Reklama
Reklama

„Sex po porodu je pro spoustu žen tabu,“ říká doktorka. Jak obnovit své tělo?

V rozhovoru s MUDr. Erikou Francovou se dozvíte, jak se mění pánevní dno během těhotenství a porodu, jaké příznaky mohou naznačovat oslabení pánevního dna a jak správné cvičení a péče pomáhají zlepšit kvalitu života žen po porodu.

Ženské tělo po porodu
Ženské tělo po poroduFoto: Shutterstock
Ženské tělo po porodu
Ženské tělo po poroduFoto: Shutterstock
Daniela Straková
Daniela Straková

Pánevní dno je klíčovou součástí ženského těla, která se během těhotenství a porodu podrobuje zásadním změnám. O jeho zdraví a správné funkci jsme si povídali s odbornicí na urogynekologii MUDr. Erikou Francovou, která nám objasnila, jak těhotenství a porod ovlivňují tuto oblast a jak se o pánevní dno po porodu starat.

Reklama

Jaké změny prodělává pánevní dno během těhotenství a porodu?

Pánevní dno prodělává během těhotenství významné změny. Jak roste děloha, zvyšuje se váha plodu a tím dochází k posunu těžiště těla směrem dopředu. To vede k nutné úpravě postoje, aby se žena udržela v rovnováze. Páteř se zakřivuje směrem dozadu (vytváří se tzv. bederní hyperlordóza), což může vést k bolestem v dolní části zad. 

Jak se těžiště mění, žena může upravit i způsob chůze. Setkáváme se často s tzv. houpavým krokem, kdy se zvyšuje šířka chodidla, aby se zvýšila stabilita. Tento změněný postoj vyvíjí větší tlak na pánevní dno, což může ztížit jeho schopnost efektivně se stahovat a podporovat vnitřní orgány. Tento zvýšený tlak může přetížit některé svaly pánevního dna a tím dále oslabit svoji funkci. Vlivem hormonů, zejména relaxinu, dochází k uvolňování vazů a kloubů. Je to fyziologická příprava pánevního dna na porod, ale zároveň to může negativně ovlivnit stabilitu a koordinaci.

Reklama

Jaké cviky nebo pomůcky byste doporučila pro efektivní posílení pánevního dna?

Venušiny kuličky mají výrazný efekt při posílení svalů pánevního dna. Velmi dobré výsledky vídám u pacientek, které používaly Venušiny kuličky simultánně při cvicích na pánevní dno.

Kdy po porodu je bezpečné s nimi začít?

S kuličkami po porodu je vhodné začít nejlépe po prohlídce u svého gynekologa po šestinedělí. Kuličky je pak vhodné používat alespoň třikrát týdně. I pro ženy po císařském řezu je vhodné používání Venušiných kuliček. Taktéž doporučujeme při lehké inkontinenci moči.

Jak se může změnit intimita mezi partnery v období šestinedělí?

Sexuální život po porodu je pro spoustu žen tabu. Ženské tělo se může porodem výrazně změnit a ne každá žena se po porodu cítí ve svém těle dobře, ať už je to možnými kilogramy navíc, striemi, změnami nálad, bolestí nebo únavou.

Kdy tedy obnovit sexuální život po porodu?

Lékaři doporučují vyčkat na období po šestinedělí. Velmi však záleží na tom, jak to cítí samotná žena. Bolesti při pohlavní styku mohou být způsobené ztenčením pochvy nebo dysfunkcí pánevního dna. Doporučuje se delší předehra, vhodný lubrikant, zkusit více poloh, které budou více vyhovovat. Pokud bolesti přetrvávají, je pak vhodné navštívit gynekologa, který vyloučí závažnější příčiny bolestí, event. doporučí specializovanou rehabilitaci pánevního dna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama