

Zdravotní problémy u dětí nám většinou nahánějí větší strach než ty vlastní. Samostatnou kapitolou je pak péče o zdraví u malých dívek. i ony čas od času potřebují na gynekologii.
Když si dospělá žena nahmatá bulku v prsu, zpravidla ji to vyděsí, i když zdaleka ne vždy musí jít o zhoubné nádorové onemocnění. Co když za vámi ale přijde malá holčička s tím, že má bulku na hrudníku? V první řadě zachovejte klid. S největší pravděpodobností jde o přirozený růst prsní žlázy, který probíhá asymetricky a boulička může být i bolestivá.
„Jiná situace nastává, pokud se jedná o děti ve věku třeba pěti let. Tam se může jednat o předčasný nástup puberty,“ říká MUDr. Leoš Teslík, I.F.E.P.A.G primář gynekologického oddělení v nemocnici v Hořovicích, který je také předním odborníkem v oboru dětské gynekologie. „Tyhle dětičky si pak kontrolujeme, zpravidla pediatr je pošle na gynekologické vyšetření, které spočívá v tom, že s plným močovým měchýřem provedeme ultrazvuk, abychom zjistili, jestli za tím není schovaná cysta, nedejbože nádor, který produkuje hormony. Jak je veliká děloha, jak vypadají vaječníky. Eventuálně se udělají nějaké odběry, začínáme samozřejmě tím jednodušším," dodává MUDr. Teslík.
Dle jeho názoru není dobré dívčí problémy v této oblasti bagatelizovat a zmiňuje příklad toho, kdy pacientka přišla až poté, co tři týdny v kuse krvácela. „To už je potom hrubá patologie, která musí být vyšetřena,“ říká lékař, který ale jedním dechem dodává, že nepravidelná menstruace je u mladých dívek běžná. Varovným signálem by však vždy měla být bolest.
Pokud vše probíhá bezproblémově, první návštěva gynekologické ordinace by měla proběhnout právě se začátkem menstruačního krvácení. Průměrný věk se podle lékaře snižuje a výjimkou nejsou ani desetileté slečny. Nejdůležitější věcí je hygiena, na kterou by měli rodiče dbát už od malička. Podle Teslíka nejsou ani žádné gynekology preferované menstruační pomůcky pro mladé dívky. Z jeho zkušenosti není problém, aby i před začátkem pohlavního života používaly například tampony. „Nevidím v tom problém, když ji maminka nebo třeba gynekolog naučí ho správě zavést a také vyndat poté, co nabobtná. Dívka také musí znát správnou dobu, aby ho v pochvě nenechala třeba dva dny, protože tam pak hrozí vážné zánětlivé komplikace,“ říká s tím, že jinak nejsou žádná omezení a naopak u dívek, které aktivně sportují, by je vložky omezovaly.