

S dospíváním přicházejí nejen nové výzvy, ale i otázky, které mohou maminky zaskočit – třeba kdy je čas vzít dceru poprvé na gynekologii. Pediatři obvykle doporučují první návštěvu kolem patnáctého roku, mnoho rodičů se ale obává, aby se něco do té doby nezanedbalo.
Být matkou dospívající dcery je cestou plnou změn. Z naší malé holčičky, která svou maminku potřebovala na každém kroku, se stává mladá žena, jež se začíná ptát na své tělo, intimní zdraví a dospívání. Tento přechod může být stresující pro obě strany. A právě v tomto období přichází na řadu otázka, kdy je správný čas vzít dceru poprvé na gynekologii. Bojíme se, zda neuděláme chybu, a zároveň doufáme, že jí tím pomůžeme připravit se na vše, co ji čeká.
„Mívám v ambulanci mladé dívky často a věřím, že leckterý z mých kolegů mi dá za pravdu, když tu teď uvedu, že vyšetření malé pánve přes břišní stěnu nemá velkou výpovědní hodnotu. Gynekologické vyšetření se provádí přes pochvu, ať už pohmatem, nebo ultrazvukem. Jenže pokud je dívka panna, je to pochopitelně komplikované. A samozřejmě se tu nabízí možnost ultrazvukového vyšetření přes konečník, ale opravdu chceme, aby tohle naše dcera podstupovala?“ podotýká gynekoložka MUDr. Kateřina Kneiblová k problematice, která může být pro mnohé rodiče poněkud nepříjemná, a proto mají tendenci ji tabuizovat.
Podle doktorky Kneiblové je ovšem důležité zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. „Osobně razím ten názor, že pokud mladá žena nemá gynekologické obtíže, není potřeba s prvním vyšetřením spěchat a bohatě stačí vyčkat na dobu, kdy již panna nebude, vyšetření bude jednodušší a výrazně méně stresující.“
Nejjednodušším řešením je, že se maminka obrátí na svého vlastního gynekologa, případně může zdravotní stav svého dítěte nejprve prodiskutovat s pediatrem.
„Například je známý fakt, že dívky nemívají pravidelné měsíčky. Víme to, ale když jde o naši holčičku, tak často znejistíme, zda je to ještě v normě. Fakt je ten, že v prvních několika letech může být téměř jakákoli nepravidelnost v normě. Není-li dívka příliš hubená či chronicky nemocná (např. porucha štítné žlázy), nemusí nás to znervózňovat. Horší situace je v případě bolestivé menstruace nebo svědění. Tam jednoznačně doporučuji poradit se s pediatrem a ten již poradí, zda gynekologa navštívit,“ navrhuje postup Ilona Bittnerová, odbornice na ženská témata z e-shopu Maluna.cz.
MUDr. Kateřina Kneiblová vystudovala II. lékařskou fakultu, kde promovala v roce 2009. Již během studia získávala cenné zkušenosti na porodním sále Fakultní nemocnice v Motole, kde se učila péči o rodící ženy. Po absolvování vysoké školy nastoupila na gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Neratovicích. Své zkušenosti s ženskými obtížemi doplňuje o psychosomatický přístup, protože si je vědoma propojení těla a mysli a důležitosti komplexní péče.
Dalším faktorem, který je důležité zvážit, jsou vrozené vady ženských reprodukčních orgánů. Tyto problémy se často neprojeví, dokud dívka neabsolvuje důkladné vyšetření. Pokud by byla nutná operace, obvykle se doporučuje, aby po ní dívka alespoň rok (nebo déle) neotěhotněla. Většina dívek ale na své první komplexní gynekologické vyšetření přijde mnohem dříve, než začnou plánovat těhotenství.
Pokud již přišel čas na gynekologické vyšetření, je dobré dceru připravit na to, co ji čeká.
„U dívek mladších 18 let je vždy potřeba mít podepsaný souhlas zákonného zástupce, že smíme dívku ošetřit. Tedy první návštěva se neobejde bez doprovodu, minimálně do čekárny. Více už pak záleží na konkrétní situaci,“ popisuje doktorka Kneiblová s tím, že postup se liší v závislosti od konkrétního doktora.
„Nemohu mluvit za své kolegy, ale jsem-li v ambulanci já, pak se s dívkou domluvím, zda tu chce mít maminku, anebo zda maminku mám poslat za dveře. Je časté, že si dívka přeje mít maminku u odběru anamnézy, protože spousta holek netuší, co se u nich v rodině kdy řešilo. A často posíláme maminku za dveře před začátkem vyšetření. Není ovšem vůbec výjimkou, že maminka smí zůstat, smí držet dívku za ruku, stát za hlavou nebo jen za paravánem – to vždy závisí na slečně,“ upřesňuje gynekoložka.
A s jakými otázkami u gynekologa je dobré počítat? „Já se vždy dívky ptám, zda již proběhl pohlavní styk, pokud ne, ptám se na tampony. Používá-li dívka sama tampony, je velmi pravděpodobné, že otvor v panenské bláně je natolik prostorný, že by šetrnému gynekologickému vyšetření bránit neměl. A tak tedy komunikuji s dívkou to, že se pokusím ji vyšetřit, a bude-li to možné, pokusíme se i o vaginální ultrazvuk. Zda vyšetření dokončíme, záleží vždy na slečně.“
„U mladých slečen je důvěra tím nejdůležitějším kamenem v péči o jejich (nejen intimní) zdraví. O reakcích a potřebách dívčího a ženského těla je ideální s dcerou mluvit již od útlého věku. Je důležité, aby ji nepříjemně nepřekvapila první menstruace a byla na ni připravena. A nebála se o všem v této oblasti se svou maminkou kdykoliv pohovořit a na cokoliv se zeptat,“ dodává k tématu Bittnerová.
Nezapomeňte, že první menstruace nebo návštěva gynekologa může být pro dívky stresující, ale pokud jsou připravené, mohou to vnímat jako přirozenou součást dospívání, která je součástí jejich zdraví. Ať už jde o gynekologickou kontrolu, nebo jiné záležitosti týkající se zdraví, nejdůležitější je mít důvěru v sebe navzájem a otevřený dialog.