reklama

Pocení: Jak se mu dá zabránit přírodně?

Kdo se potí, nezaslouží slitování. Tento slogan jednoho výrobce kosmetiky před časem upadl po právu v zapomnění. Potí se totiž úplně každý!

Foto: Profimedia.cz

Kdo se potí, nezaslouží slitování. Tento slogan jednoho výrobce kosmetiky před časem upadl po právu v zapomnění. Potí se totiž úplně každý.

Pocení je zcela přirozený projev. Chrání nás před přehřátím - bez něj by se naše tělo nedokázalo ochladit nebo aspoň udržet přirozenou teplotu. 

Pot volně odtéká

Reguluje teplotu lidského organismu a  proto je naprosto normální, když se potíme v horkých dnech, při sportu, nepříjemných onemocněních či stresových situacích.

Doporučujeme: Pocení: Psychický problém, nebo zabere kosmetika?

Vyholená podpaždí dokážou omezit nepříjemné následky pocení. Ty, kvůli kterým bývá ranní cesta do práce adrenalinovým zážitkem: na jak dlouho dokážeme zadržet dech? Páchne však ne přímo sám pot, ale teprve když se začne rozkládat vlivem všudypřítomných bakterií. 

Hladké podpaží však paradoxně průvodní projevy pocení  zároveň zhoršuje. Příroda nás nevybavila ochlupením jen tak pro nic za nic. Má  totiž svou funkci, jíž je zadržení potu. Bez něj pot volně odtéká a vsákne se tam, kde může.

Deodorant nestačí

Výsledkem jsou nevzhledné propocené "koláče" na tričku, košili či šatech. Pokud si tedy nevyměníme oblečení, budeme cítit dál. Antiperspiranty nemohou "stihnout" všechno, to bychom se doslova vařili ve vlastní šťávě. Bez pocení přicházejí návaly horka jako při teplotě, nebo pocit, jako bychom byli zabalení v neprodyšné fólii.

Náš tip: Je vám nepříjemné nadměrné pocení? Bojujte s tím!

Pocení je však neestetické, a  v oblasti, kde kůže tvoří záhyby, může vést ke vzniku různých bakteriálních onemocnění. Mezi nejčastější místa zvýšeného pocení kromě již zmíněného podpaží patří také dlaně, chodidla, tvář, přední část hrudníku nebo záda. Na tato místa se nabízí řešení pro odvážné - aplikace botulotoxinu.

Proti pocení přírodně i revolučně

Pokud se potíme nadměrně a i v naprostém klidu, trpíme tzv. hyperhidrózou. Může mít nepříznivý vliv na kvalitu života a způsobovat značné problémy v soukromém i profesním životě.

Čtěte také: Meteorologové varují: O víkendu dorazí extrémní vedra

Lidé s hyperhidrózou málokdy navštíví lékaře, protože nevědí, že jde o problém, který se dá řešit, a že existují přípravky, jež mohou hyperhidrózu významně ovlivnit, jako je revoluční přípravek  Driclor.

Přípravky proti potu ovšem působí  jen v místě aplikace, zatímco na problém celkového pocení - na zádech, krku a obličeji - jsou naprosto neúčinné. Šalvěj, která působí celkově, umí "řešit" i pocení nervového původu. Osvědčuje se třeba i ve formě kapslí, pilulek či jiného preprátu, který koupíte v lékárně. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potíme se i v zimě. A bohužel páchneme

10 jídel, která vás dokážou zabít

Příběh: Zamilovanost je pryč. Až teď začíná vztah?

 

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama