choroba." 

Podle odbornice na přírodní léčbu možnosti současné medicíny můhou  velice efektivně podpořit byliny, které je mohou v některých případech dokonce zastoupit. 

Zrušte účinky umělého přechodu

Při hormonální léčbě se podávají preparáty, díky nimž se pak hladina estrogenu pohybuje přibližně ve stejných hladinách, jako kdyby žena byla v přechodu. Proto jsou časté stejné příznaky jako během klimakteria: náladovost, migrény, deprese a návaly,  problémy se spánkem.

Naštěstí je možné tyto problémy utlumit přírodní cestou. Na migrény lze doporučit například řimbabu nebo černý rybíz, proti depresím dobře funguje směs lípy, vrbky úzkolisté a třezalky tečkované. Pro zlepšení a prohloubení spánku je vhodná bacopa, kozlík nebo withanie. Návaly a pocení je možné zmírnit tinkturou ze jmelí.

V některých případech lékaři doporučí pacientce užívat hormonální antikoncepci. Po jejím vysazení se však často vyskytne problém porušení hormonálního cyklu. "V takovém případě ženám doporučuji organismus zbavit plísní a vyčistit. K tomu je nejvhodnější ptačí jeřáb, lékořice, měsíček a penízovka. Výborně zabírá také bříza, jasan, pýr, šiitake a kombinace černého rybízu s maliníkem," vysvětluje magistra Podhorná..

Byliny vhodné proti endometrióze

Bylinkářce se nejlépe osvědčil postup, při němž nejprve posílíla imunitu a hormonální oblast podáváním eleuterokoku, měsíčku a ptačího jeřábu. Dlaším krokem bylo odplísnění organismu a jeho očista od bakterií, virů i parazitů pomocí bylin, jakými je například bříza nebo lopuch

Podle Mgr. Podhorné jsou velmi užitečné gynekologické sedací koupele. Poněvadž při některých typech endometriózy se mohou vytvářet cysty na pohlavních orgánech nebo děložní myomy, pokračuje pak podáváním tinktur s protinádorovým a proticystickým působením. Tam patří maralí kořen, ořešák americký nebo vřes. Využívá také byliny s protizánětlivým působením, kam řadíme olši, lichořeřišnici, vinnou révu nebo rakytník.

"Ačkoli léčba bylinami je dlouhodobou záležitostí, není výjimkou, že již po krátkém čase užívání se nejrůznější gynekologické obtíže minimalizují. Z toho důvodu ráda doporučím přírodní cestu všem ženám, které zdánlivě ztratily naději," uzavírá Mgr. Podhorná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tajemná nemoc ničí ženám život

Hmyz útočí: Braňte se mu

Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama