reklama

Oteklé nohy: Pomohou vám citróny!

Chůze, sezení nebo stání - všechno jedno, v horku nohy prostě otečou. Ale zas taková banalita to není!

Foto: Profimedia.cz

Chůze, sezení nebo stání - všechno jedno, v horku nohy prostě otečou. Ale zas taková banalita to není!  

Zaříznuté pásky od sandálků, odřené nohy, obtížná chůze a zkažená radost z letních dnů. To by ale na otocích kolem kotníků nebylo to nejhorší.  Pokud u vás nejsou výjimkou, ale téměř denodenním pravidlem, obvykle signalizují náběh na křečové žíly

Cviky proti otokům nohou

Kromě toho, že oteklé nohy od kotníků třeba až po stehna trápí hlavně v těhotenství, pozor si na ně musíme dát především při dlouhém cestování.  Zvláště rizikové jsou pak dlouhé cesty autobusem nebo letadlem, kde je málo místa na protažení dolních končetin.

Doporučujeme: Víme, jak na nohy bez křečových žil!

V horku stoupá přítok krve tepnami do nohou a je ztížen návrat krve žilami k srdci. Co s tím?

  • snažme se držet nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama
  • využívejme pravidelné přestávky, kdy se můžeme trochu projít nebo provádět nenáročné cviky
  • pomůže například rázný pochod na místě či střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách
  • cvičit se dá i vsedě: např. krčení či roztahování prstů, kroužení chodidlem nebo zvedání pat
  • čím dál víc lidí také volí pro cestování kompresní punčochy nebo aspoň podkolenky

Důvodem otoků mohou být křečové žíly

Pokud jsou však otoky při cestách velké, bude rozumné navštívit odborného lékaře, který vyloučí nedomykavost žilních chlopní nebo hluboké křečové žíly.

V žilních stěnách jsou totiž drobné chlopénky, které za normálních okolností umožňují návrat krve k srdci, ale zabraňují tomu, aby tekla zpět do nohou. V rozšířených žilách při horku chlopně "nedomykají", což vede k přestupu tekutiny do tkání a vzniku otoků. Následkem je pocit těžkých nohou a nepěkné napuchliny.

Při návratu žilní krve k srdci hodně pomáhají i stahy okolních malých i velkých svalů. Proto pár jednoduchých cviků pomůže zmírnit bolest a povzbudit krevní oběh. Nežádoucí vliv má i těsná a neprodyšná obuv a dokonce i těsné džíny

Z pití nohy neotékají, naopak!

Myslíte si, že otokům zamezíte, když nebudete pít? Omyl! Dodržování pitného režimu je velmi důležité. Rozhodně se vyhýbejte tvrdému alkoholu a kávě! Dostatečný přísun tekutin pomáhá snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení.

Náš tip: Nohy na stůl - jde o zdraví. Šéf to pochopí!

Chybu neuděláte, když budete popíjet i citrusové džusy, a to už několik dní předem. Jako prevence se vyplatí, i když nikam necestujeme a "nohy jako konve" máme z pouhého horka. Nemusí jít o džusy, můžeme klidně pojídat celé plody. Obsahují přírodní  flavonoidy, které  najdeme také v pohance a různých žlutě kvetoucích léčivkách.  

Léky proti opuchlinám

Speciální léky na otoky nohou neexistují, zabírají preparáty na celkové  odvodnění. V drogérii si můžete koupit rostlinné Kneipovy pastilky, které fungují bezchybně. Na cestování se ale nehodí, museli byste stále zastavovat...

Stále častěji se používají kombinované enzymové preparáty, které patří k vůbec nejúčinnějším protiotokovým lékům (u nás např. volně prodejný Wobenzym). Jestli vás ale oteklé nohy trápí často, pak je dobré zpozornět.

Otoky dolních končetin totiž patří k průvodním projevům mnoha srdečních onemocnění a nedostatečné funkce ledvin, ale i třeba i cukrovky. Lidé s těmito chorobami by měli být pravidelně sledování lékařem. Horko jim nesvědčí v žádném případě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Pocení: Daň za vyholená podpaží?

Tomáš Klus o bulváru a otcovství: Musím být silnej fotr

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama